Մրցույթ՝ Չինաստանի ուսումնական հաստատություններում սովորելու համար
Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությունը հայտարարում է մրցույթ` 2012-2013 ուսումնական տարում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բուհական և հետբուհական կրթություն ստանալու համար (բակալավրիատ` 5 տեղ, մագիստրատուրա և ասպիրանտուրա` 19 տեղ):
Մրցույթին կարող են մասնակցել հանրակրթական դպրոցների և բուհերի շրջանավարտները կամ  ավարտական կուրսում /դասարանում սովորող ՀՀ քաղաքացիները:
Կրթաթշակին հավակնող  դիմորդները պետք է ներկայացնեն`
- դիմում` մրցույթին մասնակցելու համար, որտեղ պետք է նշվի նախընտրած մասնագիտությունը,
- դիմում հարցաթերթիկ,
- չինական կողմից ներկայացված հարցաթերթիկ,
- ինքնակենսագրություն (անգլերեն, CV),
- երկու երաշխավորագիր (անգլերեն),
- միջնակարգ (լրիվ) ընդհանուր կրթության ատեստատի կամ ավարտական դիպլոմի և միջուկի պատճենները` նոտարի կողմից անգլերեն թարգմանված և վավերացված, իսկ ավարտական կուրսում սովորողները՝ առաջադիմության թերթիկ (ակադեմիական տեղեկանք) նոտարի կողմից անգլերեն թարգմանված և վավերացված,
- անձնագրի պատճենը,
- բժշկական տեղեկանք` ըստ ներկայացվող ձևի,
- 3x4 չափի 5 գունավոր լուսանկար,
- արական սեռի անձինք ներկայացնում են զինգրքույկի պատճենը, դրան փոխարինող կցագրման վկայականը կամ զորակոչային տեղամասից համապատասխան տեղեկանք:
Հետբուհական (ասպիրանտական)  կրթության համար  դիմորդները պետք է  ներկայացնեն նաև`
- ռեֆերատ (հայերեն),
- օտար լեզվի իմացությունը հաստատող վկայական և ստուգարքային թերթիկ համակարգչից օգտվելու հմտությունների վերաբերյալ` ՀՀ ԿԳ նախարարի 30.11.2010 N 1660-Ա/Ք հրամանով հաստատված անցումային շեմերին համապատասխան:
Նախապատվությունը տրվում է չինարեն, անգլերեն և ռուսերեն լեզվի իմացությամբ դիմորդներին:
Մրցույթըանցկացվումէ.
- Բակալավրի կրթական ծրագրով՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգի:
- Մագիստրոսի կրթական ծրագրով՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում մագիստրատուրայի ընդունելության և ուսուցման կարգի:
- Ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրերով՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունում ասպիրանտուրայի ընդունելության կարգի:
Փաստաթղթերիընդունմանվերջնաժամկետնէ` 22.03.2012թ. (ներառյալ):
Բակալավրի և ասպիրանտուրայի մրցույթները տեղի կունենան Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 միջնակարգ դպրոցում (Այգեստան 9, փող.4) ս/թ 24-ից մինչև 29-ը ընկած ժամանակահատվածում:
Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող են դիմել ՀՀ ԿԳՆ աշխատակազմի արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչություն (ք. Երևան Կառավարության 3 շենք, VI հարկ, 619 սենյակ, հեռ. 56-23-64):

Конкурс для обучения в Китайских учебных заведениях
Министерство образования и науки РА обьявляет конкурс для получения вузовского и послевузовского образования в высших учебных заведениях Китайской Народной Республики в 2012-2013 учебном году(бакалавриат 5 мест, магистратура и аспирантура 19 мест).
В конкурсе могут принять участие выпускники общеобразовательных школ и вузов или в выпускных курсах/классах обучающиеся граждане РА.
Претендующие на стипендию должны представить:
-заявление для участия в конкурсе, где должна быть указана выбранная специальность;
- заявление- заявка;
- китайской стороной предоставленная форма-заявка;
- автобиография (на английском,CV);
- 2 гаранта (на английском);
- переведенные на английский и нотариально заверенные копии аттестатов о среднем образовании или вкладыши дипломов, а обучающиеся на выпускных курсах листки об успеваемости, переведенные на английский и нотариально заверенные;
- копию паспорта;
- медицинская справка, по представленной форме;
- 5 цветных фотографий размером 3х4;
- лица, мужского пола предоставляют копию военной книжки, или заменяющей ее справки.
Для последипломного (аспирантского) образования заявители должны предоставить также:
-реферат (на армянском);
- свидетельство о знании иностранного языка и зачетный листок об уровне пользования компьютером в соответствии с переходными баллами, утвержденными приказом министра образования и науки РА от 30.11.2010г N1660-Ա/Ք.
Предпочтение дается заявителям со знанием китайского, английского и русского языков.
Конкурс проводится
-по образовательной программе бакалавра, согласно правилам приема в высшие учебные заведения РА,
- по образовательной программе магистра, согласно правилам приема в ысшие учебные заведения РА (правила приема в магистратуру и правила обучения),
- по образовательной программе аспирантуры, согласно правилам приема в аспирантуру РА.
Последний срок приема документов 22.03.2012г. (включительно).
Конкурсы для бакалавриатаи аспирантуры пройдут в Ереванской школе номер 20 имени Джона Киракосяна (ул.Айгестан 9, ул.4) в промежутке с 24 по 29 числа.
Желающие принять участие в конкурсе для дополнительной информации могут обратиться в управление внешних связей и диаспоры Министерства науки и образования РА (г.Ереван, здание правительства 3, 6 этаж, 619 комната, тел.562364).