Դիտումների քանակ՝ 531
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը կրթության որակի բարձ­րացման նպատակով նախատեսում է իրականացնել համալսարանի կարողու­թյուն­ների ներքին գնահատում և նախաձեռնել է շարունակական բարելավման գործ­ըն­թաց: Վեր­ջինս ենթադրում է պարբերական հետազոտությունների անցկացում, ներքին աուդիտ, ուժեղ և թույլ կողմերի գնահատում, բարելավման ուղի­ների վե­րա­բերյալ խորհրդատվություն, կատարված աշխատանքների գնահատում և բարելավման անընդ­հատ, շարու­նակական գործընթաց: Բարելավման գործընթացն առնչվում է համալսա­րանի բոլոր ստորաբաժանումներին և կարևոր նախապայման է հետագա ենթակա­ռուց­վածքային և ծրագրային հավատարմագրման համար:
Բարելավման ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ն ձևավորում է փորձագիտական խումբ՝ համալսարանի կարողությունների գնահատման, ՀՊՏՀ գործունեության բարե­լավման ուղիների վերլուծության, բարելավման գործողությունների պլանավորման, կատարված գործողությունների արդյունավետության գնահատման և բարելավման գործ­ընթացի շարունակական մշտադիտարկման նպատակով:
1. ՆՊԱՏԱԿ
Սույն աշխատանքների նկարագիրը սահմանում է համալսարանի կարողու­թյունների գնահատման, ՀՊՏՀ գործունեության բարելավման ուղիների վերլուծության, բարելավ­ման գործողությունների պլանավորման, կատարված գործողությունների արդյունա­վե­տության գնահատման և բարելավման գործընթացի շարունակական մշտադիտարկման նպատակով փորձագիտական խմբի ձևավորման ընթացակարգը:
1. III. ԺԱՄԿԵՏ
Փորձագետների աշխատանքը սկսվում է 2015թ. ապրիլի 15-ից: Պայմանագրի ժամկետը մեկ տարի է՝ հնարավոր երկարաձգման պայմանով:
1. IV.  ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՇՐՋԱՆԱԿ
Փորձագիտական խումբը պարտավոր է նշված ժամկետում իրականացնել հետևյալ աշխատանքները`
• ըստ սահմանված ժամանակացույցի իրականացնել համալսարանի ստո­րաբա­ժանումների աուդիտ և կարո­ղու­թյուն­ների գնահատում, կազմել հաշվե­տվու­­թյուն
•   տրված ժամանակացույցի և չա­փա­նիշների համաձայն ստուգել կրթական ծրագ­րերի համապատասխանությունը սահմանված չա­փա­նիշ­ներին (համաձայն Մաս­նագիտական կրթական ծրագրերի հավատար­մա­գրման չափանիշների և չափորո­շիչների), կազմել հաշվետվություն,
•  կատարել կրթական ծրագրերի կազմման, իրականացման (դասավան­դում, ուսումնառություն և գնահատում) և դրանց գնահատման մշտա­­դի­տարկում և գնահատում, կազմել հաշվետվություն,
•  գնահատել շահակիցների (ուսանող, դասախոս, ծնող) կրթա­կան կա­րիք­ները և դրանք բավարարելու կարողությունները,
•  ծրագրային հավատարմագրման գործընթացում տրամադրել խորհրդա­տվություն,
•  ըստ սահմանված ժամկետների իրականացնել համալսարանի ենթակա­ռուց­ված­քային ինքնավերլուծություն:
1. V.    ՀԱՇՎԵՏՎՈՂԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
Կազմած հաշվետվությունները փորձագետը ներկայացնում է ՀՊՏՀ Որակի ապա­հովման բաժին, որը գնահատում է փորձագիտական զեկույցը: Թերությունների կամ անկատա­րու­թյունների դեպքում նյութերը վերադարձվում են շտկումներ և փոփոխու­թյուններ կատարելու նպատակով:
Վերլուծությունները և հաշվետվությունները (զեկույցները) Որակի ապահովման բաժնի կողմից վերանայվելուց հետո ներկայացվում են համալսարանի ստորաբա­ժա­նումներին և վարչական մարմիններին: Վերլուծությունները և հաշվետվությունները քննարկվում են Որակի ապահովման խորհրդում՝ հետագա համապատասխան գործո­ղությունների պլա­նավորման և որոշումների կայացման նպատակով, ապա ներկա­յացվում են ՀՊՏՀ Գիտական խորհրդի հաստատմանը:
Ակնկալվող արդյունքներ
Փորձագետը պետք է իրականացնի պարբերական գնահատումներ և դրանց հիման վրա ներկայացնի համապատասխան հաշվետվություններ (զեկույցներ): Փորձա­գետի պարտականությունների մեջ են մտնում նաև ըստ սահմանված չափանիշների և չափո­րո­շիչ­ների համալսարանի ենթակառուց­ված­քային ինքնավերլուծության իրականացու­մը, ինչպես նաև ծրագրային հավատարմագրման գործընթացում խորհրդա­տվությունը և կրթական ծրագրերի պարբերական գնահատումները:
Աշխատանքների կատարման լեզուն հայերենն է:
1. VI.  ԿՈՂՄԵՐԻ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
ՀՊՏՀ-ն պարտավորվում է`
• նյութերի մշակման/վերլու­ծու­թյան հա­մար ցուցաբերել մեթոդական օգնություն,
• տրամադրել համապատասխան աշխատանքային պայմաններ,
• կատարել նյութերի ուսումնասիրություն, գնահատում և առարկու­թյուն­ների ներկայացում,
• վճարել մատուցված ծառայությունների համար:
Փորձագետը պարտավորվում է`
• ըստ սահմանված ժամանակացույցի իրականացնել համալսարանի ստորաբաժանումների աուդիտ և կա­րողու­թյունների գնահատում և կազմել հաշ­վետվություն
• տրված ժամա­նակացույցի և չափանիշների համաձայն ստուգել կրթա­կան ծրագրերի համապատասխանությունը սահման­ված չա­փանիշ­նե­րին (համաձայն Մասնագիտական կրթական ծրագրերի հավա­տար­մագրման չափանիշների և չափորոշիչների), կազմել հաշվետվություն,
• կատարել կրթական ծրագրերի կազմման, իրականացման (դա­սա­վան­դում, ուսումնառություն և գնահատում) և կրթական ծրագրերի գնա­հատման մշտադիտարկում և գնահատում, կազմել հաշվետվություն,
• գնահատել շահակիցների (ուսանող, դասախոս, ծնող) կրթական կա­րիքները և դրանք բավարարելու կարողությունները,
• ծրագրային հավատարմագրման գործընթացում տրամադրել խորհրդա­­տվու­թյուն,
• ըստ սահմանված ժամկետների իրականացնել համալսարանի ենթակառուցվածքային ինքնավերլու­ծություն,
• կատարված գնահատումների և վերլուծությունների վերաբերյալ կազմել և ՀՊՏՀ Որակի ապահովման բաժին ներկայացնել հաշվետվություն,
• ծառայությունները մատուցել պատշաճ որակով,
• պատվիրատուի պահանջով հինգ օրվա ընթացքում անհատույց վե­րացնել հայտնաբերված բոլոր թերությունները:
1. VII.         ՎԱՐՁԱՏՐՈՒԹՅՈՒՆ
Աշխատանքների նկարագրում նշված ծառայությունների դիմաց վճարումը կա­­տարվում է յուրաքանչյուր ամիս՝ 50․000 դրամ դրույքաչափով:
1. VIII. ՈՐԱԿԱՎՈՐՈՒՄ
Փորձագետը պետք է`
• լինի ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կամ վարչական անձնակազմի ներկա­յացուցիչ,
• ունենա համապատասխան գիտելիք կրթության որակի ապահովման ներ­քին և արտաքին գործընթացների վերաբերյալ (Կրթության որակի ապահովման ար­տաքին և ներքին համակարգերի գիտելիքը հավաստող հավաստագրի առ­կայու­թյունը կդիտվի որպես առավելություն),
• կարողանա իրականացնել կիրառական հետազոտություններ և վերլուծու­թյուն­ներ,
• կարողանա կիրառել վիճակագրական վերլուծության գործիքներ (ինչպես օրի­նակ՝ SPSS, MS Excel, և այլն),
• կարողանա կիրառել ռազմավարական վերլուծության գործիքներ (ինչպես օրի­նակ՝ մատրիցա):
1. IX.  ԸՆՏՐՈՒԹՅԱՆ ԿԱՐԳԸ
Փորձագետների ընտրությունը կատարվում է մրցութային եղանակով՝ այդ նպա­տակով ձևավորված հանձնաժողովի կողմից՝ ինքնակենսագրականի (CV) և հարցա­զրույցի արդ­յունքների հիման վրա:

ОПИСАНИЕ РАБОТ ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ ЭКСПЕРТНЫХ УСЛУГ
Армянский государственный экономический университет  в целях повышения качества образования планирует осуществление внутренной оценки возможностей университета и инициирует процесс продолцительного улучшения. Последний предполагает проведение систематических исследований, внутренный аудит, оценку сильных и слабых сторон, рекомендации, оценку проведенных работ и непрерывный, продолжительный процесс улучшения. Процесс улучшения связан со всеми подразделениями и важная предпосылка для дальнейшей программной и инфраструктурной аккредитации.
В рамках программы улучения АГЭУ формирует экспертную группы для оценки возможностей университета, анализа путей по улучению деятельности АГЭУ, планиривании действий по улучшению, оценки эффективности действий, продолжительного мониторинга процесса по улучшению.
I. ЦЕЛЬ
Описание данных работ устанавливает процедуру формирования экспертной группы в целях оценки возможностей университета, анализа путей по улучению деятельности АГЭУ, планиривании действий по улучшению, оценки эффективности действий, продолжительного мониторинга процесса по улучшению.
II.   Срок
Работа экспертов начинается с 15-го апреля 2015 года. Договор, заключается сроком на один год, с условием возможного продления.
III.  Круг реализации работ
Экспертная группа обязана в установленном сроке релизовать следующие работы.
• по установленному графику осуществить аудит и оценку возможностей, подразделений университета, составить отчет,
• в соответствии с данным графиком и критериями проверить соответствие образовательных программ с установленными критериями, составить отчет,
• провести мониторинг и оценку составления, реализации (преподавание, обучение и оценка) и оценки образовательных программ, составить отчет
• оценить образовательные потребности заинтересованных лиц (студент, преподаватель, родители) и способности их удовлетворения.
• предоставить рекомендации в процессе програмной аккредитации,
• осуществлять инфраструктурный самоанализ университерта по установленным срока
IV. ОТЧЕТНОСТЬ
Составленные отчеты эксперт предоставляет Отделу обеспечения качества АГЭУ, последний оценивает экспертный доклад. В случае выявления ошибок материалы возвращаются для правки. После пересмотра Отделом обеспечения качества анализов и отчетов они предъявляются подразделениям и административным органам.  Анализы и отчеты обсуждаются в Совете по обеспечению качества для дальнейшей планировании соответствующих действий и принятия решений, а потом представляются на утверждение Ученого совета АГЭУ.
Ожидаемые результаты
Эксперт обязан осуществлять систематические оценки и на их основе предъявлять соответственные отчеты (доклады). В обязанности эксперта входят: осуществление инфраструктурного самоанализа университета по установленным критериям и стандартам, а также консультации и систематические оценки образовательных программ в процессе программной аккредитации.
Работы выполняются на армянском языке.
VI. ОБЯЗАННОСТИ СТОРОН
АГЭУ обязывается:
• Оказать методическую помощь для обработки/анализа материалов,
• предоставлять соответствующие рабочие условия,
• выполнить изучение, оценку материалов и предоставление возражений
• платить за оказанные услуги.
Экперт обязывается.
• осуществить аудит и оценку способностей  и подразделений университета и составить отчет по установленному графику,
• проверить соответствие образовательных программ установленным критериям согласно с данным графиком и критериями, составить отчет,
• осуществить мониторинг и оценку составления, реализации образовательных программ (преподавание, обучение и оценка), составить отчет,
• оценить образовательные нужды заинтересованных лиц (студент, преподаватель, родитель) и умение их удовлетворения,
• предоставить консультацию в процессе программной аккредитации,
• осуществить инфраструктурный самоанализ по установленным срокам,
• составить и предоставить Отделу обеспечения качества отчет о проведенных оценок и анализов,
• оказать услуги с надлежащим качеством,
• по требованию заказчика в течени 5 дней безвозмездно устранить все выявленные недостатки
VII.  ОПЛАТА ТРУДА
Заработная плата работника за месяц составляет 50000 драм.
VIII.  КВАЛИФИКАЦИЯ
Эксперт должен:
• быть представителем  продессорско-преподавательского и административного персонала,
• иметь соответствующие знания о внутренних и внешних процессов по обеспечению качества в образовании.
• иметь провести прикладные исследования и анализы,
• иметь применять инструменты статистического анализа (на пример, SPSS, MS Excel и т.д.)
• иметь применять инструменты стратегического анализа (на пример матрица)
IX. ПОРЯДОК ПОДБОРА
Отбор экспертов осуществляется на конкурсной основе комиссией, созданной с этой целью, на основе автобиографии (CV) и результатов опроса
Документы принимаются в Отделе управления персоналом с 2 апреля по 11 апреля сего года включительно.