«Ֆրանկոֆոնիայի օրեր-2024»-ի միջոցառում՝ ՀՊՏՀ ֆրանսախոս ուսանողների մասնակցությամբ
Հայաստանում «Ֆրանկոֆոնիայի օրեր-2024»-ի շրջանակում ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի ֆրանսերենի դասախոս Իզաբելլա Աբգարյանի նախաձեռնությամբ և ՀՊՏՀ ֆրանսախոս ուսանողների մասնակցությամբ այսօր կայացավ միջոցառում։ Ուսանողները, համատեղելով մասնագիտական գիտելիքն ու ֆրանսերենի իմացությունը, ներկայացրին հետաքրքիր փաստեր հայտնի ֆրանկոֆոն տնտեսագետների, գործարարների կյանքի և արձանագրած հաջողությունների մասին։
«Լուիզ Մուշիկիվաբո, Անրի Մինցբերգ, Էսթեր Դյուֆլո, Բեռնար Առնո, Ֆրանսիս Քյուրքչյան, Կոկո Շանել, Ժան Բատիստ Սեյ, Բաբա Ահմադու Դապուլո, Ֆրանսուա Քենե, Իսահակ Կառասո ... Ի՞նչ ընդհանրություն կա այս աշխարհահռչակ մարդկանց միջև։ Իհարկե, նրանք ֆրանկոֆոն են»,- ահա այս ձևակերպմամբ մեկնարկեց միջոցառումը։
Իզաբելլա Աբգարյանի խոսքով՝ ամեն տարի մեր բուհի ֆրանկոֆոն ուսանողները պատրաստվում են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը նշելուն և ամեն անգամ` նորովի․ «Այսպիսի մարդկանց օրինակը միշտ ոգեշնչող է երիտասարդների համար։ Չէ՞ որ յուրաքանչյուր ուսանող ինքն է ընտրել, թե ում է ցանկանում ներկայացնել իր ընկերներին»։
«Նշենք նաև, որ ամեն տարի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը նշելու համար նույն դահլիճում հավաքվում են ոչ միայն տվյալ ժամանակահատվածում ֆրանսերեն սովորողները, այլ նաև մյուս ֆրանկոֆոն ուսանողներն ու լեզվին տիրապետող դասախոսները, ինչը լավ առիթ է ֆրանսերենով մտքեր փոխանակելու, շփվելու»,- ասաց Իզաբելլա Աբգարյանը։

Мероприятие «Дни франкофонии-2024» с участием франкоязычных студентов АГЭУ
В рамках «Дней франкофонии-2024» в Армении сегодня состоялось мероприятие по инициативе преподавателя французского языка кафедры языков АГЭУ Изабеллы Абгарян и с участием франкоязычных студентов АГЭУ. Студенты, объединив профессиональные знания и знание французского языка, представили интересные факты из жизни и успехов известных франкоязычных экономистов и бизнесменов.
По словам Изабеллы Абгарян, каждый год франкоязычные студенты нашего университета готовятся отметить Международный день франкофонии и каждый раз по-новому. «Пример таких людей всегда вдохновляет молодежь. Ведь каждый студент сам выбрал, кого он хочет познакомить со своими друзьями».
«Следует также отметить, что каждый год, чтобы отпраздновать Международный день франкофонии, в одном зале собираются не только те, кто изучает французский язык, но и другие франкоязычные студенты и преподаватели, владеющие языком, что является хорошей возможностью для обмена мыслями и общения на французском», - сказала Изабелла Абгарян.