ՀՊՏՀ-ն անդամակցեց ԱՊՀ Ցանցային համալսարանական կոնսորցիումին
Ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն անդամակցեց հեղինակավոր ԱՊՀ Ցանցային համալսարանական կոնսորցիումին։ Այս կարևոր իրադարձությանը նախորդել է Տնտեսագիտական համալսարանի կողմից հետևողական ու նպատակասլաց աշխատանք. մեր բուհն ապահովել է համապատասխանությունը առաջադրված բոլոր չափանիշներին:
Դեռևս 2021 թ. սեպտեմբերին ՀՊՏՀ-ն անդամակցության հայտ էր ներկայացրել ԱՊՀ ՑՀ-ին։ Նույն թվականի դեկտեմբերին տեղի է ունեցել թեկնածու բուհերի անդամակցության հարցով քվեարկություն, որի արդյունքում, ստանալով անդամ-բուհերի ձայների մեծամասնությունը, ՀՊՏՀ-ն դարձավ ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի անդամ։
«ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի ստեղծման» նախագծի հիմքը դրվել է 2008 թ.՝ ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ և ԱՊՀ մասնակից երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ։
2009 թ. հունիսի 11-ին Մոսկվայում ստորագրվել է Անկախ պետությունների համագործակցության ԱՊՀ Ցանցային համալսարանի ստեղծման հարցով կոնսորցիումի մասնակիցների համաձայնագիրը:
Ցանցային համալսարանի հիմնական խնդիրը միասնական (ընդհանուր) կրթական տարածքի զարգացումն է՝ համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման, միջբուհական համագործակցության նոր ձևաչափերի ստեղծման, միջմշակութային երկխոսության խթանման, ինչպես նաև ուսանողների և դասախոսների շարժունության և թեկնածուական ատենախոսությունների պատրաստման նպատակով համատեղ գիտական հետազոտությունների իրականացման միջոցով։
ԱՊՀ Ցանցային համալսարանը մի շարք համալսարանների միջև իրականացվող կրթական ծրագիր է, որն ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռում սովորելու երկու գործընկեր համալսարաններում (մեկ տարի սեփական բուհում, մեկ տարի համագործակցող բուհում), որի արդյունքում ուսանողները կարող են ստանալ երկու համալսարանների ավարտական փաստաթղթեր:
ԱՊՀ ցանցային համալսարանին անդամակցում է ԱՊՀ անդամ-պետությունների առաջատար 44 համալսարան 9 երկրից։
Ցանցային համագործակցության շրջանակում Հայաստանից ներառված են նաև ԵՊՀ-ն, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը:

АГЭУ вошел в состав Консорциума Сетевого университета СНГ
С радостью сообщаем, что Армянский государственный экономический университет вошел в состав престижного Консорциума «Сетевой университет СНГ». Этому важному событию предшествовала последовательная и кропотливая работа: наш вуз обеспечил соответствие всем установленным критериям.
Еще в сентябре 2021 г. Армянским государственным экономическим университетом была подана заявка для оформления членства в Сетевом университете СНГ. В декабре того же года состоялось голосование, по результатам которого большинством голосов вузов, входящих в Консорциум, АГЭУ стал членом Сетевого университета СНГ.
В 2008 году российской стороной при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ (МФГС) в целях дальнейшего развития гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ был инициирован проект «Создание Сетевого университета СНГ».
11 июня 2009 года в Москве было подписано Соглашение о Консорциуме по созданию Сетевого университета Содружества Независимых Государств (СУ СНГ).
Основной задачей Сетевого университета является развитие единого (общего) образовательного пространства вузов государств – участников Содружества Независимых Государств путем реализации совместных образовательных программ, новых форм межвузовского сотрудничества, создание механизмов для развития академической мобильности студентов и преподавателей в рамках Содружества Независимых Государств, а также проведение совместных научных исследований в рамках кандидатских диссертаций.
Сетевой университет СНГ – это реализуемая рядом университетом образовательная программа, предоставляющая студентам возможность обучаться в двух партнерских вузах, в результате чего студенты могут получить дипломы обоих вузов.
В состав Консорциума входят 44 ведущих вуза из 9 стран СНГ.
Из РА в Консорциум Сетевого университета входят также ЕГУ, Государственный университет имени В. Брюсова и Национальный политехнический университет Армении.