Վերապատրաստման դասընթաց «Միներվա» ծրագրի շրջանակում
Սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում «Միներվա» («Հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացումը Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերում») ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ հետազոտողների վերապատրաստում՝ ուղղված ՀՊՏՀ ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը, բաց գիտության սկզբունքների արդյունավետ իրականացմանը։
Վերապատրաստման դասընթացի նպատակն է համախմբել առկա հետազոտական ներուժը, ընդլայնել այն եվրոպական փորձի հաշվառմամբ և խթանել բարձրորակ հետազոտական արդյունքի մշակումը։
Վերապատրաստման թեմաներն էին․
- Բաց գիտության հիմնադրույթների արդյունավետ իրականացումը ՀՊՏՀ-ում,
- Գիտահետազոտական աշխատանքների բարեվարքության սկզբունքները,
- Գիտահետազոտական աշխատանքների որակի բարձրացման հարցեր,
- Հետազոտողների եվրոպական խարտիայի և բարեվարքության սկզբունքների իրականացման խնդիրները ՀՊՏՀ-ում։
Վերապատրաստումն իրականացրին ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը և ՀՊՏՀ գիտության բաժնի պետ Տիգրան Մարտիրոսյանը։

Курс переподготовки в рамках программы «Минерва»
13-ого сентября в Армянском государственном экономическом университете в рамках программы “Минерва” (“Развитие потенциала управления исследованиями и навыков открытой науки в вузах Молдовы и Армении”) был проведен курс переподготовки исследователей, направленный на укрепление институционального потенциала АГЭУ, аффективную реализацию принципов открытой науки.
Цель курса переподготовки – консолидировать существующий исследовательский потенциал, расширить его с учетом европейского опыта и стимулировать создание высококачественного исследовательского продукта.
Темы курса переподготовки:
• Эффективная реализация основных положений открытой науки в АГЭУ,
• Этические принципы научных исследований,
• Вопросы повышения качества научных исследований,
• Проблемы реализации Европейской хартии исследователей и этических принципов в АГЭУ.
Курс переподготовки провели проректор АГЭУ по науке Татул Мкртчян и начальник научного отдела АГЭУ Тигран Мартиросян.