Հուլիսը՝ միջազգային համալսարանական մարզական միջոցառումների ամիս. ՀՊՏՀ ուսանողները՝ պատվիրակության կազմում
Հայաստանի ուսանող մարզիկները, այդ թվում՝ ՀՊՏՀ-ից, հուլիսին իրենց ակտիվ մասնակցությունը կունենան նաև արտերկրում կայանալիք համալսարանական մարզական մի շարք միջոցառումներին: Առաջիկա խոշոր միջազգային մարզական ստուգատեսների մասին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին մանրամասներ է հաղորդել ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, Եվրոպայի համալսարանական սպորտի  ասոցիացիայի նախագահության անդամ  և աուդիտոր Հովհաննես Գաբրիելյանը:
Այսպիսով, հուլիսի 3-14-ը Իտալիայի Նեապոլ քաղաքում կայանալու է Համաշխարհային հոբելյանական 30-րդ ունիվերսիադան, որին մասնակցելու են շուրջ 10 հազար մարզիկներ՝ 160 երկրից: Ունիվերսիադայում Հայաստանը հանդես է գալու 19 ներկայացուցչից բաղկացած պատվիրակությամբ, որը գլխավորելու է Հովհաննես Գաբրիելյանը: Հայ մարզիկները մասնակցելու են 7 մարզաձևի առաջնության, 14 մարզիկների շարքում են ՀՊՏՀ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի ուսանողներ եռացատկորդ Լևոն Աղասյանը և ջրացատկորդ Վլադիմիր Հարությունյանը:
Հուլիսի 14-23-ը Պորտուգալիայի Բրագա քաղաքում տեղի է ունենալու Ֆուտզալի Եվրոպայի համալսարանական առաջնությունը, որին որպես Եվրոպական ասոցիացիայի ներկայացուցիչ և հատուկ պատվիրակ ներկա է գտնվելու Հովհաննես Գաբրիելյանը:
Հուլիսյան միջազգային համալսարանական մարզական միջոցառումները կամփոփվեն հուլիսի 23-29-ը Հունգարիայի Բուդապեշտ քաղաքում կայանալիք Շախմատի եվրոպական առաջնությամբ, որտեղ ՀՊՏՀ-ն կներկայացնեն ֆինանսական ֆակուլտետի մագիստրանտներ, գրոսմայստեր Տիգրան Հարությունյանը և միջազգային վարպետ Տիգրան Պետրոսյանը: ՀՊՏՀ պատվիրակությունը ևս կղեկավարի Հովհաննես Գաբրիելյանը:

Месяц студенческих спортивных мероприятий. Студенты АГЭУ участники делегации
Студенты-спортсмены Армении, в том числе из АГЭУ, в июле будут иметь активное участие в ряде спортивных мероприятий, которые состоятся за рубежом. О предстоящих крупных международных спортивных состязаниях отделу информации и связей с общественностью АГЭУ рассказал и.о заведующего кафедрой физвоспитания, по ЧС и гражданской обороне, главный секретарь студенческой спортивной федерации Армении Ованнес Габриелян.
Таким образом, с 3-14-е июля в городе Неаполь Италии состоится 30-ая Всемирная юбилейная универсиада, на которой примут участие около 10 тысяч спортсменов из 160 стран. В универсиаде Армения выступит с делегацией, состоящей из 19 представителей, которую будет возглавлять Ованнес Габриелян. Армянские спортсмены примут участие в первенствах по 7 видам спорта, среди 14-ти спортсменов студент факультета маркетинга и организации бизнеса (спортсмен по тройному прыжку) Левон Агасян и спортсмен по прыжкам в воду Владимир Арутюнян.
С 14-23-е июля в городе Брага Португалии состоится Европейское университетское первенство по футзалу, на котором примет участие в качестве представителя Европейской ассоциации и специального делегата Ованнес Габриелян.
Июльские международные спортивные университетские мероприятия будут обобщены с 23-29-е июля в городе Будапешт Венгрии европейским первенством по шахмату, где АГЭУ представят магистранты финансового факультета, гроссмейстер Тигран Арутюнян и мастер международного класса Тигран Петросян. Делегацию АГЭУ будет руководить Ованнес Габриелян.