Հաստատվել են 2014-2015 ուստարվա ասպիրանտուրայի ընդունելության քննությունների անցումային շեմերը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հրաման է ստորագրել` «2014/2015 ուսումնական տարվա ասպիրանտուրայի ընդունելության քննությունների անցումային շեմերը սահմանելու մասին»: Համաձայն հրամանի` սահմանվել են օտար լեզուներից, ինֆորմատիկայից և համակարգչից օգտվելու հիմունքներից տարբերակված ստուգարքների հետևյալ անցումային շեմերը`
Անգլերեն լեզու – 54 միավոր /բնագիտական, տեխնիկական/, 61 միավոր /հումանիտար-հասարակագիտական/, 79 միավոր /հումանիտար-բանասիրական/:
Ֆրանսերեն լեզու – 200 միավոր /բնագիտական, տեխնիկական/, 300 միավոր /հումանիտար-հասարակագիտական/, 400 միավոր /հումանիտար-բանասիրական/:
Գերմաներեն լեզու - 60 միավոր /բնագիտական, տեխնիկական/, 80 միավոր /հումանիտար-հասարակագիտական/, 100 միավոր /հումանիտար-բանասիրական/:
Ինֆորմատիկա և համակարգչից օգտվելու հիմունքներ - 35 միավոր /բնագիտական, տեխնիկական/, 25 միավոր /հումանիտար-հասարակագիտական/, 20 միավոր /հումանիտար-բանասիրական/:

Утверждены переходные границы вступительных экзаменов аспирантуры на 2014-2015 учебный год
Из официального сайта министерства образования и науки РА узнаем, что министр образования и науки РА Армен Ашотян подписал приказ «Об установлении переходных границ вступительных экзаменов аспирантуры на 2014-2015 учебный год». Согласно приказу определены следующие переходные границы дифференцированных зачетов по иностранным языкам, информатике и основам пользования компьютером:
Английский язык – 54 баллов /естественные науки, технические/, 61 баллов
/гуманитарно- общественноые/, 79 баллов / гуманитарно- филологические/.
Французский язык – 200 баллов /естественные науки, технические/, 300 баллов /гуманитарно- общественноые/, 400 баллов / гуманитарно- филологические/.
Немецкий язык - 60 баллов /естественные науки, технические/, 80 баллов /гуманитарно- общественноые/, 100 баллов / гуманитарно- филологические/.
Информатика и основы пользования компьютером - 35 баллов /естественные науки, технические/, 25баллов /гуманитарно- общественноые/, 20 баллов /гуманитарно- филологические/.