Սլովակիայում ուսանելու մրցույթ
Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությունը հայտարարում է մրցույթ՝ 2013-2014 ուսումնական տարում Սլովակիայի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում մագիստրոսական և ասպիրանտական կրթություն ստանալու համար ստորև ներկայացված մասնագիտություններով.
•Անասնաբուժություն
•Անտառագիտություն
•Առողջապահություն
•Ատամնաբուժական վիրաբուժություն
•Բիզնես և կառավարում
•Բնապահպանություն և շրջակա միջավայր
•Բժշկություն
•Դեղագործություն
•Գյուղատնտեսություն
•Ջրային ռեսուրսների կառավարում
•Կրթության կառավարում/Մանկավարժություն
•Հասարակագիտություն
Մագիստրոսական ծրագրին կարող են դիմել մինչև 26, իսկ ասպիրանտական ծրագրին՝ 23-35 տարեկան ՀՀ քաղաքացիները:
• դիմում՝ մրցույթին մասնակցելու համար, որտեղ պետք է նշվի նախընտրած մասնագիտությունը,
• դիմում-հարցաթերթիկ,
• սլովակյան կողմից ներկայացված հարցաթերթիկ,
•2 լուսանկար 3x4 չափսի,
• անձնագրի պատճենը,
• ստորագրված ինքնակենսագրություն /անգլերեն/ (CV)
• 2 երաշխավորագիր /անգլերեն/,
• բժշկական տեղեկանք՝ ըստ ներկայացվող ձևի
•ծննդյան վկայականի պատճեն` նոտարի կողմից անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն կամ սլովակերեն թարգմանված և ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից լեգալացված (ապոստիլ),
• բակալավրի/մագիստրոսի դիպլոմի և ներդիրի պատճենները` նոտարի կողմից անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն կամ սլովակերեն թարգմանված և ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից լեգալացված (ապոստիլ),
• արական սեռի անձինք ներկայացնում են զինգրքույկի պատճենը, դրան փոխարինող կցագրման վկայականը կամ զորակոչային տեղամասից համապատասխան տեղեկանք:
•Ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրերով՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունում ասպիրանտուրա ընդունելության կարգի:
Փաստաթղթերի ընդունման վերջնաժամկետն է` 23.05.2013թ. /ներառյալ/:
Ասպիրանտուրայի մրցույթը տեղի կունենա Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 միջնակարգ դպրոցում (Այգեստան 9, փող.4) ս/թ մայիսի 27-ից մինչև 29-ը ընկած ժամանակահատվածում:
Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող են դիմել ՀՀ ԿԳՆ աշխատակազմի արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն (ք. Երևան, Կառավարության 3 շենք, VI հարկ, 619 սենյակ,

Конкурс для обучения в словакии
Министерство образования  и  науки  Республики  Армения  объявляет  конкурс  для  получения  магистрского  и  аспирантского  образования  в  высших  учебных  заведениях  Республики  Словакии  в  2013-2014  учебном  году  по  ниже  представленным  специальностям:
•Ветеренария
•Лесное  хозяйство
•Санитария
•Стомотологическая  хирургия
•Бизнес  и  управление
•Охрана  природы  и  окружающей  среды
•Медицина
•Фармокология
•Сельское  хозяйство
•Управление  водных  ресурсов
•Управление  образования/ Педагогика
•Обществоведение
Для  магистрской  программы  могут  обратиться  до  26, а  для  аспирантской  программы  23-35 летние  граждане  РА.
Абитуриенты, претендующие  на  стипендии, должны  представить:
• заявление  для  участия  в  конкурсе, в  котором  должна  быть  указана  предпочтительная  специальность,
• заявление- опросный лист,
•словацкий  опросный  лист,
•2 фотографии  размером 3x4,
• копия  паспорта,
• подписанная  автобиография / на  английском  языке/ (CV)
• 2 рекомендации  /на  английском  языке/,
• медицинская  справка  по  представленной  форме,
•копия  свидетельства  о  рождении, переведенное нотариусом  на  английский, французский, испанский  или  словацкий  язык и  легализованное  (апостил)  министерством  юстиции  РА,
• копии  диплома  бакалавра/магистра  и  вкладыша, переведенные нотариусом  на  английский, французский, испанский  или  словацкий  язык  и  легализованные  (апостил)  министерством  юстиции  РА,
• лица  мужского  пола  должны  представить копию  военного  билета,  заменяющее  его  регистрационное  свидетельство или  соответствующую  справку   с  призывного  пункта.
Конкурс  проводится:.
•По  магистрской  образовательной  программе,  согласно  приема  в  магистратуру  и  порядка  обучения  в  высших  учебных  заведениях  Республики  Армения.
•По  аспирантской  образовательной  программе, согласно  порядка  приема  в  аспирантуру  в  Республике  Армения.
Последний  срок  приема  документов  23.05.2013г. /включительно/.
Конкурс для аспирантуры  состоится с  27-го  по  29  мая  сего  года   в  Ереванской  средней  школе  20  имени  Джона  Киракосяна (Айгестан 9, ул. 4).
Желающие  участвовать  в  конкурсе  для  дополнительной  информации  могут  обратиться  в  департамент  внешних  связей  аппарата  МОН  РА  и  диаспоры (г. Ереван Правительственный  3  корпус, VI этаж, комната 619, тел. 56-23-64).