Սերտացող համագործակցություն՝ Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի հետ
Երեկ՝ ապրիլի 26-ին, ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը հյուրընկալեց ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի (НИУ ВШЭ, ՏԴԲ ԱՀՀ) ներկայացուցիչներին՝ Մարինա Կոզակին (պրոռեկտորի տեղակալ), Եկատերինա Սինցովային (օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման վարչության կառավարիչ) և Նոնա Միրզախանյանին (տարածաշրջանային ներկայացուցիչ):
Հյուրերին ողջունեց Դիանա Գալոյանը՝ ընդգծելով, որ կողմերի համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի, ապա արդյունավետ համագործակցության համար շնորհակալություն հայտնեց։ ՀՊՏՀ ռեկտորը ներկայացրեց Տնտեսագիտական համալսարանում իրականացվող տարատեսակ ծրագրերը, նախագծերը, ապա հավելեց, որ մեր համալսարանը պատրաստակամ է շարունակելու համագործակցությունը ու բաց է առաջարկների և նախաձեռնությունների համար։
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց համագործակցության հեռանկարներին, մասնավորապես խոսվեց դասախոսական կազմի և ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրագործման մասին։ Նոնա Միրզախանյանը ՀՊՏՀ-ականներին հրավիրեց մասնակցելու HSE talks նախագծին։ Ի պատասխան՝ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն ընդգծեց, որ նման նախագիծ իրականացվում է նաև ՀՊՏՀ-ում՝ ASUE Talks խորագրով։ Քննարկվեց նաև այս նախագծի շուրջ հնարավոր համագործակցությունը։
Հանդիպման ավարտին Մարինա Կոզակը և Եկատերինա Սինցովան Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի հավաստագրեր հանձնեցին ՀՊՏՀ այն ուսանողներին, որոնք երկու բուհերի համագործակցության հուշագրի շրջանակում ակտիվորեն մասնակցել են գիտաժողովների, օլիմպիադաների, առցանց դասախոսությունների և վեբինարների:

Крепнущее сотрудничество с Высшей школой экономики
Вчера, 26 апреля ректор АГЭУ приняла представителей Национального исследовательского института “Высшая школа экономики” РФ (НИУ ВШЭ) Марину Козак (заместитель проректора), Екатерину Синцову (руководитель департамента по привлечению иностранных студентов) и Нону Мирзаханян (региональный представитель).
Диана Галоян приветствовала гостей, подчеркнув, что сотрудничество между АГЭУ и ВШЭ имеет многолетнюю историю. Затем Диана Галоян выразила благодарность за результативное сотрудничество. Ректор представила различные программы и проекты, реализуемые в АГЭУ, и добавила, что наш университет готов к дальнейшему сотрудничеству и открыт для предложений и инициатив.
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества, в частности было предложено осуществлять программы обмена для студентов и профессорско-преподавательского состава. Нона Мирзаханян пригласила сотрудников и студентов АГЭУ принять участие в проекте HSE talks. В ответ на приглашение ректор Диана Галоян отметила, что подобный проект реализуется и в АГЭУ под названием ASUE Talks. Было обсуждены также возможные направления сотрудничества в рамках этого проекта.
В завершение встречи Марина Козак и Екатерина Синцова вручили сертификаты ВШЭ тем студентам АГЭУ, которые в рамках подписанного меморандума о сотрудничестве принимали активное участие в научных конференциях, олимпиадах, онлайн лекциях и вебинарах.