«Առողջապահության կառավարում և վարչարարություն» մագիստրոսական ծրագրի երրորդ մեկնարկը ՀՊՏՀ-ում
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՊՏՀ-ում երրորդ անգամ մեկնարկեց «Առողջապահության կառավարում և վարչարարություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը։ Այն իրականացվում է ՀՊՏՀ-ի և Ազգային բժշկական պալատի համագործակցությամբ։
Ծրագրի մասնակիցները բժշկական կենտրոնների տնօրեններ և ղեկավար անձինք են, առողջապահության և դեղագործության ոլորտում աշխատող բժիշկներ։
Ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին՝ Ազգային բժշկական պալատի նախագահ Նարեկ Վանեսյանն ընդգծեց, որ Տնտեսագիտական համալսարանը ծրագրի շահառուներին տրամադրում է մի շարք արտոնություններ, օրինակ, ուսման վարձի զեղչեր՝ ռեկտորատի հատուկ որոշումներով։ Նարեկ Վանեսյանի փոխանցմամբ՝ ծրագիրն իր բնույթով եզակի է, քանի որ միջազգային փորձն ու գիտելիքները տեղայնացված են հայկական առողջապահական իրականության մեջ։
Մագիստրանտներին ողջունեց ՀՊՏՀ ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը։ «Ձեզնից յուրաքանչյուրի հաջողությունը նաև բուհի հաջողությունն է, քանի որ ծրագրի շրջանավարտները, ուսումնառությունից հետո նորանոր հաջողություններ արձանագրելով, նաև դիմորդների նոր հոսք են ապահովում դեպի մեր համալսարան»,- ասաց Արմեն Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ այդ հաջողությունների հիմքում ոչ միայն բուհի, այլև Ազգային բժշկական պալատի ներդրած ջանքերն են։
Նշենք, որ կրթական ծրագրի տևողությունը մեկ տարի է, դասավանդողները առողջապահական MBA աստիճան ունեցող, ոլորտում ճանաչված պրոֆեսիոնալներ են, առողջապահության կազմակերպիչներ և կառավարչական որոշումներ ընդունող պաշտոնյաներ։

Третий запуск магистерской программы «Управление и администрирование сферы здравоохранения»
9 сентября в АГЭУ состоялся третий запуск магистерской образовательной программы «Управление и администрирование сферы здравоохранения». Программа реализуется АГЭУ в сотрудничестве с Национальной медицинской палатой.
Участниками программы являются директора и руководящий состав медицинских учреждений, а также врачи, работающие в фармацевтической сфере.
Приветствуя участников программы, председатель Национальной медицинской палаты Нарек Ванесян подчеркнул, что АГЭУ предоставляет бенефициарам программы ряд льгот, например, скидки на плату за обучение на основании особого решения ректората. По словам Нарека Ванесяна, программа является уникальной, поскольку международный опыт и знания адаптируются к армянской действительности.
С приветственной речью к магистрантам обратился проректор АГЭУ по учебной части Армен Григорян, отметив, что успех каждого участника – это также успех вуза, так как выпускники программы обеспечивают новый поток абитуриентов в наш вуз благодаря своим успехам после прохождения обучения. Армен Григорян подчеркнул, что в основе успехов выпускников лежат не только усилия вуза, но и Национальной медицинской палаты.
Отметим, что длительность обучения в рамках данной программы составляет 1 год, преподавателями являются профессионалы, известные в сфере здравоохранения и имеющие степень MBA в этой области, организаторы и должностные лица, принимающие управленческие решения.