ՀՊՏՀ ռազմավարական ծրագիր /2015-2017/
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը հիմնադրվել է 1930 թ.: Այն Հայաստանում ամենամեծ և առաջատար տնտեսագիտական ուսումնական հաստատությունն է, ունի ավելի քան 8000 ուսանող և պրոֆեսորադասախոսական կազմի 650 անդամ: ՀՊՏՀ-ն ունի մասնաճյուղեր Գյումրիում /1997թ-ից./ և Եղեգնաձորում /2008թ-ից./: Հաստատությունն իրականացնում է բակալավրական, մագիստրոսական և ասպիրանտական կրթություն: Ավելի քան 30.000 բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ կրթվել են համալսարանում: Նրանցից շատերն այժմ աշխատում են տնտեսագիտության, գիտության, մշակույթի, կրթության և այլ ոլորտներում:
Ուսուցումը կազմակերպվում է 6 ֆակուլտետում, 28 ամբիոնում, որից 20-ը տնտեսագիտական, 8-ը՝ ընդհանուր ծրագրերով:
ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմում ընդգրկված է 35 գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, 141 գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, 87 ասիստենտ, 103 դասախոս և ավելի քան 60 որակավորված մասնագետ:
ՀՊՏՀ տեսլականը
2018 թ. ՀՊՏՀ-ն կդառնա Հայաստանում տնտեսագիտական ամենամրցունակ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունը՝ մատուցելով կիրառական գիտելիքներ, հմտություններ և կարողություններ:
ՀՊՏՀ առաքելությունը
ՀՊՏՀ որդեգրած նոր առաքելության հիմնական սկզբունքներից է՝
տրամադրել և զարգացնել շրջանավարտների աշխատունակությունը, ուսումնական գործընթացի արդյունավետ կառավարումը, վարչական, ֆինանսական և այլ ծառայությունները, մրցունակությունը և միջազգայնցումը, կրթության որակը և հասանելիությունը, գիտական և հետազոտական աշխատանքների վավերականությունը:
Կրթության զարգացման նոր փուլը պայմանավորված է կրթական հարացույցի փոփոխությամբ՝ դասախոսակենտրոն մոտեցումից անցում է կատարվում ուսանողակենտրոն քաղաքականության:
Կառավարումը և ղեկավարումը
Համալսարանի կառավարումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը և ՀՊՏՀ կանոնադրությանը համապատասխան, ինքնակառավարման հիման վրա` ռեկտորի, համալսարանի խորհրդի և գիտական խորհրդի գործառույթների իրականացմամբ։
ՀՊՏՀ կառավարման համակարգը, ներկայիս կանոնակարգերը և օրենքները հնարավորություն են տալիս դասախոսներին և ուսանողներին ներգրավվել կառավարման տարբեր մակարդակներում և անմիջական մասնակցություն ունենալ և՛ համալսարանի կառավարման գործում, և՛ համալսարանում քննարկվող հարցերում և դրանց վերաբերող որոշումներ ընդունմանը:
Այլ կերպ ասած, համալսարանի ներսում շահագրգիռ մարդիկ ՀՊՏՀ կառավարմանը անմիջականորեն կարող են մասնակցել տարբեր մակարդակներում, ինչն էլ համալսարանական գործունեությունը դարձնում է թափանցիկ ու հասկանալի:
Անձնակազմի կառավարման բաժնի առաքելությունը
ՀՊՏՀ անձնակազմի կառավարման բաժնի առաքելությունն է՝
ստեղծել բարենպաստ միջավայր, որտեղ վարչական և պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամները կարող են ձևավորել ապահով, արդյունավետ, համագործակցային մթնոլորտ: Անձնակազմի կառավարման բաժինն իրականացնում է ՀՊՏՀ-ի առաքելությունը. այն է՝ աջակցել անձնակազմի մասնագիտական զարգացմանը:

СТРАТЕГИЧЕСКИЙ ПЛАН АГЭУ (2015-2017)
Армянский государственный экономический университет (АГЭУ) является некоммерческой государственной организацией.
Армянский государственный экономический университет был основан в 1930 году. АГЭУ является самым крупным и ведущим экономическим ВУЗом в Армении, который имеет более чем 8000 студентов и 650 научных сотрудников. АГЭУ имеет филиалы в регионах Армении: в городе Гюмри (с 1997 г.) и в городе Ехегнадзоре (с 2008 г.). Университет в настоящее время реализует программы бакалавра, магистратуры и аспирантуры. Более 30.000 высококвалифицированных специалистов прошли обучение в университете. Большинство из них в настоящее время работает в сферах экономики, науки, культуры, образования и т.д.
Обучение организовывается в 6 факультетах, 28 кафедрах, 20 из которых экономические, и 8 - общих дисциплин. Преподавательский состав АГЭУ состоит из 35 профессоров, докторов наук; 141 доцентов, кандидатов наук; 87 ассистентов; 103 лекторов и более 60 квалифицированных специалистов.
Видение АГЭУ
К 2018 году АГЭУ станет наиболее конкурентоспособным ВУЗом Армении с экономическим профилем, будучи поставщиком прикладных знаний, навыков и компетенций.
Миссия АГЭУ
Основные принципы новой миссии АГЭУ:
Обеспечение и развитие трудоустройства выпускников; эффективное управление образовательными процессами; административные, финансовые и другие услуги; конкурентоспособность и интернационализация; качество образования и доступность; состояние научных и научно-исследовательских работ.
Новый этап образовательных разработок обусловлена сдвигом парадигмы образования: переход от педагога-ориентированного подхода к студента-ориентированному подходу.
Управление
Управление ВУЗа осуществляется в соответствии с законодательством РА и уставом университета, основанным на автономии с реализацией функций Ректора, Совета университета и Ученого совета.
Другими словами, заинтересованные люди внутри университета, принимают непосредственное участие в управлении АГЭУ на различных уровнях, что делает деятельность университета прозрачной и понятной.
Миссия Отдела управления аппаратом
Миссией Отдела управления аппаратом АГЭУ - создание эффективной среды, в которой административные и научные сотрудники могут формировать безопасную, продуктивную, сотрудническую атмосферу. Отдел управления аппаратом реализует миссию АГЭУ – способствовать профессиональному развитию персонала.