Դիտումների քանակ՝ 2107
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այսօր տեղի ունեցավ պրոֆեսոր Ռ. Հ.Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի հայտարարած դոնորագրման նախաձեռնության շրջանակներում հայտարարված արյունատվության առաջին ակցիան, որին մասնակցեցին ՀՊՏՀ աշխատակիցներն ու ուսանողները:
Վաղ առավոտից մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետում տեղակայված նախկին բուժկետում հավաքվել էին արյունաբանական կենտրոնի աշխատակիցները՝ արյունաբանական կենտրոնի արյան ծառայության գծով փոխտնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև մեր համալսարանի աշխատակիցները և ուսանողները, որոնք մեծ պատրաստակամությամբ լրացրեցին հարցաթերթերը, անցան թերապևտի խորհրդատվություն և հանձնեցին արյուն՝ այդպիսով միանալով մարդասիրական այս նախաձեռնությանը:
Մարգարիտա Հակոբյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում, ներկայացնելով գործընթացը, նախ ակցիային միանալու համար շնորհակալություն հայտնեց բուհի ղեկավարությանը՝ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանի գլխավորությամբ, ապա նշեց, որ կազմվել է գործուղումների գրաֆիկ՝ ըստ որոնց իրենք այցելում են այն բուհեր, որոնք համաձայնել է միանալ սույն ակցիային: «Սա կօգնի արյունաբանական կենտրոնին՝ հատկապես մանկական ուռուցքային հիվանդությունների բուժման գործում: Հուսով ենք, որ մեր ժողովրդի կողմից տրված արյունը կծառայի երեխաների բուժման նպատակին»,- շեշտեց կենտրոնի փոխտնօրենը:
Ներկայացնելով գործընթացի մանրամասները՝ Մարգարիտա Հակոբյանը նշեց, որ արյունատվության գործողությունը կազմակերպող բուժանձնակազմի թվում են թերապևտը, տրանսֆուզիոլոգը, բժիշկը և մայրապետը: «Նախատեսում ենք ընդունել մոտ 30 կամավորի, որոնք կանցնեն թերապևտիկ զննումը, տեղում կանցնեն անհրաժեշտ լաբորատոր քննությունը (արյան հեմոգլոբինի), այնուհետև կհանձնեն արյուն՝ 350-400 մլ չափով: Այն արյունաբանական կենտրոնում ենթարկվում է մշակման, ստուգվում են բաղադրամասերը, իսկ արյան նմուշն անցնում է քսերոլոգիական հետազոտություն, որի պատասխանից է կախված՝ արյունը անվտանգ է, թե ոչ»,- մանրամասնեց կենտրոնի փոխտնօրենը՝ ավելացնելով, որ հետազոտության արդյունքները խիստ գաղտնի են և հետադարձ կապով հաղորդվում են միայն դոնորին:
Մարգարիտա Հակոբյանը նաև հայտնեց, որ դոնորները «Սիթի օֆ Սմայլ» կամ «Ժպիտների Քաղաք» բարեգործական հիմնադրամի կողմից նվերներ կստանան հիմնադրամի տարբերանշաններով գրիչներ:

Сегодня в Армянском государственном экономическом университете состоялась первая донорская акция в рамках донорской инициативы Гематологического центра им. проф. Р.Еоляна, в которой приняли участие сотрудники и студенты АГЭУ.
С раннего утра в медпунке, расположенном в факультете маркетинга и организации бизнеса собрались сотрудники гематологического центра, во главе с заместителем директора Маргаритой Акопян, а также сотрудники и студенты нашего университета, которые с готовностью заполнили анкеты, прошли консультацию у терапевта и сдали кровь, таким образом присоединившись к данной инициативе.
Маргарита Акопян в беседе с отделом информации и связей с общественностью, представив процесс, прежде всего поблагодарила руководство вуза, во главе с исполняющим обязанности ректора Рубеном Айрапетяном, а потом отметила, что составлен график командировок, по которому они посещают те вузы, которые присоединились к инициативе.
"Это поможет центру гематологии, в особенности в лечении онкологических заболеваний. Надеемся, что кровь сданная народом, послужит в целях лечения больных детей"- отметила заместитель директора центра.
Представив подробности процесса Маргарита Акопян отметила, что в числе медперсонала терапевт, трансфузиолог, доктор и медсествы: "Планируем принять около 30 добровольцев, которые на месте пройдут терапевтическое обследование, необходимые лабораторные обследования (уровень гемаглобина в крови), а после чего сдадут 350-400 мл.крови. Она будет подвергнута обработке в гематологическом центре, проверяются компоненты, а образец крови проходит ксерологическое исследование, от ответа которого зависит, безопасносная кровь или нет"- представила подробности заместитель директора, и добавила, что результаты обследования являются строго секретными и по обратной связи будут переданы только донору.
Маргарита Акопян также сообщила, что доноры получат символические подарки – ручки от благотворительного фонда "Сити оф смайл" или "Город улыбок".