ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ
1976-1980 թթ. սովորել է Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտում (ԵրԺՏԻ), գերազանցությամբ ավարտել է՝ ստանալով տնտեսագետի որակավորում:
1980-1982 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
1982-1992 թթ. ԵրԺՏԻ-ում ծավալել է գիտամանկավարժական գործունեություն:
1982-1990 թթ. «Հրազդանմեքենա» արտադրական միավորումում աշխատել է որպես տնտեսագետ, տնտեսական հետազոտությունների լաբորատորիայի վարիչ:
1990-1992 թթ. «Մարս» արտադրական միավորումում եղել է բաժնի վարիչ, գլխավոր տնօրենի տեղակալ:
1990-1995 թթ. պատգամավորների Երևանի քաղաքային խորհրդի պատգամավոր է եղել:
1992 թ. դեկտեմբերին ընտրվել է պատգամավորների Երևանի քաղաքային խորհրդի գործադիր կոմիտեի նախագահ և աշխատել մինչև 1996 թ. փետրվարը՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետը:
1996-1998 թթ. եղել է ՀՀ նախագահի խորհրդական:
1995-1999 թթ. եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի առաջին գումարման պատգամավոր, տնտեսական քաղաքականության և ֆինանսաբյուջետային մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2002 թ.-ից մինչ օրս «Քաղաքական, իրավական և տնտեսագիտական հետազոտությունների և կանխատեսումների» կենտրոնի փոխնախագահն է:
2019 թ.–ից «Հայէկոնոմբանկի» խորհրդի ազատ անդամ է:
2020 թ. ստացել է տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան:
2021 թվականի օգոստոսի 4-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար:
2021 թ․ փետրվարի 4-ին ընտրվել է ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ, իսկ 2022 թ․ հունվարի 10-ին ՀՀ Կառավարության կողմից հաստատված ՀՊՏՀ խորհրդի նոր կազմի կողմից վերընտրվել է խորհրդի նախագահի պաշտոնում։
2022թ․ մարտի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ։
Գիտական, մասնագիտական գրքերի, հոդվածների, ինչպես նաև ազատական տնտեսագիտական, քաղաքական գրքերի թարգմանությունների և հրապարակումների հեղինակ է:

Председатель Совета АГЭУ
В 1976-1980 гг. учился в Ереванском институте народного хозяйства (ЕрИНХ), который окончил с отличием, получив квалификацию экономиста.
В 1980-1982 гг. служил в советской армии.
В 1982-1992 гг. занимался научно-педагогической деятельностью в ЕрИНХ.
В 1982-1990 гг. работал в производственном объединении “Разданмаш” в качестве экономиста, заведующего лабораторией экономических исследований.
В 1990-1992 гг. в производственном объединении “Марс” занимал должности начальника отдела, заместителя генерального директора.
В 1990-1995 гг. был депутатом Городского совета депутатов г. Еревана.
В декабре 1992 г. был избран председателем исполнительного комитета Городского совета депутатов г. Еревана и проработал в этой должности до февраля 1996 г. в соответствии со сроком, установленным Конституцией РА.
В 1996-1998 гг. был советником Президента РА.
В 1995-1999 гг. – депутат Национального собрания РА первого созыва, член постоянной комиссии по финансам, бюджету и экономической политике.
С 2002 г. по сей день является заместителем председателя “Центра политических, правовых и экономических исследований и прогнозов”.
С 2019 г. является свободным членом Совета ОАО “АРМЭКОНОМБАНК”.
В 2020 г. получил ученую степень кандидата экономических наук.
4 августа 2021 г. указом Президента РА назначен министром высокотехнологической промышленности РА.
4 февраля 2021 г. избран председателем Совета АГЭУ, а 10 января 2022 г. переизбран в должности председателя Совета АГЭУ новым составом Совета АГЭУ, утвержденным Правительством РА.
3 марта 2022г. на заседании Национального собрания избран РА президентом Республики Армения.
Автор научно-специальных книг, статей, а также публикаций и переводов либерально-экономических, политических книг.