Մեկնարկեց «Կրթություն և կարիերա EXPO−2024»-ը
Ապրիլի 10-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացավ «Կրթություն և կարիերա EXPO−2024» 23-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի բացման պաշտոնական արարողությունը։ Այն մեկ հարկի տակ էր համախմբել 4 երկրների ավելի քան 120 հաստատությունների ներկայացուցիչների։
Ցուցահանդեսի հիմնական թեմատիկ բաժիններն էին՝ կրթությունը միջնակարգ ուսումնական հաստատություններում, կրթությունը բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում, հետբուհական կրթություն, միջազգային կազմակերպությունների դերը կրթության ոլորտում, նորարարական նախագծեր, վիրտուալ դասագրքեր և ծրագրեր, կրթական միջոցներ, ուսումնական և զարգացնող գրականություն, տպագրական ծառայություններ և գրենական պիտույքներ, ուսումնական հաստատությունների համար սարքավորումներ։
Միջոցառման բացմանը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի անունից ներկաներին ողջունեց նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը՝ ընդգծելով, որ դպրոցականների կյանքում և կրթական ճանապարհին այսօրվա իրադարձությունը շատ կարևոր է մասնագիտական կողմնորոշման առումով։ «Ոչինչ ձեզ մի΄ արգելեք, սովորե΄ք, դարձե΄ք, կառուցե΄ք»,- դպրոցականներին իր խոսքն ուղղեց Դանիել Դանիելյանը։
Իրադարձությունների կենտրոնում էր նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գեղեցիկ և նորարարական տաղավարը, որը տրամադրում էր այցելուներին հետաքրքրող բոլոր հարցերի պատասխանները՝ կապված ընդունելության կարգի, մասնագիտությունների, ուսանողական կյանքի, բուհի կողմից տրվող առավելությունների, զեղչային համակարգի և այլնի մասին։
Հիշեցնենք, որ «Կրթություն և կարիերա EXPO−2024»-ը առաջիկա երկու օրերին՝ ապրիլի 11-ին և 12-ին, կշարունակվի։

Стартовала «ЭКСПО-2024.Образование и карьера»
10 апреля в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна состоялась официальная церемония открытия 23-й международной специализированной выставки «ЭКСПО-2024.Образование и карьера». Она собрала под одной крышей представителей более 120 учреждений из 4 стран.
Основными тематическими разделами выставки стали: образование в начальных учебных заведениях, образование в старших учебных заведениях, образование в высших учебных заведениях, роль международных организаций в сфере образования, инновационные проекты, виртуальные учебники и программы, образовательные ресурсы, образовательная и развивающая литература, полиграфические услуги и канцелярские товары, оборудование для учебных заведений.
На открытии мероприятия заместитель министра Даниел Даниелян приветствовал присутствующих от имени министра образования и культуры Республики Армения, подчеркнув, что данное мероприятие имеет очень важное значение в жизни и на образовательном пути школьников с точки зрения профессиональной направленности. «Ничего не запрещайте, учитесь, преобразовывайтесь, стройте», - обратился к школьникам Даниел Даниелян.
В центре событий также находился красивый и инновационный стенд Государственного экономического университета Армении, на котором были даны ответы на все интересующие посетителей вопросы, касающиеся протокола поступления, специальностей, студенческой жизни, преимуществ, предоставляемых университетом, системы скидок и т. д.