Մեկնարկում է ՀՀ Նախագահի 2017թ. մրցանակներ շնորհելու գործընթացը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից տեղեկացնում են Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2017 թ. մրցանակներ շնորհելու գործընթացի մեկնարկի մասին: Մրցանակը շնորհվում է յուրաքանչյուր տարի՝  լավագույն ստեղծագործություններ, հայտնագործություններ (գյուտեր) և աշխատանքներ կատարած ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող հեղինակներին հետևյալ յոթ բնագավառներում`
• բնական գիտություններ,
• տեխնիկական գիտություններ և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ,
• ֆիզիկա,
• բժշկագիտություն,
• արվեստ (այդ թվում ճարտարապետություն, կերպարվեստ, թատրոն, կինոարվեստ, ֆոտոարվեստ և արվեստի այլ ձևեր),
• գրականություն (գեղարվեստական,գեղարվեստա-թարգմանական),
• հումանիտար գիտություններ:
Մրցանակաբաշխությանը կարող են ներկայացվել միայն այն գործերը,  որոնք առաջին անգամ հրատարակվել,  հրապարակվել, կատարվել,  ցուցադրվել,  բեմադրվել, կառուցվել-ավարտվել են 2015-2017 թթ. ընթացքում:
Հայտերն ընդունվում են 2017 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև 2018 թվականի հունվարի 31-ը ներառյալ: Մրցանակաբաշխության վերաբերյալ այլ մանրամասներ իմանալու,  ինչպես նաև ներկայացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներբեռնելու համար կարող եք այցելել  «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կայք (http://himnadram.org/index.php?id=24162&lang=2):

Премия президента Республики Армения за 2017 год
Премия президента Республики Армения финансируется фондом «Погосян» (Бельгия-Швейцария). Премия состоит из диплома лауреата, нагрудного знака и денежного вознаграждения в размере 10 000 долларов США в драмовом эквиваленте.
Премия присуждается ежегодно гражданам Республики Армения - за выдающиеся работы, открытия и достижения в следующих областях:
•              Естественные науки.
•              Технические науки и информационные технологии.
•              Физика.
•              Медицина.
•              Искусство (в том числе, архитектура, изобразительное искусство, театр, кино, фотоискусство и пр. виды искусства).
•              Литература (художественная, художественный перевод).
•              Гуманитарные науки.
На соискание Премии могут быть представлены те работы, которые впервые опубликованы, обнародованы в течение трех, предшествующих сроку подачи заявок лет (2015-2017гг.).
Научные работы, представляемые на премию должны иметь общую тематическую направленность.
Заявки принимаются с 1 декабря 2017 года по 31 января 2018 года включительно.
Список необходимых документов для представления заявки можно получить в офисе Всеармянского фонда «Айастан» или, посетив сайт http:// www.himnadram.org: