Ուսանողին մոտիվացնել լավագույն ուսանողի փորձով. դասը վարեց ՀՊՏՀ ասպիրանտը
Տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Եվգենյա Բազինյանը այսօր ֆինանսներ մասնագիտության 4-րդ կուրսի 2 հոսքերում դասախոսելու էր հրավիրել ՀՊՏՀ շրջանավարտ, այժմ ասպիրանտ Նարեկ Կարապետյանին:
««ֆինանսկան էկոնոմետրիկա» առարկան ուսանողների համար առաջին հայացքից հաճախ բարդ է թվում: Բայցև ունենք ուսանողներ, որոնք հիանալիորեն յուրացրել և կիրառում են այն: Այդ ուսանողներից մեկը մակրոտնտեսական վերլուծություն մասնագիտացման մագիստրոս, այժմ ՀՊՏՀ ասպիրանտ Նարեկ Կարապետյանն է: Ուստի նրան հրավիրել եմ «Քանակական մեթոդները ֆինանսկան որոշումներում» թեմայով դաս վարելու, առարկան նոր ուսումնասիրող ուսանողների հետաքրքրությունը իր օրինակով բարձրացնելու»,-ասաց Եվգենյա Բազինյանը: Դասախոսը հավելեց, որ ուսանողը մասնագիտացման գործընթացում պետք է կարևորի ինքնակրթությունը, սովորելու բարձր մոտիվացիան:
Նարեկը ուսանողներին պարզաբանեց պետական բյուջեի կանխատեսումների գործընթացի իրականացման առանձնահատկությունները, գործիքակազմը, հարկերի կանխատեսման էկոնոմետրիկ մոդելները, դասն ամփոփեց ակտիվ հարցուպատասխանով:
Նշենք, որ Նարեկ Կարապետյանը «Լավագույն ուսանող-2018» անվանակարգի հաղթողն է, որպես տնտեսագետ աշխատում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության մակրոտնտեսական քաղաքականության վարչությունում:

Мотивировать студента опытом лучшего студента. Занятие провел аспирант АГЭУ.
Ассистент кафедры экономико - математических методов Евгения Базинян сегодня пригласила выпускника АГЭУ, ныне аспиранта Нарека Карапетяна провести лекцию на 4-м курсе специальности финансы
”Предмет« Финансовая эконометрика »для студентов часто кажется сложной на первый взгляд. Но у нас также есть студенты, которые хорошо это освоили и применяют. Один из этих студентов - магистр макроэкономического анализа, ныне аспирант АГЭУ Нарек Карапетян. Поэтому я пригласила его провести занятие «Количественные методы в принятии финансовых решений», чтобы повысить интерес новых студентов к предмету », - сказала Евгения Базинян. Преподаватель добавила, что в процессе специализации студент должен акцентировать внимание на самообразовании, высокой мотивации к обучению.
Нарек объяснил студентам особенности реализации процесса прогнозирования государственного бюджета, инструментарий, эконометрические модели налогового прогнозирования, а в завершении занятия прозвучали вопросы и ответы студентов.
Следует отметить, что Нарек Карапетян является победителем в номинации «Лучший студент-2018», и работает экономистом в департаменте макроэкономической политики Министерства финансов.