Տնտեսական գիտաժողով Վաշինգտոնում
Հայկական միջազգային տնտեսական հետազոտությունների խումբը (AIPRG) հրավիրում է մասնակցելու «Հայաստան: Կայուն տնտեսական աճի անցման մարտահրավերներ» թեմայով տարեկան գիտաժողովին, որը տեղի կունենա 2013թ. հունիսի 1-2-ը, ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, Համաշխարհային բանկի կենտրոնակայանում:
Այս մասին տեղեկանում ենք «Ակադեմիական համագործակցության և օժանդակության հայկական ասոցիացիայի» («ԱՐՄԱԿԱԴ» ՀԿ) հայտարարությունից, որում մասնավորապես նշվում է.
Գիտաժողովին ներկայացվելիք աշխատանքները կարող են ընդգրկել հետևյալ ենթաոլորտները`
1. Տնտեսական աճի խթանումը և պետական քաղաքականության ազդեցությունը:
2. Պետական ֆինանսներ՝ ներառյալ հարկային քաղաքականություն և հարկաբյուջետային կայունություն (fiscal sustainability):
3. Ընդգրկուն աճ` աշխատատեղերի ստեղծում, մրցունակության բարձրացում, մարդկային ներուժի զարգացում (կրթություն, առողջապահություն) և սոցիալական ապահովություն:
4. Ֆինանսական շուկաների զարգացում, խնայողությունների կուտակման նոր գործիքներ և ինստիտուտներ:
5. Այլ աշխատանքներ, որոնք ընդհանուր գծերով կամ անուղակիորեն են առնչվում գիտաժողովի գլխավոր խորագրին:
Լավագույն աշխատանքների հեղինակները կհրավիրվեն 2013թ. հունիսի 1-2-ը Վաշինգտոնում կայանալիք գիտաժողովին` դրանք անձամբ կամ վիդեոկոնֆերանսի միջոցով ներկայացնելու համար: Լավագույն աշխատանքները կտպագրվեն «Armenian Journal of Public Policy» պարբերականում:
Գիտաժողովին մասնակցելու ցանկություն ունեցող հեղինակները կարող են ուղարկել իրենց աշխատանքների համառոտ բնութագրերը (abstract) info@aiprg.net հասցեով մինչև 2013թ-ի մարտի 22-ը: Ընտրված աշխատանքների հեղինակները կտեղեկացվեն Ընտրող հանձնաժողովի կողմից մինչև 2013 թ.-ի ապրիլի 2-ը: Աշխատանքների վերջնական տարբերակները պետք է ուղարկվեն մինչև 2013թ-ի մայիսի 1-ը:
Հաշվի առնելով համառոտ բնութագրի բովանդակությունն ու ընտրված թեմայի արդիականությունը` որոշ դեպքերում հեղինակներին կթույլատրվի գիտաժողովին ներկայացնել աշխատանքի պրեզինտացիան` պայմանով, որ հեղինակը պարտավորվում է ներկայացնել ամբողջական աշխատանքը՝ «Armenian Journal of Public Policy» պարբերականում տպագրվելու ընտրության դեպքում:

ЭКОНОМИЧЕСКАЯ НАУЧНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ В ВАШИНГТОНЕ
Армянская международная экономическая группа исследований (AIPRG) приглашает участвовать в ежегодной научной
конференции на тему «Армения: Призывы борьбы перехода к устойчивому экономическому росту», которая состоится 1-2 июня
2013 года в столице США Вашингтоне, в центральном офисе Всемирного банка.
Об этом узнаем из объявления «Армянской ассоциации академического сотрудничества и содействия» («АРМАКАД» АК), в
котором отмечается:
Работы, представленные на конференции могут охватить следующие области:
1. Стимулирование экономического роста и влияние государственной политики.
2. Государственные финансы, включая налоговую политику и налогобюджетную стабильность (fiscal sustainability).
3. Объемлемый рост: создание рабочих мест, повышение конкурентоспособности, развитие человеческих ресурсов (образование,
здровохранение) и социальное обеспечение.
4. Развитие финансовых рынков, новые инструменты и институты аккумуляции сбережений.
5. Другие работы, которые общими чертами или косвенно соприкасаются с главной темой научной конференции.
Авторы лучших работ будут приглашены 1-2 июня 2013 года на предстоящую научную конференцию в Вашингтон для
представления работ лично или с помощью видеоконференции. Лучшие работы будут опубликованы в журнале «Armenian
Journal of Public Policy».
Желающие участвовать в научной конференции могут выслать краткую характеристику своей работы (abstract) по адресу
info@aiprg.net до 22-го марта 2013 года. Авторов отобранных работ оповестит отборочная комиссия до 2-го апреля 2013
года. Окончательные версии работ надо выслать до 1-го мая 2013 года.
Учитывая краткую характеристику содержания и актуальность выбранной темы, в некоторых случаях авторам будет
разрешено представить на конференцию презентацию работы с условием, что автор обязывается представить работу в