Դիտումների քանակ՝ 389
Եվրոպայի միության «Երիտասարդությունը շարժման մեջ. համագործակցություն ԵՄ հարևան երկրների հետ» նախաձեռնության շրջանակներում (Zusammenarbeit mit Benachbarten Ländern der Europäischen Union) Հայաստանի Ուսուցման ազգային հիմնադրամը և Գերմանիայի Համայնքային (գյուղական շրջանների) մեծահասակների կրթության պետական կազմակերպությունը (LEB, Ländliche Erwachsenenbildung) իրականացնելու են «Երիտասարդները որպես գյուղական համայնքներ շարժիչ ուժ» (Junioren bewegen Ländliche Räume) ծրագիրը։ Ծրագիրն իրականացվելու է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության երաշխավորությամբ։
Ծրագրի նպատակն է ստեղծել նախադրյալներ հայ-գերմանական երիտասարդական նախաձեռնությունների իրականացման և համագործակցության հնարավորությունների համար։
Ծրագրի խնդիրն է մեծահասակների կրթության տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով ՝
ճանաչելի դարձնել Հայաստանի և Գերմանիայի սոցիալ – տնտեսական վիճակը և երիտասարդության մասնակցային հնարավորությունները,
բացահայտել երիտասարդական ներուժը և գաղափարները, մշակել համայնքային համաչափ զարգացման ծրագրեր և միջոցառումներ,
ստեղծել միջմշակութային և տնտեսական հաղորդակցման, համագործակցության և փոխուսուցման հիմքեր,
խթանել հանդուրժողականության, փոխըմբռնման և սոցիալական համախմբվածության մթնոլորտի ստեղծմանը, ինչպես նաև ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշում ունեցող երիտասարդության ձևավորմանը։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Հայաստանից 10 երիտասարդ ուսանողի այցելությունը Գերմանիայի Ներքին Սաքսոնիայի երկրամաս, որտեղ նրանք հնարավորություն կունենա Գերմանիայի երիտասարդ 10 ներկայացուցիչների հետ մասնակցել գործնական ուսուցման ծրագրին։
Ծրագրի իրականացման ժամկետը նոյեմբերի 9-ից 20-ն է։ Ուսուցման և աշխատանքային լեզուն գերմաներեն է։ Մասնակիցների տեղափոխության և կեցության ծախսերը փոխհատուցվում է ծրագրի միջոցներից։
Մասնակիցների ընտրությունը կատարվելու է մրցութային հիմունքներով։ Մասնակցության համար կարող են դիմել՝
ա) 18-ից 30 տարեկան երիտասարդները (ուսանողներ)։ Նախատեսված 10 մասնակիցների համար սահմանված է հետևյալ համամասնությունը. 8 մասնակից՝ 18-ից 25 տարեկան, 2 մասնակից՝ 26-ից 30 տարեկան,
բ) գերմաներեն լեզվով ազատորեն հաղորդակցվող մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների, այդ թվում՝ քոլեջների և բուհերի բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողները,
գ) այն երիտասարդները, որոնք ունեն համայնքային հիմնախնդիրների և զարգացման հնարավորությունների մասին որոշակի առաջարկություններ, նախաձեռնություններ,
դ) ունեն կամավոր աշխատանքի կամ երիտասարդական նախաձեռնություններին մասնակցություն փորձ:
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է ներկայացնել.
ա) ինքնակենսագրություն,
բ) «Ինչու եմ ուզում մասնակցել ծրագրին» հիմնավորող նամակ, որում որոշակիորեն պետք է ներկայացվի նաև համայնքային զարգացման իր առաջարկները և ծրագրին համապատասխանության այլ հիմնավորումները՝ հայերեն և գերմաներեն լեզուներով։ Փաստաթղթային փուլ անցած երիտասարդների հետ կանցկացվի գրավոր ստուգում և բանավոր հարցազրույց։ Մրցույթը հաղթահարած երիտասարդների հետ կանցկացվի մեկ շաբաթյա ուսուցողական խորհրդատվություն։
Ցանկացողները կարող են մինչև ս.թ.հունիսի 4-ը  դիմել int@asue.am հասցեով  կամ զանգահարել 091-22-11-91 հեռախոսահամարով՝ Ուսուցման ազգային հիմնադրամի տնօրեն Մարինե Հակոբյանին։

В  рамках  инициативы  Европейского Союза  «Молодежь  в  движении: сотрудничество   с соседними  странами ЕС»  (Zusammenarbeit mit Benachbarten Ländern der Europäischen Union)  Национальный  фонд  обучения  Армении  и    Немецкая  государственная  общинная (сельских  областей) организация  образования  для  взрослых  (LEB, Ländliche Erwachsenenbildung)  должны  осуществить  программу   «Молодежь как  движущая  сила  сельских  соообществ»  (Junioren bewegen LändlicheRäume).  Программа  осуществляется  по  рекомендации  министерства  образования  и  науки  РА.
Цель  программы  создать  предпосылки  для  реализации   армяно-немецких  молодежных  инициатив  и   возможностей  сотрудничества.
Задача  программы: с  помощью   применения  образовательных  технологий  для  взрослых:
•сделать  узнаваемым  социально-экономическое  положение  Армении  и  Германии  и   возможности  участия  молодежи,
•выявить  внутренний  потенциал  и  идеи  молодежи, разработать  программы  и  мероприятия  равномерного  развития  сообществ,
•создать  основы  межкультурного  и  экономического  общения, сотрудничества  и  взаимообучения,
•стимулировать создание  атмосферы  терпимости, взаимопонимания  и  социальной  сплоченности,  а  также  формирование  молодежи, имеющей  активную    гражданскую  позицию.
В  рамках  программы  планируется  визит  10  студентов  из  Армении  во  Внутреннюю  Саксонскую  область  Германии,  где  они  будут  иметь  возможность  с  10  представителями  молодежи  Германии  участвовать  в  программе  практического  обучения.
Срок  проведения  программы  9-20  ноября. Учебный  и  рабочий  язык  немецкий.
Транспортные  расходы  и  проживание  участников  компенсируется  за  счет   средств  программы.
Отбор  участников  пройдет  на  конкурсной  основе. Для  участия  могут  обратиться:
а) молодые  люди(студенты)  в  возрасте  18-30 лет. Для  предусмотренных  10  участников  определено  следующее  соотношение: 8  участников   18-25 лет, 2 участника 26-30 лет,
б)  студенты  профессиональных  учебных  заведений,  в  том  числе  колледжей  и  вузов  с  высокой  успеваемостью  и  свободно   общающихся  на  немецком  языке,
в) те  молодые, которые  имеют  определенные  предложения,  инициативы  о  проблемах  сообществ  и  возможностях  развития,
г) имеют  опыт  волонтерской  работы  или  участия  в  молодежных  инициативах,
Для  участия  необходимо  представить:
а) автобиографию,
б) Объяснительное  письмо «Почему  хочу  участвовать  в  программе»,  в  котором  четко  нужно  представить   и  свои  предложения  развития  сообщества  и  др.  обоснования  в  соответствии  с  программой  на  армянском  и  немецком  языках. Студенты,  прошедшие  этап  сдачи  документов,  пройдут  письменную  проверку  и  устное  собеседование. Преодолевшие  конкурс  студенты  пройдут       недельную  учебную  консультацию.
Желающие  могут  до  4-го  июня  сего  года   обратиться  по  эл. адресу  или   позвонить  по  номеру  тел. 091-22-11-91  директору  Национального  фонда  обучения   Марине  Акопян.