Ավարտվեց «ՀՊՏՀ աշնանային ճամբար-2022» ուսուցողական ու գործնական երկօրյա հավաքը
«ՀՊՏՀ աշնանային ճամբար-2022»-ն իրողություն է։ Բազմաթիվ մարզերից ժամանած չորս տասնյակ աշակերտներ հնարավորություն ունեցան երկու օր շարունակ մասը դառնալու Տնտեսագիտական մայր բուհի՝ մասնագիտական թեմաներով դասախոսություններ լսելու, նոր գիտելիք, հմտություն, թիմային աշխատանքի փորձ ձեռք բերելու։
Ինչպես առաջին, այնպես էլ երկրորդ օրվա դասախոսությունները մասնագիտական թեմաներով էին, ուղեկցվեցին աշխույժ հարցուպատասխանով։
ՀՀ ֆինանսների նախարարության մակրոտնտեսական քաղաքականության վարչության փորձագետ, ՀՊՏՀ ասպիրանտ Աիդա Միրումյանն ապագա տնտեսագետների հետ խոսեց տնտեսագիտություն ուսումնասիրելու կարևորության մասին, ՀՊՏՀ շարունակական կրթության բաժնի աշխատակից Լուսինե Խուրշուդյանը բացահայտեց, թե որն է յուրաքանչյուրիս հնարավորությունների չափաբաժինը, իսկ ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ, տ․գ․թ․, դոցենտ Եվգենյա Բազինյանն անդրադարձավ STEM կրթության կարևորությանն ու հեռանկարներին։
Ճամբարի գործնական բաղադրիչը՝ բիզնես ծրագրերի ներկայացումը, ամենասպասվածն էր։ Ռազմարդյունաբերություն, զբոսաշրջություն, հյուրանոցային բիզնես, ֆինանսաբանկային ոլորտ, հեռահաղորդակցություն և կրթություն․ այս ուղղություններով աշակերտներին տրված էր առաջադրանք՝ կազմել և ներկայացնել բիզնես ծրագրեր։ Թիմերը պետք է որոշեին կազմակերպության անուն, տարբերանշան (լոգո), կարգախոս, ընտրեին թիրախային լսարան, մշակեին բիզնեսի զարգացման ռազմավարություն, հասկանային՝ ովքեր են իրենց մրցակիցները։ Ինտերակտիվ խաղն ընթացավ աշխույժ մթնոլորտում, լավագույն բիզնես գաղափարների հեղինակներն արժանացան մրցանակների։
ՀՊՏՀ բրենդային հուշանվերների և հավաստագրերի արժանացան ճամբարի բոլոր մասնակիցները։
Ապագա դիմորդների հետ համալսարանի ակտիվ համագործակցության հաջորդ հանգրվանը նոյեմբերի 14-ին է։ Ավանդական դարձած «Բաց դռներ» միջոցառմանը ավագ դպրոցների և քոլեջների սովորողները կրկին մեր հյուրերը կլինեն։

Завершен двухдневный слет «Осенний лагерь АГЭУ -2022»
«Осенний лагерь АГЭУ - 2022» - уже свершившийся факт. Четыре десятка учеников школ из разных областей (марзов) РА получили возможность стать частью АГЭУ, послушать лекции, приобрести новые знания, навыки и опыт командной работы.
Лекции, проведенные на профессиональные темы, сопровождались активной дискуссией.
Эксперт департамента макроэкономической политики Министерства финансов РА, аспирант АГЭУ Аида Мирумян рассказала будущим экономистам о важности изучения экономики, сотрудник отдела непрерывного образования АГЭУ Лусине Хуршудян поговорила со слушателями о возможностях каждого из нас, а завкафедрой экономико-математических методов АГЭУ, к.э.н., доцент Евгения Базинян показала важность и перспективы STEM образования.
Практический компонент программы лагеря включал представление бизнес-проектов, которого все ждали с нетерпением. Слушатели получили задание – разработать и представить бизнес-проект в сфере военной промышленности, туризма, гостиничного бизнеса и пр. Команды должны были определиться с названием организации, разработать логотип, слоган, отобрать целевую аудиторию, разработать стратегию развития бизнеса, понять, кто является их конкурентами. По итогам интерактивной игры авторы лучших бизнес-проектов получили призы.
Все участники лагеря получили брендовые сувениры АГЭУ и сертификаты.
Следующее мероприятие в рамках сотрудничества с будущими абитуриентами пройдет 14-ого ноября, когда состоится «День открытых дверей».