Նարեկ Պետրոսյանը՝ IES ծրագրի կրթաթոշակակիր
Գերմանական «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի International Excellence Scholarship Program (IES) կրթաթոշակային ծրագրի շրջանակում մայիսի 25-ից հունիսի 2-ը Իտալիայի Պաոլա քաղաքում «Բազմազանությունը փաստ է, ներառականությունը` գործողություն» (Diversity is a fact, inclusion is an act) և «Մարդու իրավունքների գերակայություն» (Green Human Rights Matters) խորագրերով դասընթացների մասնակից են դարձել ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի ուսանողներ Նարեկ Պետրոսյանը, Արսեն Հարությունյանը և Ալլա Հարությունյանը (վերջինս այս կիսամյակի ընթացքում ուսումնառում է Պիրեուսի համալսարանում (Հունաստան))։
Ըստ մրցույթի պայմանների՝ հաղթողը փոխանակման ծրագրով մեկ կիսամյակ Բեռլինում ուսումնառելու, իսկ մինչ այդ՝ նաև Իտալիա մեկնելու և դասընթացների մասնակցելու հնարավորություն պետք է ստանար։
Եվ այսպես, IES ծրագրի եզրափակիչում հաղթող ճանաչվեց Նարեկ Պետրոսյանը. Green Human Rights Matters նախագծի մասնակիցներին ներկայացրած նրա շնորհանդեսն արժանացավ հավանության և երիտասարդին ընձեռեց Բեռլինում վեց ամիս ուսումնառելու բացառիկ հնարավորություն։
«Սա ուսանողների փոխանակման ծրագրերին մասնակցելու իմ առաջին փորձն էր, որից տպավորված ու ոգևորված եմ»,- ասում է Նարեկը։ Սեմինարների հիմնական թեման մարդկանց միջև տարբեր բնույթի խտրականություններն էին՝ ռասսայական, կրոնական և այլն։ Թեմայի շուրջ ուսանողներն իրավիճակային քննարկումներ ծավալեցին, իրենց տեսակետներն ու լուծումներն առաջարկեցին։
«Ինձ հատկապես տպավորեց այն, որ բոլորը շատ ազատ էին մտածում, նրանց հետ հեշտ էր քննարկումներ ծավալել»,- ասում է Նարեկը՝ հավելելով, որ վառ են հատկապես տպավորությունները միջմշակութային երեկոներից, որոնց ընթացքում ծրագրի լեհ, բուլղարացի, ռումինացի, իսպանացի, իտալացի և գերմանացի մասնակիցները իրենց երկրներն ու ազգային առանձնահատկություններն էին ներկայացնում։
Նշենք, որ «Կոպեռնիկուս Բեռլին» կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2000 թվականին Գերմանիայում: Այն միջազգային և ազգային մի շարք ծրագրեր է իրականացնում՝ ակտիվորեն համագործակցելով ՀՊՏՀ-ի հետ։ «Կոպեռնիկուս Բեռլին»-ի հետ մեր համալսարանի համագործակցությունը մինչ այժմ բազմախոստում է եղել և առաջիկայում ևս հավակնում է լինել այդպիսին՝ նոր ու հեռանկարային հնարավորություններ ստեղծելով հայ երիտասարդների համար։

Нарек Петросян – стипендиат программы IES
В рамках стипендиальной программы International Excellence Scholarship Program (IES) немецкой ассоциации «Коперникус Берлин» 25 мая – 2 июня в итальянском городе Паола состоялись тренинги на темы «Разнообразние – это факт, а инклюзия – действие» (Diversity is a fact, inclusion is an act) и «Приоритет «зеленых» прав человека» (Green Human Rights Matters), в которых приняли участие студенты финансового факультета АГЭУ Нарек Петросян, Арсен Арутюнян и Алла Арутюнян (последняя в этом семестре обучается в Пирейском университете Греции).
По правилам конкурса победителю предоставлялась возможность пройти курс обучения в Берлине в течение одного академического семестра, а до этого принять участие в тренингах, организуемых в Италии.
Итак, в финальном туре программы IES победителем был признан Нарек Петросян. Его презентация, представленная участникам проекта Green Human Rights Matters, была высоко оценена, и Нареку была предоставлена исключительная возможность обучения в Берлине в течение шести месяцев.
По словам Нарека, это его первый опыт участия в программах обмена, и он весьма впечатлен и воодушевлен. Основной темой семинаров была дискриминация различного характера. В рамках темы студенты провели дискуссии, представили свои видение проблемы и предложили пути решения последней. В ходе межкультурных вечеров участники проекта из Польши, Болгарии, Румынии, Испании, Италии и Италии представили свои страны и национальные особенности.
Отметим, что организация «Коперникус Берлин» была основана в 2000 г. в Германии. Она реализует ряд международных и национальных программ, активно сотрудничая с АГЭУ. Наше сотрудничество с Ассоциацией до сих пор было многообещающим и будет таким же и в будущем, таким образом предоставляя перспективные возможности для армянской молодежи.