Նոբելյան փառատոն և «Նոբելյան դասախոսությունների շաբաթ»՝ առցանց
ՀՀ ԱԳ և ԿԳՄՍ նախարարությունների տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ 2021 թ. ապրիլի 7-9 առցանց ձևաչափով տեղի է ունենալու Կենտրոնական Ասիայի երկրների համար ներառական զարգացման հիմնադրամի կողմից կազմակերպված 2-րդ Նոբելյան փառատոնը:
Փառատոնին իրենց մասնացությունը հաստատել են մի շարք միջազգային կազմակերպություններ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ, ՅՈՒՆԻՍԵՖ, տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպություն, ինչպես նաև Google, Twitter, Ford Motor, Bloom Energy և այլ խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ականավոր գիտնականներ և փորձագետներ:
Միաժամանակ, «Նոբելյան դասախոսությունների շաբաթ» միջոցառման շրջանակում՝ ապրիլի 12-16-ը նախատեսվում է Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրների և համաշխարհային գիտնականների կողմից Կենտրոնական Ասիայի համալսարանների համար անցկացնել դասախոսություններ:
Փառատոնին մասնակցությունը բաց է և անվճար: Միջոցառման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է այս հղումով: Պատասխանատու անձանց կոնտակտային տվյալներն են՝

Нобелевский фестиваль и «Неделя Нобелевских лекций» - в режиме онлайн
Согласно информации, предоставленной МИД и МОНКС РА, 7-9 апреля 2021 г. в онлайн режиме пройдет 2-ой Нобелевский фестиваль, организованный Фондом инклюзивного развития для стран Центральной Азии.
Свое участие в фестивале подтвердили международные организации ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, Организация экономического сотрудничества и развития, а также представители Google, Twitter, Ford Motor, Bloom Energy и других крупных компаний, известные ученые и эксперты.
В то же время в рамках мероприятия “Неделя Нобелевских лекций” 12-16 апреля предусматривается провести лекции для университетов Центральной Азии, которые будут читать лауреаты Нобелевской премии и ученые с мировым именем.
Участие в фестивале является бесплатным и открытым. Подробная информация о мероприятии доступна по ссылке. Контактные данные лиц, ответственных за мероприятие: