Սեյրան Օհանյանը հյուրընկալվեց ՀՊՏՀ-ում. ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ևս մեկ դրվագ, որով տրվեց հոբելյանական միջոցառումների մեկնարկը (լուսանկարներ)
Սեպտեմբերի 12-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հյուրն էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։ Բուհում հյուրընկալվել էր նաև Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը:
Նախարարը բուհի ղեկավարության, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ ծաղկեպսակ դրեց ՀՊՏՀ բակում տեղադրված «Զոհվածների հիշատակին» հուշաքարի մոտ: Այնուհետև մասնակցեց ՀՊՏՀ ուսանող-ազատամարտիկների անվան լսարանի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որին կից կգործի նաև թանգարան:
ՀՊՏՀ գլխավոր մասնաշենքի 2-րդ հարկում գտնվող լսարանի պատերին ազատամարտիկների լուսանկարներն են, դրանց վերևում «Բարձունքը մերն է, տղերքը չկան, Տղերքն ավելի բարձրում մնացին…» վերտառությունն է, հանդիպակաց պատին՝ ՀՀ և ԼՂՀ ազգային հերոսների լուսանկարները: Ցուցափեղկերի տակ ՀՊՏՀ անվեհեր ազատամարտիկների պարգևներն են, անձնական իրերը, որոնք սիրով համալսարանի թանգարանին են տրամադրել նրանց հարազատները:
Լսարանի բացմանը, բարձրաստիճան պաշտոնյաներից բացի, ներկա էին նաև զոհված ուսանող-ազատամարտիկների ընտանիքների անդամները, հարազատներն ու մարտական ընկերները, ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչները:
Լսարանի բացման արարողությունից հետո ՀՊՏՀ մեծ հանդիսասրահում կայացավ «1-ը դարձնենք 100» խորագիրը կրող ծրագրի շնորհանդեսը՝ նվիրված հայալեզու Վիքիպեդիան Արցախյան պատերազմի մասին պատմող նյութերով հարստացնելուն:
Նախ հնչեց ՀՀ օրհներգը, ապա ելույթ ունեցավ ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը:
«Այս ուսումնական տարեսկիզբը մեր համալսարանում մեկնարկել է հարուստ ու հագեցած. ուսումնական գործընթացին զուգահեռ սկիզբ են առել միջոցառումներ, հանդիպումներ: Իսկ այսօրվանից մեր համալսարանի ուսանողական խորհուրդը, որը բոլորում է իր երկու տասնամյակը, մեկնարկում է հոբելյանական միջոցառումների շարք»,-ասաց Կորյուն Աթոյանը` շարունակելով. «Արցախյանազատամարտը փառավոր էջեր գրեց մեր ժողովրդի հերոսական պատմության մեջ: Այդ տարիներինբազմաթիվերիտասարդներզենքվերցրինևմիացանազգային-ազատագրականպայքարին: Պայքարող մարտիկների շարքերում էին նաև մեր համալսարանիուսանողներն ու դասախոսները»:Համալսարանի ղեկավարն անդրադարձավ Արցախյան գոյամարտին ՀՊՏՀ ներկայացուցիչների մասնակցությանը, երիտասարդության այսօրվա դաստիարակության խնդիրներին, շնորհակալություն հայտնեց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին՝ մշտապես բուհի կողքին լինելու համար: «Վստահ եմ, որ ձեր անցած պատվաբեր ճանապարհը, մարդկային արժանիքները, ձեր բարձր կերպարը մեր երիտասարդության համար ոգևորիչ օրինակ է»,- ասաց Կորյուն Աթոյանը: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամին՝ հանդիպումը կազմակերպելու համար, ևս մեկ անգամ շնորհավորեց ՈՒԽ-ին՝ հոբելյանի առիթով:
Հաջորդիվ ՀՊՏՀ ասպիրանտ, «1-ը դարձնենք 100» ծրագրի հեղինակ Հայկ Բեջանյանը ներկայացրեց Վիքիպեդիայում Արցախյան պատերազմին նվիրված հայերեն հոդվածները և նշեց, որ ՀՊՏՀ-ականները արձագանքել են ՊՆ նախարարի՝ Վիքիպեդիան հայերեն հոդվածներով հարստացնելու կոչին և մեկ ամսվա ընթացքում հասցրել են տեղադրել Արցախյան պատերազմին նվիրված 100 հոդված: Ընդ որում, հոդվածներում հրապարակվել են ՀՊՏՀ զոհված ազատամարտիկների մասին կենսագրական տեղեկություններ (նրանց կյանքից հետաքրքրական դրվագներ), նրանց մարտական ուղին, նաև՝ բացառիկ լուսանկարներ, որոնք հրապարակվում են առաջին անգամ: Շեշտվեց ՀՊՏՀ նորաստեղծ «Նժդեհ» ռազմահայրենասիրական ակումբի գործունեությունը, որը միտված է բանակ-հասարակություն կապն ամրապնդելուն: Ելույթ ունեցավ նաև ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Սերգեյ Խառատյանը. վերջինս ընդգծեց, որ ուսխորհուրդը իրականացնում է ռազմահայրենասիրական մի շարք ծրագրեր:
«Հարգարժան պարոն ռեկտոր, հարգարժան պարոն Ավագյան, սիրելի դասախոսներ, ուսանողներ, թույլ տվեք ՊՆ ողջ անձնակազմի, ղեկավարության և անձամբ իմ անունից ողջունել ՀՊՏՀ-ին, շնորհավորել Գիտելիքի օրվա, ՈւԽ-ի 20-ամյակի և գալիք՝ Անկախության 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Հայկական տոնացույցում կան 2 ամիսներ, որոնք առանձնակի նշանակություն ունեն մեզ համար՝1-ինը մայիսն է՝ որպես հաղթանակների ամիս, 2-րդը՝ սեպտեմբերը՝ որպես անկախության ամիս. նշվում են և' Արցախի, և' ՀՀ անկախության տոները: Այս օրերին ՀՀ ՊՆ-ը, ԿԳ նախարարության հետ համատեղ իրականացնում է փոխադարձ այցելություններ և համատեղ միջոցառումներ՝ դպրոցներում, բուհերում, զորամասերում»,- այսպես սկսեց իր ելույթը ՊՆ նախարարՍերյան Օհանյանը՝ նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ է սեպտեմբերյան բուհական հանդիպումների շարքը մեկնարկել հենց ՀՊՏՀ-ից:
Նախարարն անդրադարձավ ԶՈւ գործունեությանը, վերջին շրջանում հակառակորդի կողմից իրականացվող ոտնձգություններին, դրանց արժանի հակահարված տալու՝ հայկական բանակի իրականացրած միջոցառումներին և սխրագործություններին: Պաշտպանության նախարարն ընդգծեց բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդման կարևորությունը և ողջունեց ուսանողների ռազմահայրենասիրական բոլոր նախաձեռնությունները:
Միջոցառման ավարտին ուսանողները հարցեր ուղղեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարին: Սերյան Օհանյանը պարգևներ հանձնեց Տնտեսագիտական համալսարանում ռազմահայրենասիրական ակտիվ գործունեություն ծավալող ուսանողներին, ասպիրանտներին, դասախոսներին: Նախարարի հրամանով պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող ՀՊՏՀ 3 ուսանող ստացավ արձակուրդ:
Համագործակցության համար Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն հայտնեց համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին՝ նրան նվիրելով հուշանվեր՝ պաշտպանության նախարարության մանրակերտը: Կորյուն Աթոյանը նախարարին հանձնեց խորհրդանշական հուշանվեր՝ նավ, մաղթելով նախարարի ղեկավարած կառույցին խաղաղ ընթացք ալեկոծ ծովում:
ՀՊՏՀ բակում նախարարը պատասխանեց լրագրողների հարցերին:
Այսպիսով, հայրենասիրական ոգով ու բարձր տրամադրությամբ հագեցած միջոցառումներով տրվեց բուհի ուսանողական խորհրդի 20-ամյակին նվիրված տոնակատարությունների մեկնարկը։ Նշենք, որ այսօրվա հանդիպումը կազմակերպվել էր ՀԵՀ-ի աջակցությամբ:

Сейран Оганян посетил АГЭУ: еще один эпизод военно-патриотического воспитания, что положило начало юбилейным мероприятиям (фотографии)
Количество просмотров: 1126
12-го  сентября  гостем   Армянского  государственного  экономического  университета  был  министр  обороны  РА  Сейран  Оганян.   Вуз  посетил  также  координатор  попечительского  совета  Армянского  молодежного  фонда, депутат  НС  РА   Карен  Авагян.
Министр  с  руководством  вуза, профессорско-преподавательским  коллективом  и  студентами  возложил  венок  у  мемориала  «Памяти  павшим»,  установленного  во дворе  АГЭУ. Затем  участвовал  в  торжественной  церемонии  открытия  аудитории  имени  студентов-воинов, при  которой будет  работать  музей.
На  стенах  аудитории  2-го  этажа  главного  корпуса  АГЭУ  помещены фотографии воинов, выше эпиграмма  «Высота  наша, парней  нет, парни  остались  намного  выше…» --  фотографии  национальных  героев  РА  и  НКР. На  вывесках награды   доблестных  борцов  АГЭУ, личные  вещи,  которые  с  любовью  предоставили  музею университета  их   родные.
На  открытии  аудитории  кроме  высокопоставленных  должностных  лиц, присутствовали  и  члены  семей, родные  и  боевые  друзья  погибших  студентов-воинов, представители  профессорско-пеподавательского  колеектива  АГЭУ.
После  церемонии  открытия  аудитории  в  актовом  зале  АГЭУ  состоится  презентация программы под  названием «1 сделаем 100»,  которая   посвящена  обогащению   армяноязычной  Википедии  историческими  материалами  об  Арцахской  войне.
Сначала  прозвучал  гимн  РА, затем  выступил  ректор  АГЭУ, профессор  Корюн  Атоян:
«Этот   учебный  год  в  нашем  университете  начался с   мероприятий  и  встреч параллельно  с  богатым  и  насыщенным  учебным  процессом. А  с  сегодняшнего  дня  студенческий  совет  нашего  университета,  который  перекатил  свои  два  десятилетия,  начинает  ряд  юбилейных  мероприятий»,-сказал  Корюн  Атоян, продолжая: «Арцахская  война  оставила  славные  страницы  в  героической  истории  нашего  народа. В  эти  годы  много  молодых  взяли  оружие  и  присоединились  к  национально-освободительной  борьбе. Среди  сражавшихся  воинов  были  студенты  и  преподаватели  нашего  университета». Руководитель  университета  обратился  к  участию  представителей  АГЭУ  в  Арцахской  войне, проблемам  сегодняшнего  воспитания  молодежи, выразил  признательность  министру  обороны  Сейрану  Оганяну  за  постоянное  присутствие  рядом  с  вузом. «Уверен, что  пройденный  ваш  почетный  путь,  человеческие  ценности, ваш  высокий  образ  --  вдохновляющий  пример для  нашией  молодежи»,- сказал  Корюн  Атоян. Он  также  выразил  благодарность  и  Армянскому  молодежному  фонду  за  организацию  встречи, еще  раз  поздравил  Студсовет  по  поводу  юбилея.
Далее  аспирант  АГЭУ, автор  программы  «1  сделаем 100» Айк  Беджанян  представил  в  Википедии  армянские  статьи,  посвященные  Арцахской  войне  и  отметил, что  университетовцы  откликнулись  на  призыв  министра  МО  обогатить  Википедию  армянскими  статьями  и  за  один  месяц  успели  поместить  100  статей, посвященных    Арцахской  войне.   Между  тем, в  статьях  опубликованы биографические  сведения  погибших  воинов (интересные  эпизоды  из  их  жизни), их  боевой  путь,  а  также   эксклюзивные  фотографии, которые  публикуются  в  первый  раз. Была  подчеркнута  деятельность  новосозданного  военно-патриотического  клуба «Нжде»  в  АГЭУ,  который   направлен  на  укрепление  связи  армия-общественность. Выступил  также  председатель  студенческого  совета  АГЭУ  Сергей  Харатян. Он  подчеркнул, что  студсовет  осуществляет  много военно-патриотических  программ.
«Уважаемый  господин  ректор, уважаемый  господин  Авагян, дорогие  преподаватели, студенты, разрешите  от  всего  коллектива, руководства  МО  и  лично  от  моего  имени  приветствовать  АГЭУ, поздравить  с  днем  Знаний, 20-летием Студсовета  и  с наступающей  23-ей  годовщиной  Независимости. В  армянском  календаре  есть  2  месяца,  которые  имеют  особое  значение  для  нас: 1-ый  месяц, май, как  месяц  побед, 2-ой – сентябрь, как  месяц  независимости, отмечаются  праздники  и  Арцахский, и  независимости  РА. В  эти  дни  МО  РА  совместно  с  министерством  ОН  осуществляет  обоюдные  визиты  и  совместные  мероприятия  в  школах, вузах, в  воинских  частях»,- так  начал  свое  выступление  министр  МО  Сейран  Оганян, отмечая, что  для него  высокая  честь  начать  сентябрьские  вузовские  встречи   именно  с  АГЭУ.
Министр  обратился  к  деятельности  ВС,  происходящим  в  последний  период  вражеским посягательствам, мероприятиям  и  подвигам  армянской  армии, осуществляющей  достойные  ответные  удары. Министр  обороны  подчеркнул  значимость  укрепления  связи  армия-общественность  и  приветствовал  все  воено-патриотические  инициативы   студентов.
В  конце  мероприятия  студенты  обратились  с  вопросами  к  министру  обороны  РА. Сейран  Оганян  вручил  награды  студентам, аспирантам, преподавателям, развернувшим в  Экономическом  университете  активную  военно-патриотическую  деятельность. По  приказу  министра,  3  студента,  находящихся  на  обязательной  военной  службе,  получили  отпуск.
За  сотрудничество  Сейран  Оганян  выразил  признательность  ректору  университета  Корюну  Атояну, подарив  ему  памятный  подарок, модель  министерства  обороны. Корюн  Атоян  передал  министру  символичный  подарок, корабль, желая  руководимой  министром  структуре  спокойного  течения  в бушующем море.
Министр  во  дворе  АГЭУ  ответил  на  вопросы  журналистов.
Итак, насыщенными  патриотическим  духом  и  высоким  настроением  мероприятиями  было  дано  начало  торжествам, посвященным  20-летию  студенческого  совета  вуза. Отметим, что  сегодняшняя  встреча  была  организована  при  содействии  АМФ.