Հավելավճար՝ գիտաշխատողներին
ՀՀ ԿԳՆ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր հրաման է ստորագրել՝ ՀՀ պետական բյուջեից գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության թեմատիկ ֆինանսավորման շրջանակներում իրականացվող գիտական և գիտատեխնիկական ծրագրերում և թեմաներում ընդգրկված բարձր արդյունավետությամբ աշխատող գիտաշխատողներին հավելավճարի տրամադրման մրցույթ հայտարարելու վերաբերյալ:
Մրցույթի ֆինանսավորումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեից` «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորում» ծախսային ծրագրի ֆինանսական միջոցներից: Մրցույթն իրականացվում է գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության բոլոր բնագավառներով և մասնագիտություններով: Մրցույթի արդյունքում` առավել բարձր արդյունավետությամբ աշխատող 100 գիտաշխատողների մեկ տարի ժամկետով կտրամադրվի ամսական 135 000 դրամ հավելավճար: Մրցույթին կարող են մասնակցել Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի հաշվին իրականացվող գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության ծրագրերում և թեմաներում 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ ընդգրկված և առնվազն 7 տարվա գիտական կամ գիտամանկավարժական գործունեության աշխատանքային ստաժ ունեցող անձինք: Մրցույթի մասնակիցը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետության մշտական բնակիչ, ինչպես նաև hավելավճար ստանալու ընթացքում առնվազն 6 ամիս բնակվի Հայաստանի Հանրապետությունում:

Премия научным сотрудникам
Из официального сайта МОН РА узнаем, что сегодня министр образования и науки РА Армен Ашотян подписал приказ об объявлении конкурса предоставления премий научным сотрудникам с высокой производительностью труда, включенных в научные и научно-технические программы и темы, осуществляемые в рамках тематического финансирования научной и научно-технической деятельности из государственного бюджета РА.
Финансирование конкурса осуществляется из государственного бюджета Республики Армения, из финансовых средств расходной программы «Договорное (тематическое) финансирование научной и научно-технической деятельности». Конкурс осуществляется по всем областям и специальностям научной и научно-технической деятельности. В результате конкурса 100 научным сотрудникам, работающим с более высокой производительностью, сроком в один год будет предоставлена ежемесячная премия в 135 000 драмов. В конкурсе могут участвовать лица, имеющие по крайней мере 7-летний трудовой стаж в темах и программах научной и научно-педагогической деятельности и включенных по состоянию на 30-ое сентября 2014 года в программы и темы научной и научно-технической деятельности, осуществляемых за счет государственного бюджета Республики Армения. Участник конкурса должен быть постоянным жителем Республики Армения, а также в период получения премии должен по крайней мере 6 месяцев жить в Республике Армения.