Կրթաթոշակային ծրագիր (Ռումինիա)
Ռումինիայի կառավարությունը հայտարարում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության միջոցով ասպիրանտներին և գիտությունների թեկնածուներին 2015թ մարտի 1-ից «Եուջեն Իոնեսկու»-ի եռամսյա կրթաթոշակներ տրամադրելու մրցույթ (Bourses-Eugen-Ionescu)։
Նշված կրթաթոշակները ստանալ ցանկացողները պետք է կապ հաստատեն Ռումինիայի պրոֆիլային համալսարանների հետ և վերջիններիս համաձայնությունը ստանալուց հետո, մինչև 2015թ դեկտեմբերի 14-ը անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնեն Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության գրասենյակ։

Стипендиальная программа (Румыния)
Правительство  Румынии  объявляет  конкурс  предоставления   аспирантам  и  кандидатам  наук  трехмесячных  степендий  «Еуджен Ионеску»  с  1-го  марта  2015 года  посредством   Международной  организации  франкоязычных  стран (Bourses-Eugen-Ionescu).
Желающие получить  указанную  стипендию должны  связаться  с  профильными  университетами  Румынии  и  после  получения   от  них  согласия,  необходимо  представить  документы  до  14-го  декабря    2015 года в   офис  Университетского  агенства  Франкофонии.