Բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոն
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնը ստեղծվել է 2012թ. հոկտեմբերին ֆինանսական շուկաներ և ինստիտուտներ ու կորպորատիվ ֆինանսներ ամբիոնների վերակազմավորման հիմքի վրա:
Ամբիոնի նպատակը
Ելնելով ՀՊՏՀ առաքելությունից՝ ակադեմիական ազատությունների և ինքնավարության, կրթություն-աշխատաշուկա համագործակցության, ուսանողակենտրոն ուսումնառության և անհրաժեշտ գիտելիքի փոխանցման հիման վրա պատրաստել Հայաստանի Հանրապետության և միջազգային աշխատաշուկաներում մրցունակ, տնտեսագիտության, ժամանակակից բիզնեսի և վարչարարության ոլորտների կիրառական հմտություններով և կարողություններով օժտված մասնագետներ:
Ամբիոնի խնդիրները
«Բանկային գործ» և «Ապահովագրական գործ» մասնագիտությունները կարևոր և անփոխարինելի տեղ են զբաղեցնում ինչպես Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունում, ֆինանսական համակարգում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում: Նշված մասնագիտությունների գծով Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում ձևավորվել է որակյալ կադրերի պատրաստման մեծ փորձ:
Այս մասնագիտությունների խորը ուսումնասիրման անհրաժեշտությունը հատկապես կայանում է նրանում, որ Հայաստանի Հանրապետությունում՝ ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի 2018 թ. տվյալների, ֆինանսական շուկայի 85,5%-ը բաժին է ընկնում առևտրային բանկերին, 9,5%-ը՝ վարկային կազմակերպություններին և շուրջ 1%-ը՝ ապահովագրական ընկերություններին, ինչը վկայում է դրանց առանցքային դերակատարության և հետևաբար մեծ քանակի աշխատատեղերի առկայության մասին (https://www.cba.am/AM/pperiodicals/fin_stab_19.pdf ):
Կրթական ոլորտ
Ամբիոնն ավանդաբար մասնագետներ է պատրաստել «Բանկային գործ», «Ապահովագրական գործ» մասնագիտացումներով, ուսուցման բոլոր ձևերով: 2016 թ. հանրապետությունում բակալավրական կրթական ծրագրերի խոշորացման պատճառով ՀՊՏՀ- ում գործում է «Ֆինանսներ» մասնագիտական կրթական ծրագիրը, որի շրջանակներում, որպես մասնագիտացում, իրականացվում է դասավանդումը «Բանկային գործ» և «Ապահովագրական գործ» ուղղություններով:
Ամբիոնում գործում է ինչպես առկա, այնպես էլ հեռակա մագիստրոսական ուսուցում: Ներկայումս ուսուցումն իրականացվում է «Բանկային գործունեության կազմակերպում» և «Ապահովագրական գործ» մասնագիտություններով: Ամբիոնի կողմից աշխատանք է իրականացվում առաջիկա տարում համատեղ մագիստրոսական ծրագրեր ներկայացնել գործատուների՝ «Արարատբանկ» ԲԲԸ–ի և «Ինգո Արմենիա » ՓԲԸ–ի հետ:
Համագործակցությունը աշխատաշուկայի և գործատուների հետ
Ամբիոնը չափազանց կարևորում է կապը գործատուների հետ և նրանց հետ համագործակցում է մի շարք ուղղություններով:
2015թ. «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» և «Ինգո Արմենիա » ապահովագրական ընկերություններում, ինչպես նաև «Արարատբանկ» և «ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» բանկերում կազմակերպվում և իրականացվում են վարպետության (մասթեր քլաս) դասընթացներ «Ապահովագրական գործ» և «Բանկային գործ» մասնագիտության ուսանողների համար՝ ապահովագրական ընկերությունների և բանկերի լավագույն մասնագետների ուժերով: Ընդ որում, 2019թ. առաջին անգամ («Բանկային գործ» և «Ապահովագրական գործ» մասնագիտության խոշորացման պատճառով) դասընթացներն իրականացվում են «Ֆինանսներ» մասնագիտության ուսանողների համար, ովքեր հետաքրքրված են վերը նշված երկու մասնագիտություններով: Դասընթացների ավարտից հետո ուսանողներին տրվում են հավաստագրեր: Բացի այդ, որպես կանոն, դասընթացի ավարտից հետո շատ ուսանողներ ստանում են աշխատանքի առաջարկ: Ընդ որում, այս ծրագիրը կրում է շարունակական բնույթ:
Գիտահետազոտական գործունեության ոլորտ
Ամբիոնի գիտահետազոտական աշխատանքներն իրականացվում են հետևյալ թեմաների շրջանակներում՝
«ՀՀ ֆինանսական ինստիտուտների՝ բանկերի, ապահովագրական ընկերությունների գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղիները և տնտեսական աճի ապահովումը»
«ՀՀ բանկերի և ապահովագրական ընկերությունների ֆինանսական կայունության հիմնախնդիրները, դրա ազդեցությունը տնտեսության վրա և ինստիտուցիոնալ զարգացման հեռանկարները»:

КАФЕДРА БАНКОВСКОГО ДЕЛА И СТРАХОВАНИЯ
Кафедра банковского дела и страхования Армянского государственного экономического университета была сформирована в октябре 2012 г. на основе реорганизации двух кафедр – “Финансовые рынки и институты” и “Корпоративные финансы”.
Цель кафедры
Исходя из миссии АГЭУ, цель кафедры – подготовка конкурентоспособных на отечественном и международном рынках специалистов в сфере экономики, современного бизнеса и администрирования, владеющих практическими навыками и умениями с опорой на следующие принципы: академические свободы и автономия, сотрудничество между сферой образования и рынком труда, обучение, ориентированное на учащихся и на передачу необходимых знаний.
Задачи кафедры
Направления подготовки “Банковское дело” и “Страховое дело” занимают важное место как в экономике и финансовой системе РА, так и на международной арене. По подготовке кадров по указанным специальностям в АГЭУ накоплен большой опыт.
Необходимость в подготовке специалистов по данным направлениям обусловлена тем, что по данным Центрального банка РА за 2018 г., 85,5% финансового рынка отводится коммерческим банкам, 9,5% - кредитным организациям, и около 1% - страховым компаниям, что свидетельствует об их ключевой роли и, следовательно, о наличии большого количества рабочих мест (https://www.cba.am/AM/pperiodicals/fin_stab_19.pdf ).
Образовательная сфера
Кафедра традиционно готовила специалистов по направлениям подготовки “Банковское дело” и “Страховое дело” во всех формах обучения. С 2016 г. из-за укрупнения бакалаврских образовательных программ в республике, в АГЭУ реализуется образовательная программа «Финансы”, в рамках которой осуществляется преподавание по направлениям подготовки “Банковское дело” и “Страховое дело”.
Кафедра осуществляет преподавание как в очной, так и заочной формах обучения в магистратуре. В настоящее время осуществляется обучение по направлениям подготовки “Организация банковской деятельности” и “Страховое дело”. Кафедрой ведутся работы по представлению в следующем году совместных магистерских программа вместе с ОАО “Араратбанк” и ЗАО “Инго Армения”.
Сотрудничество с рынком труда и работодателями
Кафедра придает огромное значение связям с работодателями, с которыми сотрудничает по нескольким направлениям.
С 2015 г. организуются и осуществляются мастер-классы совместно со страховыми компаниями “Росгосстрах-Армения” и “Инго Армения”, а также банками “Араратбанк” и “АРМБИЗНЕСБАНК” для студентов, обучающихся по направлениям подготовки “Страховое дело” и “Банковское дело” при участии ведущих специалистов страховых компаний и банков. При этом с 2019 г. впервые курсы организуются для студентов, обучающихся по специальности “Финансы”, интересующихся указанными направлениями подготовки. По окончании курсов студентам выдаются сертификаты. Кроме того, по окончании курсов, как правило, многие студенты получают приглашения на работу. Программа носит долгосрочный характер.
Научно-исследовательская деятельность
Кафедра осуществляет научно-исследовательскую деятельность по следующим направлениям:
“Пути повышения эффективности деятельности финансовых институтов РА (банков, страховых компаний) и обеспечение экономического роста”;
“Актуальные проблемы финансовой стабильности банков и страховых компаний РА, ее влияние на экономику и перспективы институционального развития”.