Փոփոխություններ ընդունելության քննության ցանկում. ՀՊՏՀ դիմորդները կհանձնեն 2 քննություն
Կառավարությունը հաստատել է ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով 2021/2022 ուսումնական տարվա մասնագիտությունների ու ընդունելության քննությունների ցանկը։
Համաձայն ընդունված որոշման՝ առկա և հեռակա համակարգերում դիմորդները կհանձնեն հիմնականում երկու ընդունելության քննություն։ Կան մասնագիտություններ, որոնց դիմորդները վճարովի ուսուցման համակարգում թափուր տեղերի առկայության դեպքում 2-րդ քննության գնահատականը (քննությունների ցանկում նշված է երկու աստղանշանով **) կարող են փոխանցել նախորդ աստիճանի ավարտական փաստաթղթից (ատեստատ կամ դիպլոմ):
Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը և առաջարկում ծանոթանալ ընդունելության քննությունների և մասնագիտությունների ցանկին հետևյալ հղումով:
Նշենք, որ նոր ցանկով սահմանվում է, որ ՀՊՏՀ ընդունվելու համար դիմորդը պետք է հանձնի երկու քննություն:

Изменения в списке вступительных экзаменов: абитуриенты АГЭУ сдадут 2 экзамена
Правительство утвердило список специальностей и вступительных экзаменов по бакалаврским, непрерывным и интегрированным образовательным программам вузов РА на 2020/2021 учебный год.
В соответствии с принятым решением, абитуриенты очной и заочной форм обучения сдадут в основном два экзамена. По некоторым специальностям при наличии мест в системе платного обучения абитуриенты смогут перенести оценку по второму предмету (отмечен в списке экзаменов двумя звездочками **) из аттестата или диплома, удостоверяющего получение образования в рамках предыдущей степени.
Информация предоставлена МОНКС РА. Со списком вступительных экзаменов можно ознакомиться по ссылке.
Отметим, что в соответствии с новым списком, для поступления в АГЭУ абитуриент должен сдать два экзамена.