Համալսարանական սպորտի զարգացումը՝ ուշադրության կենտրոնում
ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի վարիչ, Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի (ՀՈՒՄՖ) նախագահ, Հայաստանի թեքբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հովհաննես Գաբրիելյանը օրերս է վերադարձել Իսպանիայից։ Մայրաքաղաք Մադրիդում մարտի 16-19 մեր երկրի հավաքականը European Teqball Tour-ի շրջանակներում մասնակցում էր որակավորման մրցաշարի և գոհացնող արդյունքներ է գրանցել։ Բարելավելով վարկանիշը՝ մեր մարզիկները հնարավորություն են ստացել մասնակցելու այս ամռանը Լեհաստանի Կրակով քաղաքում կայանալիք Եվրոպական 3-րդ խաղերին։
Հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Հովհաննես Գաբրիելյանը հանդիպումներ է ունեցել Իսպանիայի համալսարանական սպորտի ասոցիացիայի ղեկավար կազմի հետ, ձեռք բերել ապագայում համագործակցելու պայմանավորվածություններ, ներկայացրել իր տեսլականը համալսարանական սպորտի զարգացման վերաբերյալ, անդրադարձել նաև ՀՊՏՀ մարզիկների հաջողություններին, ընդգծել ուսանողության շրջանում սպորտի և առողջ ապրելակերպի խրախուսման ուղղությամբ մեր համալսարանի հետևողական ջանքերը։
Մեզ հետ զրույցում, ներկայացնելով այցի մանրամասները, Հովհաննես Գաբրիելյանն ուրախությամբ ընդգծեց, որ ՀՊՏՀ-ն դառնում է Հայաստանում թեքբոլի զարգացման կենտրոն, այստեղ են անցկացվում հավաքականի մարզումները, և այդ համատեքստում սույն այցն էական նշանակություն ունի։
Ի դեպ, ՀՊՏՀ-ն հայաստանյան առաջին բուհն է, որն անդամակցել է Եվրոպայի համալսարանական սպորտի ասոցիացիային և 2025 թվականին Երևանում կայանալիք շախմատի Եվրոպայի համալսարանական առաջնության հյուրընկալող կողմն է և կազմակերպիչը։

Развитие университетского спорта – в центре внимания
Заведующий кафедрой физвоспитания, ЧС и ГО АГЭУ, председатель Студенческой спортивной федерации Армении, главный тренер сборной РА по текболу Ованнес Габриелян на днях вернулся из Испании. 16-19 марта в столице Испании Мадриде сборная нашей страны в рамках European Teqball Tour принимала участие в квалификационном туре. Показав хороший результат, наша сборная получила возможность принять участие в Третьих европейских играх, которые пройдут летом в Кракове (Польша).
В ходе встреч с участием представителей руководящего состава Университетской спортивной ассоциации Испании и руководителя армянской делегации Ованнеса Габриеляна были достигнуты договоренности о дальнейшем сотрудничестве. Ованнес Габриелян представил свое видение развития университетского спорта, отметил спортивные успехи студентов АГЭУ, подчеркнул усилия нашего вуза по популяризации спорта и здорового образа жизни.
В беседе с нами Ованнес Габриелян с радостью сообщил, что АГЭУ становится центром развития текбола в Армении, именно в нашем вузе проводятся тренировки сборной по текболу, и в данном контексте поездка в Испанию имела важное значение.
Кстати, АГЭУ является первым армянским вузом, который вступил в ряды Европейской ассоциации студенческого спорта и в 2025 г. будет принимать в Ереване команды, участвующие в Европейском студенческом первенстве по шахматам.