ՀՊՏՀ աշխատակիցները դասախոսեցին ԼՂՀ քաղծառայողների հերթական վերապատրաստման դասընթացների շրջանակում
Սույն թվականի հուլիսի 11-15-ը ընկած ժամանակահատվածում ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը և նույն կենտրոնի հետազոտող Համազասպ Գալստյանը Արցախի պետական համալսարանի կողմից հրավեր էին ստացել դասախոսելու ԼՂՀ քաղծառայողների հերթական վերապատրաստման դասընթացների շրջանակում:
Թաթուլ Մկրտչյանի դասախոսություններն առնչվում էին Արցախի Հանրապետությունում փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը, տնտեսական քաղաքականության ուղղություններին և մրցակցության պաշպանության քաղաքականությանը: Դավիթ Հախվերդյանի դասախոսությունները նվիրված էին Արցախի Հանրապետության տնտեսության ներկա վիճակին և զարգացման հեռանկարներին, երկրի մրցունակության բարձրացման հիմնական ուղղություններին, ինովացիոն գործունեության միջազգային փորձին և Արցախում ինովացիոն գործունեության պետական աջակցության ձևերին: Համազասպ Գալստյանի դասախոսության թեմաները վերաբերում էին Արցախի Հանրապետության հարկային դաշտին և հարկային վարչարարությանը, ինչպես նաև Արցախում մասնավորեցված կազմակերպությունների հետ պետական կառավարման մարմինների աշխատանքի կազմակերպման մեխանիզմներին ու դրանց մոնիթորինգին առնչվող խնդիրներին:

Сотрудники АГЭУ выступили с лекциями в рамках очередного курса повышения квалификации, организованного для госслужащих НКР
11-15 июля 2022 г. проректор по науке АГЭУ Татул Мкртчян, директор исследовательского центра АГЭУ “Амберд” Давид Ахвердян и исследователь указанного центра Амазасп Галстян по приглашению Арцахского государственного университета выступили с лекциями в рамках очередного курса повышения квалификации, организованного для госслужащих НКР.
Татул Мкртчян прочитал лекции о малом и среднем предпринимательстве Республики Арцах, направлениях экономической политики и политики по защите конкуренции. Лекции Давида Ахвердяна были посвящены экономике Республики Арцах на современном этапе и перспективам развития последней, основным направлениям по повышению конкурентоспособности, международному опыту инновационной деятельности и формам государственной поддержки инновационной деятельности в Арцахе. Амазасп Галстян выступил с лекциями о налоговой системе и налоговом администрировании в Республике Арцах, о механизмах организации работы органов управления с приватизированными организациями, а также проблемах, связанных с мониторингом последних.