ՀՊՏՀ ուսանողները մասնակցել են երիտասարդական փոխանակման հերթական ծրագրին
ՀՊՏՀ-ի և «Ստեղծարար երիտասարդություն» (Creative youth) ՀԿ-ի համագործակցության շրջանակում և «Էրազմուս+» ծրագրի ֆինանսավորմամբ Տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողներ Գագիկ Կիրակոսյանը, Սյունե Ղալայանը, Անի Համբարյանը, Տաթևիկ Հակոբյանը, Տիգրան Հարությունյանն ու Էդիկ Խաչիկյանը մայիսի 11-20-ը Վրաստանի Քոբուլեթ քաղաքում մասնակցել են Say no to Radicalization («Ո՛չ ասեք ռադիկալացմանը») խորագրով միջազգային դասընթացին։
Նախագծին մասնակցել են 6 երկրներից (Հայաստան, Վրաստան, Իտալիա, Իսպանիա, Հունաստան, Ռումինիա) ժամանած մի քանի տասնյակ երիտասարդներ։ Յուրաքանչյուր օր նրանք բաժանվել են թիմերի, պատրաստել ու ներկայացրել շնորհանդեսներ արմատականության տարբեր դրսևորումների վերաբերյալ։
Կրթական առաջադրանքներից զատ, տարբեր ազգության երիտասարդները հնարավորություն են ունեցել նաև բացահայտելու նոր մշակույթներ, ձեռք բերելու նոր ընկերներ, ներկայացնելու իրենց երկրների երգն ու պարը, ավանդույթները, ազգային ուտեստները։
Մասնակիցների փոխանցմամբ՝ ծրագիրը հնարավորություն է տվել կատարելագործելու ոչ ֆորմալ կրթության վերաբերյալ գիտելիքները, ձեռք բերելու թիմային աշխատանքի փորձառություն, ամրապնդելու անգլերենի իմացությունը, ինչպես նաև ներկայացնելու մեր երկիրը, ազգային ավանդույթները, պարերը, խոհանոցը։
Նշենք, որ «Ստեղծարար երիտասարդություն» կազմակերպության հետ ՀՊՏՀ ակտիվ համագործակցության արդյունքում առաջիկայում ևս ՀՊՏՀ ուսանողներին հնարավորություն կընձեռվի մասնակցելու երիտասարդների փոխանակման տարբեր ծրագրերի։

Студенты АГЭУ приняли участие в очередной молодежной программе обмена
В рамках сотрудничества между АГЭУ и ОО «Креативная молодежь» и при финансировании «Эразмус+» студенты АГЭУ Гагик Киракосян, Сюне Галаян, Ани Амбарян, Татевик Акобян, Тигран Арутюнян и Эдик Хачикян 11-20 мая в грузинском городе Кобулети приняли участие в международных тренингах Say no to Radicalization («Скажи нет радикализации!»).
В проекте были задействованы десятки молодых людей из 6 стран (Армения, Грузия, Италия, Испания, Греция, Румыния). В ходе тренингов они группами представляли презентации о различных проявлениях радикализма.
Кроме образовательных мероприятий, тренинги включали и культурный компонент. Участники смогли открыть для себя новые культуры, завести новых друзей, представить свои страны.
По словам участников, программа предоставила возможность получить знания о неформальном образовании, приобрести навыки командной работы, усовершенствовать знание английского языка, а также представить нашу страну.
Напомним, что в рамках активного сотрудничества между АГЭУ и ОО «Креативная молодежь» студентам нашего вуза и впредь будет предоставлена возможность принимать участие в различных молодёжных программах обмена.