ՀՊՏՀ-ի դերը ծրագրում
- ՀՊՏՀ-ն կմասնակցի անօդաչու թռչող սարքերի վերջին սերնդի մոդելների տեխնոլոգիաների և հեռակառավարման համակարգերի վերաբերյալ արդի վիճակի նկարագրմանը (վերջնարդյունք 1.1)
- ՀՊՏՀ-ն կմասնակցի անօդաչու թռչող սարքերի մասին օրենքների արդի վիճակի նկարագրմանը (վերջնարդյունք 2.1)
- ՀՊՏՀ-ն մասնակցելու է ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվող աշխատաժողովներին և հյուրընկալելու է աշխատաժողովը՝ օրենքների և օգտագործողների կարիքների վերաբերյալ (վերջնարդյունք 2.3): Բացի այդ ՀՊՏՀ-ն ունենալու է գործուն մասնակցություն օրենսդրական կարիքների վերաբերյալ հաշվետվության պատրաստմանը (վերջնարդյունք 2.4)
- ՀՊՏՀ-ն ունենալու է կարևոր դեր անօդաչու թռչող սարքերի ուսումնական ծրագրի մշակման գործընթացում (վերջնարդյունք 3.1)
- ՀՊՏՀ-ն կմասնակցի դասախոսների ուսումնական ծրագրում (CTT) և դասընթացի մասնակիցների ուսումնական ծրագրում (CIA) մասնագետների ներգրավմանը (վերջնարդյունքներ 3.5 և 3.6)
- ՀՊՏՀ-ն ներգրավվելու է անօդաչու թռչող սարքերի ուսումնական կենտրոնների գործառույթների և խնդիրների բաշխմանը և սարքավորումների գնմանը՝ կենտրոնների գործառույթների իրականացման համար (վերջնարդյունքներ 4.1 և 4.2): ՀՊՏՀ-ն նաև կաջակցի անօդաչու թռչող սարքերի ուսումնական կենտրոնների ընթացակարգերի և կարգերի մշակմանը (վերջնարդյունք 4.3)
- Համագործակցելով մյուս գործընկերների հետ՝ ՀՊՏՀ-ն կիրականացնի աշխատանքների իր բաժինը՝ կապված որակի մշտադիտարկման (վերջնարդյունք 5.3), ծրագրի փաստաթղթավորման պահպանման և վերլուծության (վերջնարդյունք 5.4) և ծրագրի վերջնական գնահատման (վերջնարդյունք 5.5) հետ
- ՀՊՏՀ-ն կմասնակցի ամփոփիչ աշխատաժողովին (վերջնարդյունք 6.3), ինչպես նաև կայքում նորությունների և հաշվետվությունների տարածմանը (վերջնարդյունք 6.4) և ազգային և միջազգային այցելություններին ու աշխատաժողովներին (վերջնարդյունք 6.5): ՀՊՏՀ-ն կաջակցի նորությունների և հաշվետվությունների թարգմանությանը (վերջնարդյունք 6.4):
- ՀՊՏՀ-ն կմասնակցի կիրառման պլանի մշակմանը (վերջնարդյունք 7.1), ինչպես նաև ակտիվորեն ներգրավված կլինի ուսումնական ծրագրի, պրակտիկայի, նորաստեղծ կազմակերպությունների առաջխաղացմանը (վերջնարդյունքներ 7.2, 7.3, 7.4), այս ոլորտում պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությանը (վերջնարդյունք 7.5) և ՏՏ պլատֆորմի կիրառմանը և առաջխաղացմանը (վերջնարդյունք 7.6):

РОЛЬ АГЭУ В ПРОГРАММЕ
- АГЭУ примет участие в описании современного состояния о технологий и систем телеуправления моделей последнего поколения беспилотных летательных аппаратов (конечный результат 1.1)
- АГЭУ примет участие в описании современного состояния законов о беспилотных летательных аппаратов (Конечный результат 2.1)
- АГЭУ будет участвовать в рабочих форумах, организованных в рамках программы и примет у себя форум о законах и нуждах пользователей (конечный результат 2.3). Кроме того АГЭУ примет активное участие в подготовке отчета о законодательных нуждах (конечный результат 2.4)
- АГЭУ будет играть важную роль в процессе разработки учебной программы беспилотных летательых аппаратов (конечный результат 3.1)
- АГЭУ примет участие в учебной программе преподавателей (CTT) и влечению специалистов в учебной программе участников курса (CIA) (конечные результаты 3.5 и 3.6)
- АГЭУ будет вовлечен в распределении функций и задач учебных центров беспилотных летательных аппаратов и покупке аппаратов для реализации функций центра (конечные результаты 4.1 и 4.2). АГЭУ также будет подерживать разработке процедур и порядков учебных центров беспилотных летательных аппаратов (конечный результат 4.3)
- В сотрудничестве с другими партнерами АГЭУ будет реализовать свою часть работы, связанной с мониторингом качества (конечный результат 5.3), сохранением и анализом документирования программ (конечный результат 5.4) и конечной оценкой программы (конечный результат 5.5)
- АГЭУ будет участвовать в заключительном рабочем форуме (конечный результат 6.3), а также распространению новостей и отчетов на сайте. АГЭУ будет переводирь новости и отчеты (кончный результат 6.4).
- АГЭУ примет участие разработке плана применения (конечный результат 7.1), а также будет активно вовлечен в продвижении учебной программы, программы, новосозданных организаций (конечные результаты 7.2, 7.3, 7.4), сотрудничестве государство-частный сектор (конечный результат 7.5) и применении и продвижении ИТ-платформы (конечный результат 7.6).