ՀՊՏՀ ուսանող Արամը պատերազմում սխրանքներ է գործել. նա ապաքինվում է, պատրաստվում է շարունակել ծառայությունը
ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Արամ Սուրենի Մարտիրոսյանը ժամկետային զինծառայող է, ծառայության մի մասն անցկացրել է Մեխակավանում: Արցախա-ադրբեջանական պատերազմի առաջին իսկ օրերին եղել է ամենաթեժ կետերից մեկում, դեռ սեպտեմբերի 25-ին մեկնել էր մարտական հերթափոխի։ Պատերազմի սկզբից էլ Արամն աչքի է ընկել հերոսական սխրանքներով, կռիվ է մղել մինչև վերջ, վիրավորում է ստացել: Բարեբախտաբար, մեր հերոսն արդեն ապաքինվում է. նրա որպիսության և քաջագործությունների մասին մասին մեզ տեղեկացրեց հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Մերի Բադալյանը:
Պատերազմն սկսվելուն պես Արամը ոչնչացրել է հատուկ ջոկատայինների, խոցել հակառակորդի մեկ միավոր զրահատեխնիկա (տանկ), շարքից հանել մեկ միավոր ՏՈՍ կայանք, ինժեներական համալիր (կամուրջ-տեխնիկա), մասնակցել մի շարք հակահարձակողական գործողությունների։ Մարտի դաշտից դուրս է բերել զինակից ընկերներից 3-ի մարմինները, վիրակապել և փրկել է սպաներից մեկի կյանքը։ Հոկտեմբերի 7-ին զինծառայողներից 3-ի հետ մեկնել է հատուկ առաջադրանքի՝ 1կմ խորանալով հակառակորդի կողմից արդեն իսկ գրավված տարածքում՝ 3 կողմից շրջափակված լինելով հակառակորդով. առաջադրանքը կատարելիս հերոս տղաները հետ են մղել հակառակորդի 2 լայնամասշտաբ հարձակում: Հոկտեմբերի 10-ին՝ հրադադարից 20-25 րոպե անց, հակառակորդի կողմից ենթարկվելով լայնամասշտաբ հարձակման, Արամն իր զինակիցների հետ խոցել է մեկ միավոր զրահատեխնկիկա (տանկ), որի արդյունքում ևս 2 զրահատեխնիկա. հետևակի մոտ 150 զինվորական դիմել են փախուստի, իսկ փախուստի դիմող անձնակազմին ոչնչացնելիս նա թիրախավորվել և խոցվել է հակառակորդի դիպուկահարի կողմից։ Պատերազմի ամենաթեժ ու վտանգավոր կետերից մեկում Արամը մոտ 9 ժամ վիրավոր է մնացել:
Վերջապես, զինակիցներին հաջողվել է նրան դուրս բերել ռազմի դաշտից ու տեղափոխել իրենց թիկունք: Առաջին բուժօգնությունը ստանալուց հետո Արամը տեղափոխվել է Ստեփանակերտի հոսպիտալ, այնուհետև` Երևանի «Էրեբունի» ԲԿ։ Որոշ ժամանակ ապաքինվելուց հետո նա ուղևորվել է տուն` մայրական խնամքի։ Այժմ մեր հերոսի առողջական վիճակը բավարար է, քաջորդին պատրաստվում է մեկնել Արցախ՝ շարունակելու իր առաքելությունը:
Ուրախ ենք տեղեկացնել նաև, որ Արամը մեր շնորհալի ուսանողներից է, կարմիր վկայականով ավարտել է «Փայտի գեղարվեստական մշակում» խմբակը: Նրա աշխատանքներից մեկը` վերջին լուսանկարում: Անասելի հպարտ ենք, սիրելի′ Արամ, քեզ երկաթե առողջություն ենք մաղթում: Համալսարանդ սպասում է վերադարձիդ:

Студент АГЭУ Арам совершил подвиги на войне. Сейчас он проходит курс лечения, собирается продолжить службу
Студент первого курса факультета бухгалтерского учета и аудита Арам Суренович Мартиросян – солдат срочной службы, часть которой прошел в Мехакаване. С первых же дней Арцахско-азербайджанской войны Арам был в самых горячих точках, отличившись своими подвигами, сражался до конца, получил ранение. К счастью, нашему герою уже намного лучше, он проходит курс лечения. О состоянии его здоровья и его подвигах на поле боя нам рассказала декан факультета бухгалтерского учета и аудита Мери Бадалян.
В самом начале войны Араму удалось ликвидировать спецназовцев, уничтожить военную технику противника (танк, ТОС, инженерный комплекс). Принимал участие в ряде контрнаступательных операций, вынес с поля боя тела трех погибших товарищей, оказал первую медпомощь и спас жизнь одному офицеру. 7-го октября Арам вместе с 3 сослуживцами участвовал в спецоперации в тылу противника, а 10-го октября, 20-25 минут после перемирия, повергшись широкомасштабной атаке со стороны врага, Арам вместе с сослуживцами сбил один танк, в результате чего около 150 пехотинцев ВС противника пустились в бегство. Во время преследования противника Арам стал мишенью для снайпера, получил ранение и раненым оставался на поле боя приблизительно 9 часов.
В конце концов сослуживцам удалось вынести его с поля боя. После оказания первой медицинской помощи, Арама перевели в военный госпиталь в Степанакерте, а потом – в Медицинский центр “Эребуни” в Ереване. Некоторое время спустя Арама выписали, сейчас он находится на домашнем лечении. В настоящее время состояние нашего героя оценивается как удовлетворительное, он собирается отбыть в Арцах, чтобы продолжить свою миссию.
Рады также сообщить вам, что Арам –один из наших талантливых студентов, с Красными дипломом окончивший кружок художественной резьбы по дереву. Одна из его работ – на последней фотографии. Мы безгранично гордимся тобой, дорогой Арам, железного тебе здоровья! Твой университет ждет твоего возвращения!