ՀՊՏՀ-ականները՝ 7-րդ հայ-ռուսական երիտասարդական համաժողովի մասնակից
2021 թվականի դեկտեմբերի 8-11-ը Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքում, Ն. Է. Բաումանի անվան Մոսկվայի պետական տեխնիկական համալսարանում տեղի է ունեցել 7-րդ հայ-ռուսական երիտասարդական համաժողովը:
Հայկական կողմից hամաժողովին մասնակցել են հայաստանյան բուհերը ներկայացնող 25 երիտասարդներ: Հայկական պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը համաժողովի բացմանը հանդես է եկել առցանց ելույթով:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը ներկայացնելու համար ընտրվել և հայաստանյան պատվիրակության կազմում Մոսկվա են մեկնել տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Անահիտ Ենգիբարյանը, ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Միլանա Հուսիկյանը, ֆինանսական ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Սոնա Պետրոսյանը և ֆինանսների ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող Մարտիկ Պետրոսյանը:
Մեր համալսարանի պատվիրակների խոսքով՝ համաժողովն անցել է հագեցած օրակարգով, ուղեկցվել մշակութային և ճանաչողական հարուստ ծրագրով, անցկացվել են վարպետության դասեր: ՀՊՏՀ-ականները հնարավորություն են ստացել ռուսաստանյան բուհական բազմազգ համայնքին ներկայացնելու հայաստանյան տնտեսագիտական մայր համալսարանը՝ ուսումնական ծրագրերը, միջազգային կապերը, ուսանողական առօրյան և բուհի կառուցվածքը, այս ամենը՝ իր ամբողջ գրավչությամբ ու առանձնահատկություններով, ինչպես նաև քննարկել են բուհական համագործակցության հնարավորություններ և հեռանկարներ:
Սոնա Պետրոսյանի և Մարտիկ Պետրոսյանի տեսանկյունից՝ քառօրյա համաժողովը հնարավորություն է ստեղծել ծանոթություններ հաստատելու, շփվելու և կապեր ձևավորելու, գաղափարներ և փորձ փոխանակելու, ինչը հետագա փոխշահավետ համագործակցության կարևոր նախադրյալ է:

Студенты АГЭУ – участники 7-го армяно-российского молодежного форума
8-11 декабря 2021 г. в Московском государственном техническом университете (МГТУ) имени Баумана (Москва, РФ) состоялся 7-ой армяно-российский молодежный форум.
Со стороны Армении в форуме приняли участие 26 молодых людей, представляющих армянские вузы. Руководитель армянской делегации, заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян выступил на торжественном открытии форума (в режиме онлайн).
В составе армянской делегации АГЭУ представляли студентка 3-го курса факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Анаит Енгибарян, студентка 4-го курса факультета информатики и статистики Милана Усикян, студентка 2-го курса финансового факультета Сона Петросян и студент 3-го курса финансового факультета Мартик Петросян.
По словам делегатов нашего вуза, программа форума была насыщена культурными и ознакомительными мероприятиями, были проведены мастер-классы. Студенты АГЭУ получили возможность представить многонациональной студенческой аудитории российских вузов деятельность нашего вуза, учебные программы, международные связи, студенческую жизнь, структуру АГЭУ. Наши делегаты также обсудили возможности и перспективы вузовского сотрудничества.
По свидетельству Сона Петросян и Мартика Петросяна, четырехдневный форум предоставил участникам возможность установить связи, пообщаться со студентами вузов РФ, обменяться идеями и опытом, что создает необходимые предпосылки для дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества.