Էրազմուսյան այց Բրատիսլավայի համալսարան
«Էրազմուս+» միջազգային շարժունության ծրագրի շրջանակում ՀՊՏՀ ուսումնական բաժնի պետ Արսեն Պետրոսյանը հուլիսի 10-14-ը վերապատրաստվել է Բրատիսլավայի տնտեսագիտության և հանրային կառավարման համալսարանում (Սլովակիա): Վարչական աշխատակիցների վերապատրաստման ծրագրի շրջանակում նա հանդիպումներ է ունեցել միջազգային կապերի բաժնի պետ Մարիան Կովաչի, ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտորի, ֆակուլտետների ներկայացուցիչների հետ, ծանոթացել է համալսարանի միջազգայնացման քաղաքականությանը, ուսանողների և աշխատակիցների շարժունության ծրագրերի կազմակերպման ու վերահսկման գործընթացին: Մարիան Կովաչի հետ քննարկվել են երկու համալսարանների համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, իսկ ֆակուլտետային հանդիպումների արդյունքում համատեղ հետազոտություններ կատարելու պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել:
Այցի ընթացքում Արսեն Պետրոսյանը ծանոթացել է հյուրընկալող համալսարանի ուսումնական բաժնի գործառույթներին, կրթական փորձին, դասավանդման մեթոդներին, օտարերկրացի ուսանողների համար իրականացվող աշխատանքների առանձնահատկություններին: ՀՊՏՀ ներկայացուցչին տպավորել է հատկապես համալսարանում գործող ստարտափ կենտրոնի աշխատանքը, որը ուսանողներին հնարավորություն է տալիս իրականացնելու զանազան բիզնես գաղափարներ։
Բրատիսլավայի համալսարանի ստորաբաժանումների աշխատակիցների հետ հանդիպումների ընթացքում Արսեն Պետրոսյանը ներկայացրել է ՀՊՏՀ գիտակրթական գործունեությունը, բուհի զարգացման հեռանկարները։ Նրա փոխանցմամբ՝ մեր գործընկերները հետաքրքրված են ՀՊՏՀ-ի հետ ակտիվ փոխգործակցություն ծավալելու հարցով։

Визит в Братиславский университет в рамках программы «Эразмус+»
В рамках программы международной мобильности «Эразмус+» начальник учебного отдела АГЭУ Арсен Петросян 10-14 июля прошел курс переподготовки в Братиславском университете экономики и государственного управления (Словакия). В рамках программы переподготовки для административного состава Арсен Петросян встретился с начальником отдела международных связей словацкого университета Мариан Ковач, проректором по учебной работе, представителями факультетов, ознакомился с политикой партнерского вуза по интернационализации, организацией и контролем программ мобильности для студентов и сотрудников. С Мариан Ковач были обсуждены возможности расширения сотрудничества, а в ходе встреч с представителями факультетов были достигнуты договоренности о проведении совместных исследований.
В ходе рабочего визита Арсен Петросян ознакомился с функциями учебного отдела принимающего университета, образовательной системой, методами обучения, особенностями работы с иностранными студентами. Представителя АГЭУ особо впечатлила работа стартап-центра, действующего в вузе.
Во время встреч с сотрудниками словацкого вуза Арсен Петросян представил научно-образовательную деятельность АГЭУ, перспективы развития нашего вуза. По словам А. Петросяна, наши партнеры весьма заинтересованы в расширении сотрудничества с АГЭУ.