ՀՀ զբոսաշրջության ոլորտի կրթության կազմակերպման և աշխատաշուկայի վերլուծություն
Զբոսաշրջության կրթության արդյունավետ կազմակերպումը խիստ կարևոր է աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան որակյալ և հմուտ մասնագետներ պատրաստելու համար: Այս առումով ներկայումս առկա են որոշ խնդիրներ կապված կրթության որակի և կրթություն-աշխատաշուկա կապի ապահովման, որակյալ և հմուտ աշխատուժ գտնելու, աշխատաշուկայում հեշտ ինքնաիրացման և մի շարք այլ հարցերի հետ:
Սույն հետազոտության նպատակն է հանդիսացել պարզել ոլորտի մասնագետների մասնագիտական հմտությունների և աշխատաշուկայում նրանցից ակնկալվող կա­րողութ­յունների շրջանակը, դրանց միջև առկա անհամապատասխանությունները, խնդիրները:
Սույն հրապարակման մեջ ներկայացված են աշխատաշուկայի, ՀՀ-ում զբոսաշրջության ոլորտի մաս­նա­գետներ պատրաստող բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաս­տատութ­յունների համապատասխան մասնագիտությունների առարկայական ծրագ­րերի, դրանց ներկայացվող վերջնարդյունքների, մասնավոր ուսումնական կազմակերպությունների կողմից կազմակերպվող կարճաժամկետ դասընթացների ուսումնասիրության, ինչպես նաև «զբոսաշրջություն» մասնագիտության ուսանողների, շրջանավարտների, զբոսաշրջության ոլորտում աշխատողների և ոլորտի հասարակական և առևտրային կազմակերպությունների շրջանում իրականացված սոցիոլոգիական և փորձագիտական հարցումների արդյունքները:
Այս հրապարակումը կարող է օգտակար լինել կրթական հաստատությունների, զբոսաշրջության ոլորտի պետական և մասնավոր կազմակերպությունների համար: Հրապարակումը օգտակար կլինի նաև ավագ դպրոցների աշակերտների ու շրջանավարտների համար՝ իրենց մասնագիտական կողմնորոշման հստակեցման և ապագա մասնագիտության վերաբերյալ տեղեկացվածության բարձրացման առումով:

Анализ рынка труда и организации образования в сфере туризма РА
Эффективная организация туристического образования имеет решающее значение для подготовки квалифицированных и компетентных специалистов в соответствии с требованиями рынка труда. В этой связи в настоящее время существуют некоторые проблемы, связанные с качеством образования, наймом квалифицированных кадров и квалифицированной рабочей силы, простотой самореализации на рабочем месте и рядом других вопросов.
Целью этого исследования было выяснить профессиональные навыки специалистов сектора туризма и ожидания рынка труда.
Эта публикация включает изучение рынка труда, соответствующих программ профессий туризма для высшего и среднего профессионального образования, их целей и конечных результатов, краткосрочных тренингов частными учебными заведениями, а также результатов социологических и экспертных опросов, проведенных среди студентов, выпускников специальности «туризма», и среди общественных и коммерческих туристических организациях.
Эта публикация может быть полезна для учебных заведений, общественных и частных туристических организаций. Публикация также будет полезна для учеников и выпускников средних школ с точки зрения разъяснения их профессиональной ориентации и повышения осведомленности о своей будущей профессии.