Արցախի հերոս, ՀՊՏՀ ուսանող Դավիթ Գրիգորյանի մահվան տարելիցն է
«Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած, 25 տանկ խոցած Դավիթ Գրիգորյանի անունը հայրենիքի համար նահատակված հերոսների անունների շարքում է։
Դավիթ Գրիգորյանն «Արցախի հերոս» բարձր կոչմանն է արժանացել Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով 2020 թ․ հոկտեմբերի 4-ին՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի 8-րդ օրը։ Կոչումն ստանալու պահին ավագ սերժանտ Դավիթ Գրիգորյանը Կարախանբեյլիի և Ֆիզուլիի հատվածում արդեն խոցել էր հակառակորդի 15 տանկ և 1 միավոր հետևակային մարտական մեքենա։ Հետագայում դրանց թիվն ավելացել է։ Նրա շնորհիվ Սարդարապատի միջնակարգ դպրոցը, որտեղ նա սովորել է, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից ստացել է ոսկե մեդալ։ Դավիթ Գրիգորյանը պարգևատրվել է նաև «Ոսկե արծիվ» շքանշանով։
Նախքան բանակ զորակոչվելը Դավիթն ընդունվել էր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ֆինանսական ֆակուլտետ։ Աչքի էր ընկնում մեծ ընդունակություններով, համեստությամբ և հավասարակշռվածությամբ։ Արցախի հերոս Դավիթ Գրիգորյանի անունն է կրում ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետում բացված՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հերոսաբար զոհված ուսանող-հերոսներին նվիրված լսարանը։ Դավիթ Գրիգորյանի նկարը ՀՊՏՀ մյուս զոհված ուսանողների նկարների կողքին է՝ մշտապես զարդարված թարմ ծաղիկներով։
Դավթի նկարի մոտ թարմ ծաղիկներ դրվեցին նաև այսօր՝ նրա մահվան տարելիցի օրը։ Լավագույն ուսանողի և հայրենիքի հզոր պաշտպանի հիշատակը հարգեցին և նրա նկարի առջև խոնարհվեցին ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները։ ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը նույն ժամերին Դավիթ Գրիգորյանի ծննդավայր Սարդարապատում ներկա էր հերոսի հիշատակը հավերժացնող հուշաքարի բացման արարողությանը, որին մասնակցում էր Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։

Годовщина смерти героя Арцаха, студента АГЭУ Давида Григоряна
Имя Давида Григоряна, удостоившегося высокого звания “Герой Арцаха”, поразившего 25 танков, - в ряду героев, павших во имя Отечества.
Высокое звание “Герой Арцаха” Давиду Григоряну было присвоено указом Президента Республики Арцах 4-го октября 2020 г., в восьмой день 44-дневной Арцахской войны. В момент присвоения звания старший сержант Давид Григорян уже успел поразить 15 вражеских танков и 1 единицу военно-пехотной машины. Впоследствии их число увеличилось. Благодаря Давиду средняя школа Сардарапата, где он учился получила золотую медаль от МОНКС РА. Давид Григорян был также награжден орденом “Золотой орел”.
Еще до призыва в армию Давид поступил на финансовый факультет АГЭУ. Он отличался незаурядными способностями, скромностью и уравновешенностью. Имя Давида Григоряна носит открывшаяся на финансовом факультете аудитория, посвященная студентам-героям, погибшим в 44-дневной Арцахской войне. Фотография Давида Григоряна, всегда украшенная свежими цветами, – рядом с портретами других студентов, павших в войне.
Цветы были возложены и сегодня, в день годовщины его смерти. Представители АГЭУ почтили память лучшего студента и защитника Родины. В это же время ректор АГЭУ Диана Галоян присутствовала на торжественной церемонии открытия мемориального памятника в родном для Давида Григоряна Сардарапате, в которой принимал участие Президент Арцаха Араик Арутюнян.