Ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոն
Ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնը կազմավորվել է 2012թ. հոկտեմբերին՝ ֆիզդաստիարակության, առաջին բուժօգնության և քաղաքացիական պաշտպանության ամբիոնների միավորման արդյունքում: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ֆիզդաստիարակության ամբիոնը հիմնադրվել է 1975թ.՝ համալսարանի ստեղծման առաջին իսկ օրվանից: Ամբիոնի կողմից դասավանդվող առարկաներն են՝ ֆիզիկական դաստիարակությունը, 1-ին բուժօգնությունը արտակարգ իրավիճակներում և քաղպաշտպանության հիմնահարցերը: Տարբեր տարիներին մասնակցելով հանրապետական և միջբուհական առաջնությունների՝ մի շարք մարզաձևերից նշանակալի հաջողություններ են արձանագրվել: Հատկապես աչքի են ընկել ֆուտբոլիստները, ֆուտզալիստները, շախմատիստները, սեղանի թենիսիստները, վոլեյբոլիստները, առանձին անհատ մարզիկներ և մարզուհիներ: Ամբիոնի աշխատակիցները մշտապես զբաղվել են գիտական աշխատանքներով, կատարվել են գիտահետազոտական աշխատանքներ հետևյալ ուղղություններով.
- Բուհում ֆիզիկական դաստիարակության առարկայի արդյունավետության բարձրացման հիմնախնդիրները:
- Սպորտային, բարոյագիտական և արդարացի խաղի նորմերը երիտասարդության շրջանում:
Վերջին 3 տարիներին ամբիոնի կողմից հրատարակվել են 36 գիտական աշխատանքներ, որոնցից ֆիզդաստիարակության առարկայի գծով 1 ուսումնամեթոդական ձեռնարկ, 13 հոդված, որից 2-ը՝ միջազգային մասշտաբի, իսկ ԱԻ և ՔՊ առարկաների գծով 21 գիտական աշխատանքներ, որից 2 թեստերի ժողովածու:
- Գաբրիելյան Հովհաննես Հրահատի - վարիչ, մանկ.գ.թ., դոցենտ
- Հարությունյան Սիրանուշ Հարությունի - քիմ.գ.թ., դոցենտ
- Ոսկանյան Վեներա Սանասարի - քիմ.գ.թ., դոցենտ
- Վարդանյան Գագիկ Առուստամի - ավագ դասախոս
- Զաքոյան Նորիկ Լեոնիդի - ավագ դասախոս
- Ամիրխանյան Էդուարդ Վաղինակի - ավագ դասախոս
- Կյոկչյան Հակոբ Գրիգորի - ավագ դասախոս
- Գրիգորյան Էլիանորա Սերյոժայի - ավագ դասախոս
- Ադամյան Մարինե Յուրիկի-դասախոս
- Պետրոսյան Նեդա Ռևիկի - ասիստենտ
- Տերտերյան Անի Արամի-ասիստենտ
- Գուլյան Արման Հովսեփի - դասախոս
- Ղուկասյան Մեսրոպ Ասքանազի - դասախոս
- Ղուկասյան Հռիփսիմե Ասքանազի - դասախոս
- Հարությունյան Սերոժ Վոլոդյայի - դասախոս
- Գրիգորյան Դավիթ Գագիկի - ասիստենտ
- Զարեյան Ալիսա Հարությունի - ավագ լաբորանտ
Հասցե` ՀՀ, ք. Երևան, 0025, Նալբանդյան 128, ֆիզիկական դաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղաքացիական պաշտպանության ամբիոն

КАФЕДРА ФИЗИЧЕСКОГО ВОСПИТАНИЯ, ПО ЧРЕЗВЫЧАЙНЫМ СИТУАЦИЯМ И ГРАЖДАНСКОЙ ОБОРОНЫ
Кафедра физического воспитания, чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны была сформирована в октябре 2012 года в результате объединения кафедр физвоспитания, первой медпомощи и гражданской обороны.
Кафедра физвоспитания Армянского государственного экономического университета была сформирована в 1975 году в первые же дни создания университета. Членами кафедры преподаются следующие дисциплины: физическое воспитание, первая медицинская помощь в чрезвычайных ситуациях и актуальные проблемы гражданской обороны. В разное время, участвуя в республиканских и межвузовских первенствах, по ряду видов спорта были зарегистрированы значительные успехи. Особенно отличились футболисты, футзалисты, шахматисты, теннисисты, волейболисты, отдельные спортсмены и спортсменки. Члены кафедры всегда занимались научной работой, проводились научно-исследовательские работы по следующим направлениям:
1. Актуальные проблемы повышения эффективности предмета “Физическое воспитание” в вузе;
2. Нормы спортивных, этических (моральных) и справедливых игр в среде молодежи.
За последние три года кафедрой опубликованы 36 научных работ, из которых одно учебно-методическое пособие по предмету “Физическое воспитание”, 13 статей (из них 2 статьи в международных изданиях), по предметам “Чрезвычайные ситуации” и “Гражданская оборона” – 21 научные работы, из которых 2 сборника тестов.
- Габриелян Ованнес Граатович – врио заведующего кафедрой, к.пед.н., доцент
- Арутюнян Сирануш Арутюновна- к.хим.н., доцент
- Восканян Венера Санасаровна- к.хим.н., доцент
- Варданян Гагик Арустамович- доцент
- Закоян Норик Леонидович- доцент
- Амирханян Эдуард Вагинакович- доцент
- Кекчян Акоб Григорьевич- доцент
- Григорян Элеонора Сережаевна- доцент
- Адамян Марине Юриковна – преподаватель
- Петросян Неда Ревиковна- преподаватель
- Тертерян Ани Арамовна – преподаватель
- Гулян Арман Овсепович – преподаватель
- Гукасян Месроп Асканазович- преподаватель
- Манасян Шогик – преподаватель
- Арутюнян Серож Володяевич – преподаватель
- Григорян Давид Гагикович – преподаватель
- Зареян Алиса Арутюновна - преподаватель
Адрес: РА, г. Ереван 0025, ул. Налбандяна 128, Кафедра физического воспитания, чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны