ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Ի Կրթության կառավարման ամբիոն
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության կառավարման ամբիոնը հիմնադրվել է 2005 թվականի հոկտեմբերի 18-ին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Փարիզի կենտրոնակայանի, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կրթության ազգային ինստիտուտի միջև կնքված պայմանագրով:
2009/2010թթ. ուսումնական տարվանից ՀՀ ԿԳՆ կրթության ազգային ինստիտուտի և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջև կնքված համագործակցության պայմանագրի հիման վրա Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում սկսեց գործել Կրթության կառավարման ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնը:
Ամբիոնը համագործակցել է`
Բաց հասարակության ինստիտուտի Հայաստանի աջակցության հիմնադրամի հետ` իրականացնելով «Կրթության փիլիսոփայություն» դասընթացի մշակման ծրագիրը
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ` իրականացնելով «Կրթության քանակական հետազոտության մեթոդների մշակում» դասընթացի մշակումը
Միջազգային համագործակցության և ՏԵՄՊՈՒՍԻ շրջանակներում կան համատեղ ծրագրերի իրականացման պայմանավորվածություններ մի շարք եվրոպական համալսարանների հետ (Բոլոնիայի, Իտալիա, Կոբլենց-Լանդաուի և Կելի Գերմանիա, Միդլսեքսի, Անգլիա), կրթության կառավարման գերակա ուղղություններով

КАФЕДРА УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЕМ ЮНЕСКО
Кафедра управления образованием ЮНЕСКО была учреждена 18 октября 2005 года на основе подписания договора между Парижским центром ЮНЕСКО, Национальным институтом науки при Министерстве образования и науки РА.
С 2009/2010 учебного года на основе подписания договора о сотрудничестве между Национальным институтом науки при Министерстве образования и науки РА и АГЭУ начала действовать Кафедра управления образованием ЮНЕСКО.
Кафедра сотрудничает
Кафедра сотрудничала с фондом содействия Армении Института открытого общества и осуществила разработку программы курса "Философия образования".
Совместно с ЮНИСЕФ осуществили разработку курса "Разработка методов количественного исследования образования".
В рамках ТЕМПИСИ и международного сотрудничества есть договорённость по осуществлению совместных программ с рядом европейских университетов (Болония, Италия, Кобленц-Ландау и Кели (Германия), Мидлсекс (Англия) по всем направлениям управления образованием.
Преподаватели кафедры принимали участие в международных конференциях, посвященных вопросам образования.