Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գրադարանը հիմնադրվել է 1975թ. հոկտեմբերին՝ բուհի հիմնադրման հետ միաժամանակ: Գրադարանի առաջին վարիչն է եղել Դոնարա Փալանջյանը, 1994թվականից մինչև 2012 թվականը գրադարանը ղեկավարել է Վեներա Ավալյանը, իսկ 2013թ-ից գրադարանի տնօրենն է Արմինե Հովհաննիսյանը: 2008թ. հունվարին ՀՊՏՀ կենտրոնական մասնաշենքից գրադարանը տեղափոխվել է համալսարանի նորակառույց թիվ 5 մասնաշենք:
Գրադարանի գրքային ֆոնդը այժմ 193969 միավոր է: Գրադարանի հիմնական ֆոնդը ներառում է ուսումնական ձեռնարկներ, դասագրքեր, գիտաժողովների նյութեր, ամսագրեր, բառարաններ, ատլասներ, ինչպես նաև ՀՊՏՀ-ում գործող մասնագիտական խորհրդում պաշտպանված ատենախոսություններն ու դրանց սեղմագրերը,էլեկտրոնային հրատարակություններ: Գրադարանի ֆոնդի առձեռն սպասարկումն իրականացվում է մեկ գիտական և երկու ուսանողական ընթերցասրահների միջոցով: 2013 թվականից KOHA գրադարանային ծրագրով իրականացվում են գրադարանի հիմնական ֆոնդի թվայնացման, էլեկտրոնային գրադարանի և էլեկտրոնային գրացուցակի ստեղծման աշխատանքները: Նույն ծրագրով, 2016 թ. իրականացվում է նաև ընթերցողների առցանց սպասարկումը:
Ժամանակակից սպասարկմանն օժանդակում է ՀՊՏՀ բակում տեղակայված QR գրադարանը: Այդ ձևաչափը բուհի ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռում ներբեռնել գրքերի էլեկտրոնային տարբերակներ՝ առանց գրադարան այցելելու: QR գրադարանում ընդգրկված է ինչպես ուսումնական հիմնական գրականություն, այնպես էլ ուսումնաօժանդակ մասնագիտական ձեռնարկներ:
ՄԱԿ-Ի ԱՆԿՅՈՒՆ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ՄԱԿ-ի գրականության անկյունը բացվել է 2013թ. ապրիլին ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության երևանյան գրասենյակի և ՀՊՏՀ միջև կնքված համագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում: Այն տեղակայված է ՀՊՏՀ գրադարանի գիտական ընթերցասրահում: ՄԱԿ-ի գրականությունը պարունակում է բազմալեզու նյութեր ՄԱԿ-ի արժեքների, գլոբալ օրակարգի, մարդու իրավունքների, տարածաշրջանային խնդիրների, սոցիալական քաղաքականության, տնտեսական համագործակցության, ժողովրդագրական գործընթացների քաղաքացիական հասարակության զարգացման, շրջակա միջավայրի պահպանության և այլ խնդիրների վերաբերյալ:
ՄԱԿ-ի անկյան պատասխանատու՝ Նաիրա Անդրյան
Կոնտակտային տվյալներ`
Հեռախոս՝ 010-59-34-85,077-24-00-57, էլեկրոնային հասցե Nairaandryan@mail.ru
Հասցե՝ Նալբանդյան -128
Գրադարանի առաքելությունը
Գիտակցելով արդի գրադարանների դերն ու նշանակությունը, զուգակցելով աշխատանքի ավանդական և նորագույն մեթոդները՝ նպաստել բուհի կրթական և ուսումնական ծրագրերի շարունակականությանը և լավագույնս իրագործմանը: Գրադարանի գործունեությանը կարելի է հետևել  նաև սոցցանցերում ՝

Библиотека Армянского государственного экономического университета была основана в октябре 1975 г. вместе с основанием вуза. Первой заведующей являлась Донара Паланджян, с 1994 г. до 2012 г. библиотекой заведовала Венера Авалян, а с 2013 г. директором библиотеки является Армине Ованнисян. В январе 2008 г. библиотеку перевели из центрального корпуса в новый пятый копрус АГЭУ.
Книжный фонд библиотеки в настоящее время составляет 193969 единиц хранения и включает учебные пособия, учебники, сборники материалов конференций, периодические издания, словари, атласы, а также электронные издания авторефератов и диссертаций, защищенных в специализированном совете АГЭУ. В библиотеке АГЭУ действуют один научный и два студенческих читальных зала. С 2013 г. при помощи корпоративной библиотечной системы KOHA осуществляется оцифровка основного книжного фонда библиотеки, а также создание электронной библиотеки и электронного перечня. С использованием указанной программы с 2016 г. осуществляется обслуживание читателей в режиме онлайн.
Современному обслуживанию читателей способствует также расположенная во дворе АГЭУ QR библиотека. Данный формат позволяет студентам АГЭУ скачивать электронные версии книг без посещения самой библиотеки. В QR библиотеку включены как основная учебная литература, так и учебно-вспомогательные пособия.
УГОЛОК ООН
Торжественное открытие уголка ООН в АГЭУ состоялось в апреле 2013 г. в рамках соглашения о сотрудничестве между АГЭУ и Ереванским офисом Департамента общественной информации ООН. Уголок находится в научном читальном зале библиотеки. Литература ООН включает материалы на разных языках о ценностях ООН, глобальной повестке, правах человека, региональных проблемах, социальной политике, экономическом сотрудничестве и др.
Ответственный за уголок ООН – Наира Андрян.
Контакты:
Тел.: 010-59-34-85,077-24-00-57, эл.почта: Nairaandryan@mail.ru
Адрес: ул. Налбандяна, 128
Миссия библиотеки
Осознавая роль и значение современных библиотек, используя традиционные и инновационные методы работы, способствовать непрерывности образовательных программ и их реализации.