ՀՊՏՀ շախմատիստ ուսանողները կմասնակցեն Եվրոպական համալսարանական 5-րդ խաղերին
Հուլիսի 17-30-ը Լեհաստանի Լոձ քաղաքում կայանալիք Եվրոպական համալսարանական 5-րդ խաղերին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը ներկայացված կլինի շախմատի հավաքականով, որի կազմում ընդգրկված են ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանող, 1-ին կարգային Ջանիկ Ղուլյանը և կառավարման ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող, 1-ին կարգային Արարատ Մուրադյանը։
Նշենք, որ Եվրոպական համալսարանական խաղերին այս տարի կմասնակցեն 43 երկրների 400 համալսարանների 6000 պատվիրակներ: Մասնակցության հաջողված փորձ մեր մարզիկներն ունեցել են 2019 թվականին, երբ ՀՊՏՀ շախմատի հավաքականը թիմային խաղում գրավել է 2-րդ տեղը, իսկ գրոսմայստեր Տիգրան Հարությունյանն անհատական պայքարում դարձել է 1-ին մրցանակակիր։ Եվրոպական խաղերին 3 անգամ մասնակցել է նաև ՀՊՏՀ ֆուտզալի թիմը։
Հայաստանի պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են ուսանող մարզիկներ Երևանի պետական բժշկական համալսարանից և Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտից (ձյուդո, սեղանի թենիս, կարատե), կղեկավարի Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի նախագահ, ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի վարիչ Հովհաննես Գաբրիելյանը։

Студенты-шахматисты АГЭУ примут участие в V Европейских университетских играх
На V Европейских университетских играх, которые состоятся 17-30 июля в польском городе Лодзь, Армянский государственный экономический университет будет представлять сборная по шахматам, в состав которой вошли студент 4-ого курса факультета бухгалтерского учета и аудита Джаник Гулян (1-ый разряд) и студент 1-ого курса факультета управления Арарат Мурадян (1-ый разряд).
Отметим, что в Европейских университетских играх в этом году примут участие 6000 делегатов от 400 вузов из 43 стран. Успешный опыт участия наши спортсмены уже имеют: в 2019 г. сборная по шахматам АГЭУ в командной борьбе заняла 2-ое место, а гроссмейстер Тигран Арутюнян в индивидуальной борьбе занял 1-ое место, в Играх трижды принимала участие также команда АГЭУ по футзалу.
Армянскую делегацию, в состав которой вошли студенты-спортсмены из Ереванского государственного медицинского университета и Армянского государственного института физической культуры и спорта (дзюдо, настольный теннис, карате), будет возглавлять председатель Студенческой спортивной федерации Армении, заведующий кафедрой физвоспитания, ЧС и ГО АГЭУ Ованнес Габриелян.