ԲՏԱ Բանկը հրավիրում է աշխատանքի
- ՓՄԲ բանկային ապրանքների /ծառայությունների վաճառքների սահմանված և հաստատված պլանների կատարման և Բանկի վարկային պորտֆելի մեծացման նպատակով իրականացնում է միջոցառումներ Բանկի ՓՄԲ հաճախորդների հետ արդյունավետ հարաբերությունների հաստատման, պահպանման և զարգացման, հաճախորդներին իր հատվածի մասով վարկավորման ծառայությունների ամբողջական փաթեթի տրամադրման և ՓՄԲ բանկային ապրանքների կրոսս-վաճառքի ուղղությամբ:
2.Նախագծի էքսպրես վերլուծություն
- Ուսումնասիրում և համաձայնեցնում է հայտը ղեկավարի հետ, վարում է բանակցություններ վարկառուի հետ ՓՄԲ հաճախորդի ֆինանսավորման պայմանների վերաբերյալ, հավաքագրում է տեղեկատվություն հաճախորդի մասին /աշխատանքի պատմություն, գործունեության տեսակներ, վարկային պատմություն, ընկերության աշխատակիցների թվաքանակ և ընկերության ֆինանսական վիճակ/:
- Նախագծի առաջնային փորձաքննություն կատարելու և վարկի տրամադրման նպատակահարմարության վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացություն կազմելու նպատակով իրականացնում է վարկառու ընկերության ֆինանսական և տնտեսական գործունեության, վճարունակության, վարկունակության էքսպրես վերլուծություն /վարկային փաթեթում բոլոր փաստաթղթերի առկայություն, տրամադրված տեղեկատվության արժանահավատություն և ամբողջականություն/:
3.Նախագծի փորձաքննություն
- ՓՄԲ վարկային նախագծերի ամբողջական փորձաքննություն իրականացնելու և Բանկի Վարկային Կոմիտեներին պաշտպանության համար որակյալ եզրակացություններ նախապատրաստելու համար Բանկի համապատասխան ստորաբաժանումներին /ռիսկերի վարչությանը` բանկային ռիսկերի գնահատման համար, իրավաբանական ծառայությանը` գրավի և վարկի ստացման իրավունակությունը որոշելու համար, անվտանգության ծառայությանը` զեղծարարության փաստերի առկայությունը /բացակայությունը ստուգելուհամար/ տրամադրում է տեղեկատվություն հաճախորդի մասին և փորձագիտական եզրակացություն:
4.Նախագծի փոխանցում վարչարարության
- Վարկի տրամադրման վերաբերյալ Վարկային կոմիտեի որոշումից հետո պատրաստում է հաճախորդին ուղղված ծանուցում` նշելով ֆինանսավորման սահմանված պայմանները, վարկի տրամադրման համար փաստաթղթերի /գլխավոր վարկային համաձայնագրեր, վարկային և գրավային պայմանագրեր և այլն/ հետագա ձևակերպման նպատակով վարկային գործառնությունների ապահովման և ուղեկցման բաժին /ադմինիստրատորին/ է ներկայացնում վարկի տրամադրման վերաբերյալ հաճախորդի հայտը:
5.Մոնիթորինգ
- Մոնիթորինգի հաշվետվությունում արժանահավատ տեղեկատվություն արտացոլելու նպատակով իրականացնում է վարկառուի նախագծի մոնիթորինգ, հավաքագրում է փոխառու միջոցների նպատակային օգտագործումը հավաստող տեղեկատվություն, մեկնում է գրավի գտնվելու վայր:
- Հետևում է վարկառուների կողմից վարկերի՝ ժամանակին մարմանը, տեղեկացնում է հաճախորդներին ժամկետների առկա խախտումների, մարման գումարի և ամսաթվի մասին:
- Խնդրահարույց վարկերի առաջացումը կանխելու և վարկային պայմանագրերը ժամանակին ձևակերպելու նպատակով, անհրաժեշտության դեպքում ադմինիստրատորի և ՓՄԲ հաճախորդի հետ համաձայնեցնում է փոփոխությունների կատարումը գլխավոր վարկային համաձայնագրում, վարկային պայմանագրերում և գրավի պայմանագրում, լիազորագրում:
Որակավորման մակարդակին ներկայացվող պահանջներն են՝ բարձրագույն կրթություն (ցանկալի է տնտեսագիտական), աշխատանքային փորձ՝ որպես կանոն 0-12 ամիս բանկային ծառայությունների /վաճառքի /վարկավորման ոլորտում, ռուսերեն (պարտադիր), անգլերեն (ցանկալի է) լեզուների իմացություն, անհատական համակարգչով աշխատանքի հմտություններ, MS Office փորձառու օգտագործող, հաղորդակցության և ներկայացման արդյունավետ հմտություններ, կարճաժամկետ և երկարաժամկետ պլանավորման աշխատանքային հմտություններ:

Банк  БТА  ищет  специалиста  отдела  малого, среднего  бизнеса.
Осуществляет мероприятия по установлению, поддержанию и развитию эффективных отношений с клиентами МСБ Банка, предоставлению полного пакета услуг кредитования по своему сегменту и по  кросс-продажам банковских продуктов МСБ клиентам с целью выполнения  установленных и утвержденных планов продаж банковских продуктов/услуг МСБ и увеличения кредитного портфеля Банка.
2. Экспресс анализ проекта
Рассматривает заявку и согласовывает с руководителем и ведет переговоры с заемщиком об условиях финансирования клиента МСБ, собирает информацию о клиенте (истории работы, виды деятельности, кредитная история, численность работников и финансовое состоянии компании);
Проводит экспресс анализ финансовой и хозяйственной деятельности, платежеспособности, кредитоспособности компании – заемщика с целью осуществления первичной экспертизы проекта (наличие всех документов в кредитном досье, достоверность и полнота предоставленной информации) и составления экспертного заключение о целесообразности выдачи кредита.
3.Экспертиза проекта
Предоставляет информацию о клиенте и экспертное заключение соответствующим подразделениям Банка (управлению рисков для оценки банковских рисков, юридической службе для определения правоспособности залога и получения кредита, службе безопасности на наличие/отсутствие фактов мошенничества) с целью осуществления полной экспертизы кредитных проектов МСБ и подготовки качественных заключений для защиты на Кредитных Комитетах Банка.
4.Передача проекта на администрирование
После решения Кредитного комитета о выдаче кредита, готовит уведомление клиенту с указанием установленных условий финансирования, предоставляет заявку от клиента на выдачу кредита в отдел обеспечения и сопровождение кредитных операций (администратору) в целях дальнейшего оформления документов на выдачу кредита (генеральные кредитные соглашения, кредитные и залоговые договора и др.).
5.Мониторинг
Осуществляет мониторинг проекта заемщика, собирает подтверждающую информацию о целевом использовании заемных средств, выезжает на местонахождение залога с целью отражения достоверной информации в  отчете о мониторинге.
6.Сопровождение кредитных проектов
Отслеживает своевременное погашение кредитов заемщиками, информирует клиентов об имеющихся просрочках, сумме и дате погашения;
При необходимости согласовывает с администратором и клиентом МСБ внесение изменений в генеральное кредитное соглашение, кредитные договора и договора залога, доверенности, в целях предупреждения возникновения проблемных кредитов и своевременного оформления кредитных документов.
Предъявляемые  требования: высшее  образование (желательно  экономическое), опыт  работы  в  сфере  продаж  банковских  услуг/кредитовании  как  правило, от0  до  12  месяцев,  знание  русского  языка
(обязательно), английского (желательно), навыки  работы  на  персональном  компьютере, MS Office на уровне уверенного пользователя, эффективные навыки коммуникации и презентациирабочие навыки краткосрочного и долгосрочного планирования.