Ավարտվեց ASUE educational camp-ը՝ նվիրելով հարուստ ու անմոռանալի տպավորություններ
Դասախոսություններ, խաղեր, ծանոթություններ, ժամանցային ծրագիր. մի խոսքով՝ ASUE educational camp: Հուլիսի 19-ից 21-ը ՀՊՏՀ «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում «Հմտությունների զարգացում» թեմայով եռօրյա կրթական ճամբարն անցավ հագեցած՝ ճանաչողական ու բազմաբովանդակ, աշխույժ ու գործնական։ Այդ օրերին ճամբարականներին այցելեցին բուհի ղեկավարները, դասախոսները և հրավիրյալ բանախոսներ, որոնք երիտասարդներին փոխանցեցին գիտելիք, կարևոր խորհուրդներ, իսկ տարբեր հմտություններ զարգացնող խաղերն էլ յուրովի փորձառության հնարավորություն ընձեռեցին՝ պարգևելով անմոռանալի պահեր։
Այսպիսով, բանախոսները 4-ն էին. Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դասախոս, դերասանուհի Տաթև Ղազարյանը, թեման՝ «Հանրային խոսք», կյանքի ոճաբան Առգաթան, թեման «Էթիկան՝ որպես հմտություն», SMARTOLOGY Digital Business Academy-ի և AMCG Agency-ի հիմնադիր, ՀՊՏՀ մարքեթինգի պատասխանատու Արտակ Հարությունյանը, թեման՝ «Համակարգային մտածողություն» և Skill.am-ի հիմնադիր Սերգեյ Ուսնունցը, թեման՝ «Հաղորդակցություն»:
Հուլիսի 21-ին՝ ճամբարի հանդիսավոր փակմանը արարողության հյուրերն էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը և ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը: ՀՊՏՀ-ականներին ուղղված խոսքում ռեկտորը կարևորեց կրթական գործընթացի և ժամանցի համակցված այս ձևաչափը և ընդգծեց. «Այսպիսի միջոցառումները չափազանց կարևոր են արտալսարանական կրթություն ապահովելու տեսանկյունից։ Համալսարանի տված ակադեմիական գիտելիքը պետք է զուգակցել ոչ ֆորմալ կրթությամբ»։
ՀՊՏՀ ՈՒԽ նախագահ Գոռ Մելիք-֊Սահակյանը, ամփոփելով ասաց, որ մասնակիցները գերմոտիվացված էին, խանդավառված, ինչը առաջընթացի, կրթական ձեռքբերումների լավագույն խթան է, ապա հավելեց, որ գալիք սեպտեմբերից ուսանողական խորհրդի դռները կրկին բաց կլինեն բոլոր ուսանողների առջև։ ՈՒԽ նախագահը հորդորեց, որ յուրաքանչյուր ուսանող ամենափոքր հնարավորությունն անգամ օգտագործի կրթվելու և զարգանալու, իր կարողությունները հայրենի երկրին ու ժողովրդին ծառայեցնելու համար։
Ամփոփենք՝ ASUE Educational Camp կրթական եռօրյա ճամբարը հարստացրեց ՀՊՏՀ 36 ուսանողների (այդ թվում՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակից ՀՊՏՀ ուսանողների) ամառային առօրյան՝ նրանց համախմբելով գիտելիքի, հմտությունների, փորձի փոխանակման միջավայրում, նվիրելով ծանոթություններ:
Հավելենք նաև, որ այդ օրերին ՀՊՏՀ-ականների հետ ճամբարային եռօրյան անցկացրին արցախցի 10 երիտասարդներ՝ Շուշիի տեխնոլոգիական եւ Արցախի պետական համալսարանների ուսանողներ:

Завершил свою работу ASUE educational camp, подарив участникам незабываемые впечатления
Лекции, игры, знакомства, развлекательная программа, – одним словом, ASUE educational camp. 19-21 июля в спортивно-оздоровительном комплексе АГЭУ “Тнтесагет” прошло трехдневное образовательное мероприятие под названием “Развитие навыков”. Участников навестили руководители вуза, преподаватели и приглашенные спикеры, которые передали молодежи знания, поделились советами, а игры, развивающие различные навыки, стали своеобразной практикой, подарив незабываемые мгновения.
Итак, приглашенных спикеров было четверо: преподаватель Ереванского государственного института театра и кино, актриса Татев Казарян выступила с лекциями на тему “Публичная речь”, стилист по жизни Аргата представила тему “Этика как жизненный навык”, соучредитель компаний SMARTOLOGY Digital Business Academy и AMCG Agency, ответственный по маркетингу АГЭУ Артак Арутюнян выступил на тему “Системное мышление”, учредитель Skill.am Сергей Уснунц – на тему “Коммуникация”.
21-го июля на торжественной церемонии закрытия лагеря присутствовали ректор АГЭУ Диана Галоян и проректор по учебным работам Армен Григорян. В своем выступлении ректор отметила эффективность формата, совмещающего компоненты учебы и досуга, а также подчеркнула, что подобные мероприятия очень важны с точки зрения обеспечения внеаудиторного образования, а академические знания, получаемые в вузе, необходимо дополнять при помощи неформального образования.
Подводя итоги мероприятию, председатель Студенческого совета АГЭУ Гор Мелик-Саакян, отметил, что участники сверхмотивированы, воодушевлены, что является лучшим стимулом для прогресса и новых достижений в сфере образования. Он добавил, что с сентября двери Студсовета вновь будут открыты для всех студентов. Председатель Студсовета призвал каждого студента использовать любую возможность для образования и развития.
Таким образом, трехдневный образовательный лагерь объединил 36 студентов АГЭУ (в том числе студентов, принимавших участие в 44-дневной войне), которые получили новые знания, навыки, обменялись опытом, расширили свой круг знакомств.
Отметим также, что в мероприятии вместе со студентами АГЭУ принимали участие 10 молодых людей из Арцаха – студенты Шушинского технологического и Арцахского государственного университетов.