ՀՊՏՀ ուսանողները՝ միջբուհական ֆինանսական մրցույթի հաղթող
IAB Բիզնեսի միջազգային ակադեմիան երեկ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունում կազմակերպել էր ամենամյա ֆինանսական մրցույթ՝ KPMG ընկերության հետ համատեղ: Մրցույթը հնարավորություն է տալիս հաշվապահական հաշվառման, աուդիտի և ֆինանսների ոլորտների ուսանողներին ցուցաբերել իրենց մասնագիտական հմտություններն ու գիտելիքները տվյալ ոլորտների վերաբերյալ:
Մրցույթին մասնակցում էին հայաստանյան մի շարք բուհերի՝ Երևանի պետական, Հայաստանի ամերիկյան, Հայ-ռուսական, Հայաստանում Ֆրանսիական, Հայաստանի ազգային ագրարային (Ագրոբիզնեսի ուսուցման կենտրոն) համալսարանների 4-րդ կուրսերի ուսանողներ: ՀՊՏՀ-ն մասնակցում էր երկու թիմերով՝ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ու ֆինանսական ֆակուլտետներից, որոնց աշխատանքները համակարգում էին համապատասխանաբար ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Լևոն Սահակյանը և ֆինանսների ամբիոնի ասիստենտ Ասյա Խալաթյանը: KPMG ընկերության կողմից մրցույթին մասնակից բոլոր թիմերին տրվեց մեկ կազմակերպության ֆինանսական փաստաթղթերի փաթեթ, որում առկա սխալները պետք է գտնեին ուսանողները: Աշխատանքի կատարման համար հատկացվեց մեկ ժամ:
Առաջադրանքների շարքում ևս մեկ հանձնարարական էր՝ յուրաքանչյուր թիմ պետք է ստեղծեր իր ապագա կազմակերպության տարբերանշանը, ձևակերպեր տեսլականը և հիմնական արժեքները, որը թիմերի կողմից ներկայացվեց մրցատյանին: Մինչ մրցատյանը կգնահատեր կատարված աշխատանքները, ուսանողներին ներկայացվեց «Ինչպե՞ս ճիշտ ներկայանալ հարցազրույցի» թեմայով շնորհանդես:
Մրցատյանի որոշման արդյունքում մրցույթին մասնակից 7 թիմերից հաղթական առաջին հորիզոնականը կիսեցին ՀՊՏՀ երկու թիմերը՝ հավասար միավորներով: KPMG ընկերությունը հաղթողներին հնարավորություն կընձեռի մասնակցելու իրենց կողմից կազմակերպվող ամառային ճամբարին, իսկ IAB Բիզնեսի միջազգային ակադեմիան հաղթողներին կշնորհի վկայականներ:
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի աշխատաշուկայի և շրջանավարտների հետ աշխատանքի բաժնի պետ Լիլիթ Գյուլգյուլյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնելով մրցույթի մանրամասները՝ նշեց. «Մրցույթը լավ հնարավորություն էր ուսանողների համար՝ փորձելու իրենց ուժերը, դրսևորելու իրենց գիտելիքները: Ուսանողների մեծ մասն արդեն իսկ հասցրել էր ձեռք բերել աշխատանքի պրակտիկ փորձ, ինչը մեծապես օգնեց նրանց հաջողության հասնելու այս մրցույթում: Ահա թե ինչու է մեր համալսարանը մեծապես կարևորում և շարունակաբար ավելացնում ուսանողների փորձառությունների և ուսմանը զուգահեռ աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու հնարավորությունները: Նմանատիպ մրցույթների անցկացումը կարևորում ենք նաև այն պատճառով, որ դրանք հնարավորություն են տալիս ոչ միայն ընդլայնել մասնագիտական գիտելիքների շրջանակը, այլև զարգացնել ժամանակի կառավարման, թիմային աշխատանքի և հաղորդակցման հմտությունները»: Լիլիթ Գյուլգյուլյանը շնորհակալություն հայտնեց մրցույթի կազմակերպիչներին նման հնարավորություն ընձեռելու համար, ինչպես նաև ուսանողներին և ամբիոններին՝ հատկապես թիմերի ղեկավարներ Լևոն Սահակյանին և Ասյա Խալաթյանին՝ թիմային աշխատանքները արդյունավետ կերպով կոորդինացնելու համար: Բաժնի պետը հավաստիացրեց, որ այսուհետ մեր համալսարանը բաց չի թողնելու մեր բուհը լավագույնս ներկայացնելու որևէ հնարավորություն:

Студенты АГЭУ- победители межвузовского финансового конкурса
Вчера международная академия бизнеса IAB в Армянском благотворительном общем союзе организовала ежегодный финансовый конкурс: совместно с компанией KPMG. Конкурс предоставляет возможность студентам сферы бухгалтерского учета, аудита и финансов проявить свои профессиональные знания и навыки о данной сфере.
В конкурсе принимали участие студенты 4-х курсов ряда Армянских вузов: Ереванского государственного, Американского университета Армении, Армяно-российского, Армянского национального аграрного университетов и Французского университета в Армении.
АГЭУ участвовал с 2-мя командами: бухгалтерского учета и аудита и финансового факультетов, работы которых координировали доцент кафедры финансового учета, к.э.н. Левон Саакян и ассистент кафедры финансов Ася Халатян. Со стороны компании KPMG всем командам – участникам конкурса был предоставлен пакет финансовых документов, студентам необходимо было найти существующие ошибки. Для выполнения работы был отведен час.
После чего, было дано еще одно задание: каждая команда должна была создать логотип будущей организации, сформировать видение и основные ценности, которые были представлены жюри. До того, как жюри оценит выполненные работы, студентам была представлена презентация на тему: "Как правильно представиться на собеседовании?"
В результате решения жюри из 7 команд-участниц первое место поделили 2 команды АГЭУ, с равными баллами.
Компания KPMG предоставит возможность победителям принять участие в летнем лагере, организованном ими, а IAB вручит победителям свидетельства международной академии бизнеса.
Начальник отдела рынка труда и работы с выпускниками департамента внешних связей АГЭУ Лилит Гюлгюлян в беседе с отделом информации и связей с общественностью сообщив подробности конкурса отметила: "Конкурс был замечательной возможностью для студентов, попытать свои силы, показать свои знания. Большая часть студентов уже успела обрести практический опыт работы, что в большей степени помогло достичь успеха в этом конкурсе. Вот почему для университета весьма важно, чтобы студенты получали опыт и имели возможность параллельно учебе получать опыт работы.
Лилит Гюлгюлян поблагодарила организаторов конкурса за предоставление такой возможности, а также студентов и кафедры, в частности руководителей команд Левона Саакяна и Асю Халатян, за эффективную координацию. Начальник отдела заверила, что мы будем пропускать ни одной возможности для представления нашего вуза в наилучшем свете.