Մեդիագրագիտության շաբաթ Հայաստանում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և «Մեդիա» նախաձեռնությունների կենտրոնը 2024 թ. նոյեմբերի 4-10 հայտարարում են «Մեդիագրագիտության շաբաթ Հայաստանում» և հրավիրում են ՀՀ բոլոր դպրոցներին, մանկապարտեզներին, բուհերին, գրադարաններին, կրթական և մշակութային կենտրոններին և այլ շահագրգիռ կառույցներին՝ միանալու նախաձեռնությանը։
Մեդիագրագիտության շաբաթը կրթության ոլորտի կառույցներին ու կազմակերպություններին հնարավորություն է տալիս, օգտվելով առկա կրթական ռեսուրսներից, միջոցառումներ ու դասեր անցկացնելու, մասնակցելու առցանց և դեմառդեմ հանդիպումների, ինչպես նաև մշակելու և իրականացնելու կրթական նախագծեր՝ նոր չափորոշչին համապատասխան մեդիագրագիտությունն ինտեգրելով կրթությանը։
Մեդիագրագիտության շաբաթը միջազգային շարժում է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավորությամբ անցկացվում է ամեն տարի աշնանը՝ նպատակ ունենալով ավելի մեծ ուշադրություն հրավիրել մեդիան հասկանալու, վերլուծելու, գրագետ և արդյունավետ օգտագործելու կարևոր խնդիրների վրա։ Հայաստանում մեդիագրագիտության շաբաթն անցկացվում է արդեն յոթերորդ տարին, այս տարի՝ «Մեդիագրագիտությունը արհեստական բանականության դարաշրջանում» խորագրի ներքո։

Неделя медиаграмотности в Армении
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА и Центр инициатив «Медиа» c 4 по 10 ноября 2024 г. объявляеют «Неделю медиаграмотности в Армении» и приглашают все школы, детские сады, университеты, библиотеки, образовательные и культурные центры РА и другие заинтересованные структуры присоединиться к инициативе.
Неделя медиаграмотности дает структурам и организациям сферы образования возможность, используя существующие образовательные ресурсы, проводить мероприятия и занятия, участвовать в онлайн- и очных
встречах, а также разрабатывать и реализовывать образовательные проекты, интегрируя медиа грамотность в образовании в соответствии с новым стандартом.
Неделя медиаграмотности — международное движение под руководством ЮНЕСКО, которое проводится каждую осень с целью привлечения большего внимания к важным вопросам понимания, анализа и грамотного и эффективного использования медиа. Неделя медиаграмотности проводится в Армении седьмой год, в этом году под названием «Медиаграмотность в эпоху искусственного интеллекта».