Բիզնես վարչարարության ամբիոն
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի բիզնես վարչարարության ամբիոնը ձևավորվել է 2021թ.` 1973-ից գործող աշխատանքի էկոնոմիկա և գիտական կազմակերպում, իսկ 2000 թ․ վերանվանված՝ աշխատանքի տնտեսագիտություն և բիզնեսի կազմակերպում ամբիոնների հիման վրա:
Ներկայումս ամբիոնն իրականացնում է «Մարդկային ռեսուրսների կառավարում» և «Նախագծերի կառավարում» համատեղ (ՃՇՀԱՀ, Վալենսիայի պոլիտեխնիկական համալսարան և Բոլոնիայի համալսարան) մագիստրոսական կրթական ծրագրերը։ Այս ծրագրերով ուսուցումը նպաստում է աշխատանքի շուկայում շրջանավարտների մրցունակության աճին, նրանց մասնագիտական առաջխաղացմանը։
Ամբիոնի կողմից դասավանդվող մի շարք առարկաների, այդ թվում՝ «Աշխատանքի տնտեսագիտություն» և «Մարդկային ռեսուրսների կառավարում», ինչպես նաև «Բիզնեսի ներածություն», «Բիզնես պլանավորում» և «Բիզնեսի գնահատում», ուսուցումն իրականացվում է ՀՊՏՀ տարբեր ֆակուլտետների բակալավրիատի առկա և հեռակա ուսուցման կուրսերում:
Պատմություն
Դեռևս 1991թ. Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի գիտական խորհրդի որոշմամբ աշխատանքի տնտեսագիտության և սոցիոլոգիայի ամբիոնի կադրային ներուժի հիման վրա ձևավորվեցին կառավարման ամբիոնը և աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնը: Աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնի ձևավորման գործում իրենց մեծ ավանդն են ունեցել տ.գ․դ, պրոֆեսոր Հ․ Ռ․Պողոսյանը /1973-1991 թթ․/, տ․գ․ թ, պրոֆեսոր Բ. Հ․ Բաբայանը /1991-1992 թթ./, տ.գ․դ, պրոֆեսոր Մ․ Ե․Պետրոսյանը /1992-2018 թթ./, 2018թ․-ից ամբիոնը ղեկավարում է տ.գ․դ, պրոֆեսոր Ա․ Ս․ Մելքումյանը, ով 2021թ․ ապրիլից ղեկավարում է բիզնես վարչարարության ամբիոնը։
ՀՊՏՀ բիզնեսի կազմակերպման ամբիոնը հիմնադրվել է 2002 թ., այնուհետև ապրանքագիտության և տեխնոլոգիայի ամբիոնների վերակազմավորման հիման վրա (2014-2016թթ) վերանվանվել է կոմերցիայի և բիզնեսի կազմակերպման ամբիոն։ Բիզնեսի կազմակերպման ամբիոնի վարիչներ են եղել տ.գ.թ., դոցենտ Պ․ Քալանթարյանը (2002-2006 թթ.), տ.գ.թ. դոցենտ Ա․ Հովհաննիսյանը /2006-2014 թթ./, տ.գ.թ. դոցենտ Մ․ Մարդումյանը /2016-2021թթ./։
ՀՊՏՀ բիզնես վարչարարության ամբիոնը համագործակցում է ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի, Հայաստանի եվրոպական համալսարանի, Վալենսիայի պոլիտեխնիկական համալսարանի, ՌԴ Վորոնեժի պետական համալսարանի մարդկային ռեսուրսների կառավարման ամբիոնի հետ։ Ամբիոնը նաև ակտիվորեն համագործակցում է ՀՀ խոշոր ընկերությունների, այդ թվում Յուքոմ, Տելեկոմ Արմենիա, Local Express, ՎՏԲ բանկ և այլ կազմակերպությունների հետ։ Քլաստերային համագործակցությունը, այդ թվում խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրումը և պրակտիկ աշխատողների ներգրավումը ուսումնական գործընթացի մեջ նպաստում է բուհ-արտադրություն կապի ամրապնդմանը, ինչպես նաև շրջանավարտների աշխատանքի տեղավորմանը։
Գիտահետազոտական աշխատանքներ
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ասպիրանտների գիտահետազոտական
աշխատանքները նպատակաուղղված են եղել պլանով նախատեսված «Մարդկային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» և «Նորաստեղծ բիզնեսի կենսունակության հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» թեմաների իրականացմանը:
Վերջին տարիներին ընդհանուր առմամբ, վերը նշված թեմաների շրջանակներում հրատարակվել են գրեթե 100 հոդված, որոնց շուրջ կեսը հրապարակվել է միջազգային գիտական պարբերականներում, ինչպես նաև 23 գիտական զեկույց։ Հրատարակվել է նաև 5 դասախոսության տեքստ, դասագիրք, մենագրություն, 3 ուսումնական ձեռնարկ։
Թեկնածուական ատենախոսություն են պաշտպանել ամբիոնի բազմաթիվ ասպիրանտներ և հայցորդներ:
Բիզնես վարչարարության ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամները դասախոսների փոխանակման «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստվել են տարբեր երկրներում, մասնակցել գիտաժողովների և դասախոսել Լեհաստանի, Հունգարիայի, Սլովակիայի, Խորվաթիայի և Էդինբուրգի Նափիեր համալսարաններում:

Кафедра делового администрирования
Кафедра делового (бизнес) администрирования АГЭУ была сформирована в 2021 г. на базе реорганизации кафедры экономики и научной организации труда, действующей с 1973 г., и кафедры экономики труда и организации бизнеса.
В настоящее время кафедра реализует магистерские образовательные программы “Управление человеческими ресурсами” и “Управление проектами”. Обучение по данным программам способствует повышению уровня конкурентоспособности выпускников на рынке труда и их карьерному росту.
Преподавание ряда дисциплин кафедры (“Экономика труда”, “Управление человеческими ресурсами”, “Введение в бизнес”, “Бизнес планирование”, “Оценка бизнеса”) осуществляется на всех факультетах бакалавриата очной и заочной форм обучения.
История
Еще в 1991 г. по решению Ученого совета Ереванского института народного хозяйства на базе кадрового потенциала кафедры экономики труда и социологии были сформированы кафедра управления и кафедра экономики труда. Огромный вклад в становлении кафедры экономики труда внесли доктор экономических наук, профессор Грант Рубенович Погосян /1973-1991 гг./, кандидат экономических наук, профессор Борис Арутюнович Бабаян /1991-1992 гг./, доктор экономических наук, профессор Мартирос Ервандович Петросян /1992-2018 гг./, доктор экономических наук, профессор Анаит Сергеевна Мелкумян /2018-2021 гг./.
Со дня своего основания кафедра выпустила тысячи экономистов по направлениям подготовки “Экономика труда”, “Организация труда и заработной платы в сфере услуг”, “Трудовое право”, а с 2020 г. по направлению подготовки “Управление человеческими ресурсами”. Сейчас выпускники работают в различных сферах экономики республики.
Кафедра организации бизнеса АГЭУ была основана в 2002 г., в 2014 г. была переименована в кафедру коммерции и организации бизнеса, в 2016 г. – кафедру организации бизнеса и коммерции на базе реорганизации кафедр товароведения и технологии.
Заведующими кафедрой организации бизнеса являлись кандидат экономических наук, доцент П. Калантарян (2002-2006 гг.), кандидат экономических наук, доцент А. Ованнисян (2006-2014 гг.), кандидат экономических наук, доцент М. Мардумян (2016-2021 гг.).
За последние годы представителями профессорско-преподавательского состава кафедры были опубликованы учебно-методические пособия, монографии, учебники, сборник задач, материалы лекций на армянском и русском языках. Со списком указанных выше работ можно ознакомиться на армяноязычной странице кафедры.
Научно-исследовательская деятельность
Научно-исследовательская деятельность членов профессорско-преподавательского состава и аспирантов кафедры направлена на реализацию тем “Актуальные проблемы управления человеческими ресурсами и занятостью населения в РА” и “Актуальные проблемы жизнеспособности новосозданного бизнеса в РА”, предусмотренных планом. В целом, в рамках указанных тем были опубликованы 1 учебник, 1 монография, 3 учебных пособия, 72 статьи, 5 материалов лекций, 23 научных доклада.
С 2014 г. шестеро аспирантов и соискателей кафедры защитили кандидатские диссертации.
С работами, опубликованными в рамках программ исследовательского центра “Амберд”, можно ознакомиться на армяноязычной странице кафедры.
В последние годы в рамках научно-исследовательских тем был проведен ряд научных семинаров, с полным списком которых можно ознакомиться на армяноязычной странице кафедры.
Члены профессорско-преподавательского состава кафедры в рамках программы “Эразмус+” прошли курсы повышения переподготовки, принимали участие в форумах и научных конференциях, выступали с лекциями.