ՀՊՏՀ ուսանող Ժիրայր Առաքելյանը պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով
Ֆինանսական ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող, ժամկետային զինծառայող Ժիրայր Առաքելյանը ԱՀ նախագահի հրամանագրով օրերս պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով: Նա Արցախա-ադրբեջանական պատերազմում աչքի է ընկել սխրանքներով, Դ-20 հրանոթի հրամանատար է, սերժանտ: 19-ամյա հայրենանվեր երիտասարդը թշնամու մի քանի տեխնիկա է խոցել, իր առջև դրված մարտական խնդիրները կատարել է հմտորեն ու անտրտունջ, ինչի համար էլ պատերազմից հետո արժանացել է նշված մեդալին: Ժիրայրը նաև ՀՀ զինված ուժերի «Հայոց բանակի գերազանցիկ» կրծքանշանակիր է:
Ժիրայր Առաքելյանը բանակ է զորակոչվել 2020 թ. ձմռանը, ծառայում է Ներքին Հոռաթաղի հրետանային գնդում: Պատերազմի ընթացքում նրանց զորախումբը պաշտպանել է Մարտակերտի, Մատաղիսի սահմանները:
asue.am կապ հաստատեց նրա հետ, շնորհավորեց և զրուցեց։ Ժիրայրը լավատեսորեն էր տրամադրված և վստահ էր՝ հայոց բանակը ուժեղ է և առաջիկայում էլ կհզորանա՝ բանիմաց և հմուտ զինվորականների շնորհիվ։ Մեր հերոսը վստահեցնում է՝ ամեն բան լավ է լինելու:

Студент АГЭУ Жирайр Аракелян награжден медалью “Боевая служба”
Приказом президента Республики Арцах студент 1-ого курса финансового факультета солдат-срочник Жирайр Аракелян на днях награжден медалью “Боевая служба”. Во время Арцахско-азербайджанской войны он отличился подвигами, является командиром гаубицы Д-20, сержантом. 19-летний патриот сбил несколько единиц вражеской техники, сумел выполнить поставленные боевые задачи профессионально и безукоризненно, за что и был представлен к награждению медалью. Жирайр также награжден нагрудным знаком “Отличник Армянской армии”.
Жирайр Аракелян был призван в армию зимой 2020 г., проходит службу в артиллерийском полку с. Неркин Оратах. В ходе войны его боевая группа защищала границы Мартакерта и Матагиса.
Сорудники asue.am связались с Жирайром, поздравили его, побеседовали с ним. Жирайр настроен оптимистически и уверен, что Армянская армия сильна и в скором времени станет еще мощнее благодаря опытным военным. Наш герой уверяет, что все будет хорошо.