Կրթական նյութերի հրատարակման մրցույթներ
2015թ. մայիսի 14-15-ը Երևանում կայանալիք Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի նախարարական գագաթնաժողովի և Բոլոնիայի քաղաքականության 4-րդ ֆորումի կազմակերպման համար ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը նախատեսում է 2014թ. տեղեկատվական նյութերի մշակում, հրատարակում, որոնք վերոնշյալ գագաթնաժողովի և ֆորումի մասնակից երկրներին կտրամադրեն ընդգրկուն և մանրամասն տեղեկատվություն ՀՀ կրթության և գիտության ոլորտի մասին: Մասնավորապես, նշված տեղեկատվական նյութերը պետք է ամփոփ ներկայացնեն ՀՀ բարձրագույն կրթության համակարգը, դրա առավելությունները և զարգացման հիմնական միտումները, ինչպես նաև Հայաստանում Բոլոնիայի գործընթացը և կրթական բարեփոխումները:
2014-2015թթ. ընթացքում նախատեսվում է որևէ ամսագրում հրատարակել հոդվածների շարք: Մանրամասները տրված են ստորև.
1. 8-10 հոդված ՝ Բոլոնիայի գործընթացի գագաթնաժովի և ֆորումի ակնկալիքների մասին (հայերեն լեզվով), յուրաքանչյուրը 3-4 էջ ծավալով,
2. հրատարակել անգլերեն լեզվով հատուկ համար, համաժողովի մասնակից երկրների ներկայացուցիչների մասին՝ ներառելով հարցազրույցներ, որը պետք է համապատասխանի հետևյալ պահանջներին.
• էջերի թիվը՝ մոտ 100,
• թղթի չափը ՝ A4,
• տպագրության թուղթը՝ 115 գր/մ2 գրամայնությամբ, նախատեսված օֆսեթ տպագրության համար, ճերմակությունը՝ առնվազն 130% (ISO 2470), 99.5% պայծառությամբ,
• կազմի թուղթը՝ 250 գր/մ2 գրամայնությամբ, թղթի մակերեսը մի կողմից պետք է լինի երեսապատված և փայլուն, հակառակ կողմի երեսապատումը անհրաժեշտ չէ, ճերմակությունը առնվազն 130% (ISO R457) պայծառությամբ, ունենա առնվազն 340 միկրոն հաստություն և հարմար լինի երեսապատման համար (լամինացիա)
• տպաքանակը՝ 500 օրինակ:
Վերոնշալ աշխատանքների իրականացման համար հայտեր կարող են ներկայացնել այն կազմակերպությունները, որոնք.
ա) ունեն նմանատիպ գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք,
բ) ունեն նմանատիպ աշխատանքների իրականացման փորձ (գերադասելի է կրթության ոլորտում),
գ) ունեն անհրաժեշտ տեխնիկական և մարդկային ռեսուրսներ՝ բարձրագույն կրթության բնագավառի մասին հոդվածներ մշակելու և հրատարակելու համար:
Ներկայացվող հայտերն իրենց մեջ պետք է ներառեն.
1. պետական գրանցման վկայականը և կազմակերպության կանոնադրությունը՝ ի ապացույց Հայաստանի Հանրապետությունում օրինականորեն գործելու և ինքնուրույն իրավաբանական անձ լինելու,
2. տեղեկանք կազմակերպության մասին՝ ներառելով տեղեկություններ ստեղծման տարեթվի, գործունեության ոլորտների և նախկին ու ներկայումս իրականացվող աշխատանքների մասին,
3. տեղեկանք կրթական ոլորտին վերաբերող, նախկինում հրապարակված համանման հոդվածների և հրատարակումների մասին,
4. տեղեկանք պահանջվող աշխատանքների կատարման կարողությունների մասին, մասնավորապես նշելով կազմակերպության գործունեության հասցեն, զբաղեցվող տարածքը (քմ-ով), առկա սարքավորումների և այլ գույքի տեսակները, ինչպես նաև այս աշխատանքներում ներառվող հիմանական աշխատակազմի փորձը և որակավորումը (կցել անձնական թերթիկներ):
Հայտերը ներկայացնել 2014 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչև սեպտեմբերի 1-ը ներառյալ, ՀՀ կառավարության № 3 շենք, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարություն /6-րդ հարկ/, 609 սենյակ:
Հայտերն ուսումնասիրելու ընթացքում նախարարությունը իրավասու է պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր և տեղեկություններ:
Մանրամասն տեղեկությունների համար զանգահարել 010-52-56-62 հեռախոսահամարով:
Նշված գագաթնաժողովին ընդառաջ հայտարարվող մնացած մրցույթներին կարող եք ծանոթանալ ՀՀ ԿԳ նախարարության պաշտոնական կայքում, հետևյալ հղումով՝ http://www.edu.am/index.php?topMenu=4&menu1=-1:

Конкурсы для опубликования образовательных материалов
Для  организации   4-го  форума  Болонской  политики  и   саммита  министров  Европейской  высшей  образовательной  территории, который  состоится  в  Ереване   14-15  мая  2015 года,  министерство  образования  и  науки  РА  планирует  разработку   информационных  материалов  2014г., публикации, которые  предоставят  странам-участникам  форума  и  саммита  всеобъемлющую  и  подробную  информацию об  области  образования  и  науки  РА. В  частности, указанные  информационные  материалы  должныобобщенно  представить   систему  высшего  образования  РА,  ее  преимущества  и  основные  тенденции  развитияа  также  Болонский  процесс  и  образовательные  преобразования  в  Армении.
В 2014-2015ггпланируется  в  каком-нибудь  журнале  опубликовать  ряд  статей.  Подробности  указаны  ниже:
1.8-10 статей  об  ожиданиях  форума  и  саммита  Болонского  процесса   (на  армянском  языке),каждая в  объеме 3-4 листа,
2.
опубликовать  на  английском  языке  специальный  номер  о  представителях  стран-участников  саммита, включая  интервьюномер   должен  соответствовать следующим  требованиям:
количество  листов  около  100,
размер  бумагиA4,
бумага  для  печати  115 гр/м2, предусмотренный  для  офсетной  печати, белизна 130% (ISO2470), с яркостью 99.5%,
бумага  для  переплета 250 гр/м2 , поверхность  бумаги  с  одной  стороны  должна  быть  с  покрытием  и  глянцеваяс  обратной  стороны  покрытие  не  обязательнобелизна  130% (ISOR457) с  яркостью, должна  быть  с  толщиной  в   340 микрон  и  быть  удобной  для  покрытия (ламинация),
количество  печатных  экземпляров  500.
Для  осуществления вышеуказанных  работ  заявки  могут  представить  те  организации, которые:
а) имеют  право  заниматься  подобной  деятельностью,
б) имеют  опыт  осуществления  подобных  работ, (предпочтительно  в  области  образования),
в) имеют  необходимые  технические  и  человеческие  ресурсы  для  разработки  и  издания  статей  о сфере  высшего  образованиия.
Представленные  заявки  должны  включать  в  себя:
1. свидетельство  о государственной  регистрации  и    устав  организации  в  доказательство  законного  существования и  самостоятельного  юридического  лица  в  Республике  Армения,
2.справку  об  организации,  включая  информации  о  дате  создания, сфер  деятельности  и   об  осуществляемых  работах  в  прошлом  и  настоящем, 3.справку  об  опубликованных в  прошлом   аналогичных    статьях  и  изданиях, относящихся  сферы  образования,
4.справку о  способностях  выполнения  требуемых  работ,  в  частности, отмечая  адрес  организации деятельности,  занимамаемую   площадь(кв.м.), виды  имеющегося  оборудования  и  другого  имущества, а  также    опыт  и  квалификацию  вовлеченного  в  работы  основного  персонала,(приложить  личные  листки).
Заявки  представить  с  25-го  августа   до  1-го  сентября  2014 года  включительнодом  правительства  РА  № 3, министерство  образования  и  науки  РА /6-ой этаж/, 609 комната.
При  изучении  заявок  министерство  имеет  право  потребовать  дополнительные  документы  и  информации.
Для  подробной  информации  звонить  по  тел.: 010-52-56-62.
С  остальными  конкурсами,  объявленными   накануне  саммита, можете  ознакомиться  в  официальном  сайте  министерства  ОН  РА,  по  следующей  ссылке:http://www.edu.am/index.php?topMenu=4&menu1=-1.