Քարնեգի կրթաթոշակային ծրագիր
ԿԳՆ նախարարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է հերթական կրթաթոշակային ծրագրի մասին՝ ԱՄՆ-ում հետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու հնարավորություն հասարակագիտության և հումանիտար գիտությունների ոլորտի մասնագետների համար:
Եվրասիայի և Արևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների ազգային խորհուրդը հայտարարում է Քարնեգի հետազոտական կրթաթոշակային ծրագիրը՝ 2014-2015թթ. ուստարվա համար: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս հասարակագիտության և հումանիտար գիտությունների ոլորտի մասնագետներին անհատական, գիտական աստիճան չտվող հետազոտական աշխատանքներ իրականացնել ԱՄՆ-ի համալսարաններում և ինստիտուտներում: Ծրագրի մասնակիցները 4 ամսվա ընթացքում պետք է հետազոտություններ իրականացնեն նախապես ընտրված թեմայով և վերադարձից հետո ներկայացնեն 15-ից 30 էջի սահմաններում ակադեմիական աշխատանք, կարդան դասախոսություններ՝ խթանելու բարձրագույն կրթության զարգացումը:
Ծրագրի մասնակիցները կստանան. 1) իրենց բնակության վայրից մինչև ԱՄՆ-ի հյուրընկալող համալսարան և հետադարձ ճանապարհածախս 2) մեկնումից առաջ, ինչպես նաև Վաշինգթոն քաղաքում կողմնորոշիչ հանդիպում, 3) ամսական թոշակ, 4) առողջական ապահովագրություն 5) գրադարաններից ու արխիվներից օգտվելու հնարավորություն և մասնակցություն շրջանավարտների համար նախատեսված միջոցառումներին: Ի լրումն, ծրագրի բոլոր մասնակիցները կկարողանան դիմել գիտական զարգացման ֆոնդին՝ գրքեր գնելու, տեխնոլոգիաներ և հետազոտության համար անհրաժեշտ այլ նյութեր ձեռք բերելու կամ ԱՄՆ-ում համապատասխան մասնագիտական խմբերի հետ կապ հաստատելու և գիտաժողովների մասնակցելու համար:
Ծրագրի դիմորդները պետք է
•Լինեն Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի կամ Ուկրաինայի քաղաքացի,
•Լինեն ասպիրանտ, դասախոս կամ գիտնական, ովքեր վերջին շրջանում հետազոտական աշխատանքներ չեն իրականացրել ԱՄՆ-ում,
•Ունենան կամ դիմումի պահին պաշտպանելիս լինեն թեկնածուական աստիճանը
•Ունենան հրատարակություններ (ասպիրանտները կարող են նշել գիտաժողովների ժամանակ իրենց ներկայացրած աշխատանքները) համապատասխան ոլորտում

Стипендиальная программа Карнеги
Официальный  сайт  министерства  ОН   сообщает  об  очередной  стипендиальной  программе:  возможность  осуществления       исследовательских  работ  в  США  для  специалистов   области социологии  и  гуманитарных наук.
Национальный  совет  исследований  Евразии  и  Восточной  Европы  объявляет   стипендиальную  исследовательскую  программу  Карнеги  для  2014-2015  учебного  года.  Программа  предоставляет  возможность специалистам  области  социологии  и  гуманитарных  наук  осуществить  индивидуальные,  не  дающие  ученой  степени   исследовательские  работы, в  университетах  и  институтах  США. Участники  программы  в  течение  4  месяцев  должны  осуществить  исследования по  заранее  выбранной  теме,  после  возвращения  представить  академическую  работу  в  в  объеме 15-30  листов,  прочитать  лекции,  способствующие  развитию  высшего  образования.
Участники  программы  получат: 1) На  транспортные  расходы  с  места  их  жительства  до  университета  США, 2) ориентировочную  встречу  до  отъезда  и  в  городе  Вашингтоне, 3)ежемесячную  стипендию, 4) медицинскую  страховку,  5) возможность  пользоваться  из  библиотеки  и  архивов  и участия  в  мероприятиях, предусмотренных  для  выпускников. В  дополнение, все  участники  программы  смогут  обратиться  в  научных  фонд  развития  для  покупки  книг, технологий, приобретения  необходимых  др.  материалов  для  исследований  или   для  установления  связи  с  соответствующими  профессиональными  группами  и   участия  в  конференциях  в  США.
Претенденты  программы  должны
•Быть гражданами  Армении, Азербаджана, Беларусии, Грузии, Молдавии  или  Украины,
Быть  аспирантомпреподавателем  или  ученым, кто  в  последнее  время  не  осуществлял исследовательские  работы  в  США,
•Иметь  или  в  момент  заявления
должна  быть  защита  кандидатской  степени,
Иметь  публикации (аспиранты  могут  отметить  представленные  на  конференциях  свои  работы) в  соответствующей  области,