ՀՊՏՀ-ակաները՝ ASECU Youth–2023-ի մասնակիցներ
ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի ասիստենտ Գագիկ Բադադյանը, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի ասիստենտ Կամո Դավթյանը, մարքեթինգի ամբիոնի ասպիրանտ Արև Մանուկյանը և կառավարման ամբիոնի մագիստրանտ Հասմիկ Ղամբարյանը ASECU-ի (Հարավարևելյան Եվրոպայի և Սևծովյան տարածաշրջանի տնտեսագիտական համալսարանների ասոցիացիա) հրավերով Հայաստանն ու Տնտեսագիտական մայր համալսարանն են ներկայացրել Հունաստանի Խիոս քաղաքի Էգեյան համալսարանի կողմից (University of the Aegean, Chios, Creece) կազմակերպված ASECU Youth–2023 ամառային դպրոցին և միջազգային գիտաժողովին։
Աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած երիտասարդ գիտնականներին, հետազոտողներին և ուսանողներին համախմբած ամառային դպրոցը և միջազգային գիտաժողովն ընթացել են սույն թվականի օգոստոսի 6-13-ը՝ «Հանրային բարիքը՝ աճող անհամաչափությունների և համաշխարհային մարտահրավերների աշխարհում» (Common Good in a World of Increasing Asymmetries and Global Challenges) խորագրի ներքո։
Գագիկ Բադադյանը մասնակիցների համար դասախոսել է «Տարածքային անհամաչափ զարգացումը և դրա ազդեցությունը տնտեսական զարգացման վրա» թեմայով, իսկ Կամո Դավթյանը, Արև Մանուկյանը և Հասմիկ Ղամբարյանը ներկայացրել են հեղինակային հոդվածներ, որոնք կհրապարակվեն գիտաժողովի հոդվածների ժողովածուում։
ASECU Youth–2023-ը, բացի դասախոսություններից, մասնագիտական քննարկումներից, փորձի ու մտքերի փոխանակումից, հագեցած է եղել նաև մշակութային միջոցառումներով, այցելություններով պատմամշակութային վայրեր և, իհարկե, ծանոթություններով ու տարբեր երկրների ներկայացուցիչների ջերմ հաղորդակցությամբ։

Студенты АГЭУ – участники ASECU Youth-2023
По приглашению ASECU (Ассоциации экономических университетов Юго-Восточной Европы и Черноморского региона) доцент кафедры менеджмента АГЭУ Гагик Бададян, доцент кафедры экономико-математических методов Камо Давтян, аспирант кафедры маркетинга Арев Манукян и магистр менеджмента Асмик Гамбарян представили Армению и свою альма-матер на летней школе ASECU Youth-2023 и в международной конференции, организованной Эгейским университетом в греческом городе Хиосе.
С 6 по 13 августа этого года состоялась летняя школа и международная конференция под заголовком «Общее благо в мире растущей асимметрии и глобальных вызовов», собравшая молодых учёных, исследователей и студентов из разных уголков мира.
Гагик Бададян прочитал участникам лекцию на тему «Неравномерное территориальное развитие и его влияние на экономическое развитие», а Камо Давтян, Арев Манукян и Асмик Гамбарян представили авторские статьи, которые будут опубликованы в сборнике статей конференции.
ASECU Youth-2023, помимо лекций, профессиональных дискуссий, обмена опытом и мыслями, был также насыщен культурными мероприятиями, посещением историко-культурных мест и, конечно же, знакомствами и теплым общением представителей разных стран.