ՀՊՏՀ դասախոսի այցը Դեմոկրիտի համալսարան
Մայիսի 30-ից հունիսի 3-ը ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դասախոս Տաթև Վարդանյանը «Էրազմուս+»-ի դասավանդող անձնակազմի շարժունության ծրագրի շրջանակում այցելել է Դեմոկրիտի համալսարան (Հունաստան, Թրակիա):
Այցելության ընթացքում ՀՊՏՀ դասախոսը հանդիպել և ծանոթություններ է հաստատել Դեմոկրիտի համալսարանի միջազգային կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Էլենի Մավրիդուի և բաժնի անձնակազմի, տնտեսագիտության ֆակուլտետի միջազգային կապերի բաժնի համակարգող Աննա Ագրապետիդուի (որն ազգությամբ հայ է (Հայրապետյան) և վերջերս էր այցելել ՀՊՏՀ), նույն ֆակուլտետի պրոֆեսոր Վիկտորյա Պիստիկուի հետ, որը տնտեսագիտության ամբիոնի ակադեմիական համակարգողն է։ Տեղի են ունեցել մասնագիտական քննարկումներ՝ ուղղված հետագա համագործակցությանը:
Այցելության ընթացքում Տաթև Վարդանյանը, տնտեսագիտության ֆակուլտետում պրոֆեսոր Պիստիկուի «Ռեգիոնալիզմ և զարգացում» առարկայի շրջանակում, դասախոսել է «Աշխատուժի միջազգային միգրացիա. հնարավորությո՞ւն, թե՞ մարտահրավեր» թեմայով, ինչն արժանացել է ունկնդիրների հետաքրքրությանը և ընթացել աշխույժ հարցուպատասխանի, քննարկման մթնոլորտում:
Մինչ դասախոսությունն սկսելը՝ ՀՊՏՀ գիտնական-մանկավարժը ներկաներին պատմել է ինչպես ՀՊՏՀ-ի, այնպես էլ Հայաստանի մասին։

Визит преподавателя АГЭУ в Университет имени Демокрита
30 мая – 3 июня преподаватель кафедры международных экономических отношений АГЭУ Татев Варданян в рамках программы мобильности для академического персонала «Эразмус+» с рабочим визитом находилась в Университете имени Демокрита (Греция, Фракия).
В рамках визита преподаватель АГЭУ встретилась с директором департамента международных связей греческого вуза, а также сотрудниками указанного департамента, с координатором международных программ экономического факультета, префессором экономического факультета Викторией Пистику, являющейся координатором академических программ кафедры экономики. Были проведены профессиональные обсуждения, направленные на развитие дальнейшего сотрудничества.
В ходе своего визита Татев Варданян в рамках курса профессора Пистику «Регионализм и развитие» выступила с лекцией на тему «Международная миграция рабочей силы: возможность или вызов?». Лекция была удостоена интереса слушателей и прошла в атмосфере активного обсуждения.