ՀՊՏՀ-ն զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը QS EECA University Rankings 2022 թ. վարկանիշում
Բուհերի վարկանշավորումն արտացոլում է ամեն առանձին հաստատությունում իրականացվող կրթական և գիտահետազոտական գործընթացների չափելիությունը, խթանում բուհերի միջև մրցակցությունը, տեսանելի դարձնում առավելությունները: Վարկանշավորման միջազգային համակարգերի այս համընդգրկուն գործընթացում մեծ հաջողությամբ իր առաջանցիկ դիրքն է նվաճել նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը: Այս փաստի նոր արձանագրումն է այն, որ ՀՊՏՀ-ն ներառվել է Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի (EECA) բուհերի QS EECA University Rankings 2022 թ. վարկանիշում, որտեղ վարկանշավորվել են 450 լավագույն բուհեր։ Ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ մեր համալսարանն այս տարի բարելավել է իր դիրքերը՝ նախորդ տարվա 251-300 հորիզոնականի փոխարեն զբաղեցնելով 241-250 հորիզոնականը։
Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի (EECA) վարկանիշում այս տարի Հայաստանից ներառվել են 5 բուհեր՝ ՀՊՏՀ-ն (241-250) , ԵՊՀ-ն (173), ՀՌՀ-ն (128), ՃՇՀԱՀ-ն (251-300) և ՀԱՀ-ը (301-350) ։ Բուհերի գործունեության արժևորման և ուսումնասիրման նպատակով վարկանիշում հաշվի են առնվում 10 ցուցանիշներ։ Որպես գլխավոր բաղադրիչ հանդես է գալիս բուհի ակադեմիական հեղինակությունը։ Ակադեմիական բաղադրիչից բացի, գնահատվում են նաև տվյալ համալսարանի շրջանավարտների մասնագիտական որակներն ու մրցունակության մակարդակը համաշխարհային աշխատաշուկայում, միջազգայնացումը, ուսանող-դասախոս հարաբերակցությունը, ինստիտուտների կատարած հետազոտական աշխատանքները և այլն:

АГЭУ улучшил свои позиции в рейтинге QS EECA University Rankings 2022 г.
Рейтингование вузов отражает измеряемость образовательных и научно-исследовательских процессов, происходящих в конкретном учреждении, стимулирует конкуренцию между вузами, делает видимыми преимущества вуза. Армянский государственный экономический университет занял высокую позицию в международном рейтинге. Об этом свидетельствует тот факт, что АГЭУ включен в рейтинг QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) University Rankings 2022 г. В рейтинг вошли 450 лучших вузов Восточной Европы и Центральной Азии. С радостью сообщаем, что наш университет в этом году улучшил свои позиции, заняв 241-250 строчку вместо 251-300 строчки в прошлом году.
В рейтинг EECA этого года вошли 5 армянских вузов: Армянский государственный экономический университет – 241-250 место, Ереванский государственный университет – 173 место, Российско-Армянский (Славянский) университет – 128 место, Ереванский государственный университет архитектуры и строительства – 251-300 место, Американский университет Армении – 301-350 место. Методология рейтингования EECA включает в себя десять показателей. Главным показателем является академическая репутация вуза. Кроме академического показателя, оцениваеются профессиональные качества и уровень конкурентоспособности выпускников вуза на мировом рынке труда, интернационализация вуза, соотношение количества студентов и преподавателей, научно-исследовательская результативность и др. факторы.